ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 87 mikrogramów + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 9 mikrogramów glikopironium(w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium(w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu
Trimbow zawiera 8,856 mg etanolu na rozpylenie.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Aerozol inhalacyjny, roztwór (aerozol inhalacyjny).
Roztwór bezbarwny do żółtawego.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
POChP
Leczenie podtrzymujące u pacjentów dorosłych z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), u których nie uzyskuje się odpowiedniego efektu leczenia podczas jednoczesnego stosowania kortykosteroidu wziewnego i długo działającego agonisty receptorów beta-2 lub jednoczesnego stosowania długo działającego agonisty receptorów beta-2 i długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych (wpływ na kontrolę objawów i zapobieganiezaostrzeniom, patrz punkt 5.1).
Astma
Leczenie podtrzymujące astmy u pacjentów z niewystarczającą kontrolą objawów choroby po zastosowaniu produktu złożonego z długo działającego agonisty receptorów beta-2 i średnich dawek kortykosteroidu wziewnego, u których wystąpiło jedno lub więcej zaostrzeń astmy w ciągupoprzedniego roku.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli
Zalecana dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę. Maksymalna dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę.
Pacjentom należy zalecić, aby przyjmowali produkt leczniczy Trimbow codziennie, nawet w przypadku braku objawów.
2
Jeśli w okresie między dawkami wystąpią objawy, należy zastosować leczenie wziewnym, krótko działającym agonistą receptorów beta-2 w celu natychmiastowego złagodzenia objawów.
Astma
Wybierając moc dawki początkowej produktu leczniczego Trimbow (87/5/9 mikrogramów lub172/5/9 mikrogramów), należy wziąć pod uwagę nasilenie choroby u pacjenta, uprzednio stosowaneleczenie astmy, w tym dawkę kortykosteroidów wziewnych, jak również aktualną kontrolę objawówastmy oraz ryzyko zaostrzenia w przyszłości.
Stopniowe zmniejszanie dawki
Lekarz powinien regularnie ponownie oceniać stan pacjentów, aby zapewnić, że stosowane u nich dawki beklometazonu/formoterolu/glikopironium pozostają optymalne i zmieniane wyłącznie na podstawie zalecenia lekarza. Dawki należy zmniejszyć do najmniejszych dawek, które zapewniautrzymanie skutecznej kontroli objawów astmy.
Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i starszych).
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek można stosować produkt leczniczy Trimbow w zalecanej dawce. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lubschyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniemmasy ciała, stosowanie należy rozważyć tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższająmożliwe ryzyko (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Zaburzenia czynności wątroby
Brak istotnych danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u tych pacjentów (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Dzieci i młodzież POChP
Stosowanie produktu leczniczego Trimbow u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat) nie jestwłaściwe we wskazaniu POChP.
Astma
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Trimbow u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat). Dane nie są dostępne.
Sposób podawania
Do podawania wziewnego.
W celu zapewnienia właściwego podania produktu leczniczego lekarz lub inna osoba należąca do fachowego personelu medycznego powinna pokazać pacjentowi, jak prawidłowo korzystaćz inhalatora, oraz regularnie sprawdzać prawidłowość techniki inhalacji wykonywanej przez pacjenta(patrz Instrukcja stosowania” poniżej). Należy zalecić pacjentowi, aby uważnie przeczytał ulotkę dla pacjenta oraz przestrzegał zawartej tam instrukcji stosowania.
Produkt leczniczy jest wyposażony w licznik ub wskaźnik znajdujący się w tylnej części inhalatora, pokazujący liczbę pozostałych rozpyleń. W przypadku pojemników ciśnieniowych zawierających 60 i 120 rozpyleń, każdorazowe naciśnięcie pojemnika przez pacjenta powoduje rozpylenie roztworu,a licznik pokazuje o jedno rozpylenie mniej.
3
W przypadku pojemnika ciśnieniowego zawierającego 180 rozpyleń, każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego przez pacjenta powoduje rozpylenie roztworu, a wskaźnik nieznacznie sięobraca; liczba pozostałych rozpyleń jest wskazywana w odstępach co 20.
Należy poinformować pacjentów, aby nie upuszczali inhalatora, ponieważ może to spowodować, że licznik wskaże o jedno rozpylenie mniej.
Instrukcja stosowania
Przygotowanie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora pacjent powinien uwolnić jedno rozpylenie w powietrze w celu upewnienia się, że inhalator działa prawidłowo (przygotowanie). Przed przygotowaniem pojemników ciśnieniowych, zawierających 60, 120 lub 180 rozpyleń, licznik/wskaźnik powinien wskazywać odpowiednio 61, 121 lub 180. Po przygotowaniu licznik/wskaźnik powinien wskazywać 60, 120 lub 180.
Użycie inhalatora
Podczas wdychania z inhalatora pacjenci powinni stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. Należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
WAŻNE: punktów od 2 do 5 nie należy wykonywać zbyt szybko. 1. Pacjenci powinni zdjąć osłonę ochronną z ustnika i sprawdzić, czy ustnik jest czysty i pozbawiony kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń.
2. Pacjenci powinni wykonać powolny wydech tak głęboki, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, w celu opróżnienia płuc.
3. Pacjenci powinni trzymać inhalator pionowo, do dołu ustnikiem, który należy umieścić między zębami, nie gryząc go. Następnie należy objąć ustnik wargami, przy czym język powinien leżeć płasko pod ustnikiem.
4. Jednocześnie pacjenci powinni wykonać powolny i głęboki wdech przez usta, płuca będą wypełnione powietrzem (co powinno zająć około 4 5 sekund). Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu pacjenci powinni mocno nacisnąć na górną część pojemnika ciśnieniowego w celu uwolnienia jednego rozpylenia.
5. Następnie pacjenci powinni wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, po czym wyjąć inhalator z ust i powoli wykonać wydech. Nie należy wydychać powietrza do inhalatora.
6. Następnie pacjenci powinni sprawdzić licznik dawek lub wskaźnik dawek, aby upewnić się, że
przemieścił się odpowiednio.
Aby przyjąć drugą inhalację, pacjenci powinni trzymać inhalator w pozycji pionowej przez około 30 sekund i powtórzyć czynności opisane w punktach od 2 do 6.
Jeśli po inhalacji pojawi się mgiełka wydostająca się z inhalatora lub z boków ust, należy powtórzyćprocedurę od punktu 2.
Po użyciu inhalatora pacjenci powinni zamknąć ustnik osłoną ochronną i sprawdzić licznik lubwskaźnik dawek.
Po inhalacji pacjenci powinni wypłukać jamę ustną i gardło wodą, nie połykając jej, lub umyć zęby szczoteczką (patrz również punkt 4.4).
Kiedy uzyskać nowy inhalator
Należy poinformować pacjentów, że uzyskanie nowego inhalatora jest konieczne, gdy licznik lubwskaźnik dawek wskazuje liczbę 20. Należy przestać używać inhalatora, gdy licznik lub wskaźnikwskaże 0, ponieważ ilość leku pozostała w urządzeniu może nie wystarczyć, aby uwolnić pełne rozpylenie.
4
Dodatkowe instrukcje dla szczególnych grup pacjentów
Jeśli pacjenci mają słabe ręce, może im być łatwiej trzymać inhalator w obu dłoniach. Dlatego palcewskazujące należy umieścić na górnej części pojemnika ciśnieniowego, a obydwa kciuki na podstawieinhalatora.
Jeśli pacjentom jest trudno zsynchronizować inhalację aerozolu z wdechem, mogą korzystać z komory inhalacyjnej AeroChamber Plus, wyczyszczonej prawidłowo zgodnie z instrukcją użycia zamieszczoną w odpowiedniej ulotce. Lekarz lub farmaceuta powinien poinformować pacjentów o prawidłowym użyciu i pielęgnacji inhalatora i komory inhalacyjnej, a także sprawdzić technikęużycia, w celu zapewnienia optymalnego dostarczania wziewnej substancji czynnej do płuc. Pacjencistosujący komorę AeroChamber Plus mogą to uzyskać wykonując jeden ciągły, powolny i głęboki wdech przez komorę inhalacyjną, bez żadnego opóźnienia między rozpyleniem a inhalacją. Alternatywnie, w celu przyjęcia produktu leczniczego pacjenci mogą po po rozpyleniu z inhalatora do komory po prostu wdychać i wydychać (przez usta), zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotce komory inhalacyjnej (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Stosowanie z komorą inhalacyjną
Z danych farmakokinetycznych dotyczących pojedynczej dawki (patrz punkt 5.2) wynika, że w porównaniu z rutynowym zastosowaniem bez komory inhalacyjnej, podczas stosowania produktuleczniczego Trimbow z komorą inhalacyjną AeroChamber Plus zwiększa się całkowity wpływglikopironium na organizm (AUC0-t). Dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania pochodzące z długotrwałych badań klinicznych nie wzbudzają jednak żadnych istotnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania (patrz punkt 5.1).
Czyszczenie
W ramach regularnego czyszczenia inhalatora pacjenci powinni co tydzień zdjąć osłonę z ustnika i wytrzeć zewnętrzną i wewnętrzną stronę ustnika suchą ściereczką. Nie należy wyjmować pojemnikaciśnieniowego z dozownika ani używać do czyszczenia ustnika wody lub innych płynów.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie stosować w stanach ostrych.
Ten produkt leczniczy nie jest wskazany w leczeniu ostrych epizodów skurczu oskrzeli lub w leczeniuostrego zaostrzenia choroby (tzn. w terapii ratunkowej).
Nadwrażliwość
Po podaniu zgłaszano natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią objawy wskazujące na reakcje alergiczne, zwłaszcza obrzęk naczynioruchowy (w tym trudności w oddychaniu lub połykaniu, obrzęk języka, warg i twarzy), pokrzywka lub wysypka skórna, należy natychmiast przerwać leczeniei rozpocząć leczenie alternatywne.
Paradoksalny skurcz oskrzeli
Paradoksalny skurcz oskrzeli może objawiać się natychmiastowym nasileniem świszczącego oddechu i duszności po podaniu dawki. Taki stan należy niezwłocznie leczyć za pomocą szybko działającego wziewnego leku rozszerzającego oskrzela (lek doraźny). Należy natychmiast przerwać leczenie,ocenić stan pacjenta i, w razie konieczności, rozpocząć leczenie alternatywne.
5
Nasilanie się choroby
Zaleca się nie przerywać nagle leczenia. Jeśli pacjenci uważają, że leczenie jest nieskuteczne, powinni kontynuować leczenie i zwrócić się do lekarza o poradę. Zwiększenie częstości stosowania doraźnych leków rozszerzających oskrzela wskazuje na nasilenie choroby podstawowej i konieczna jest ponownaocena sposobu leczenia. Nagłe lub postępujące nasilenie objawów może zagrażać życiu, dlatego pacjent powinien pilnie zostać zbadany przez lekarza.
Wpływ na układ krążenia
Ze względu na zawartość długo działających agonistów receptorów beta-2 i długo działających antagonistów receptorów muskarynowych należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, zwłaszcza z blokiem przedsionkowo-komorowym trzeciego stopnia i tachyarytmią [przyspieszone i (lub) nieregularne bicie serca, w tym migotanie przedsionków], idiopatycznym podzastawkowym zwężeniem aorty, kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory, ciężką chorobą serca (zwłaszcza ostrym zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca), okluzyjnymi chorobami naczyniowymi (zwłaszcza miażdżycą tętnic),nadciśnieniem tętniczym i tętniakiem.
Należy również zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów ze stwierdzonym lub podejrzewanym wydłużeniem odstępu QTc (QTc > 450 milisekund u mężczyzn lub > 470 milisekund u kobiet), wrodzonym lub wywołanym przez produkty lecznicze. Pacjenci z rozpoznaniem powyższych chorób układu krążenia zostali wykluczeni z badań klinicznych nad produktem leczniczym Trimbow. Z ograniczonych danych dotyczących pacjentów z astmą ze współistniejącymi chorobami układu krążenia lub czynnikami ryzyka wynika, że u tego typu pacjentów również istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zakażenia grzybicze lub dysfonia(patrz punkt 4.8).
Jeśli planuje się znieczulenie za pomocą halogenowych środków znieczulających, należy upewnić się,że pacjent nie przyjmował produktu leczniczego Trimbow przez co najmniej 12 godzin przed rozpoczęciem znieczulenia, ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Należy ponadto zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z tyreotoksykozą, cukrzycą, guzemchromochłonnym i nieleczoną hipokaliemią.
Zapalenie płuc u pacjentów z POChP
U pacjentów z POChP otrzymujących wziewnie kortykosteroidy zaobserwowano zwiększenieczęstości występowania zapalenia płuc, w tym zapalenia płuc wymagającego hospitalizacji. Istniejąpewne dowody na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc wraz ze zwiększaniem dawkisteroidów, ale nie zostało to jednoznacznie wykazane we wszystkich badaniach.
Nie ma jednoznacznych dowodów klinicznych na różnice w obrębie grupy między produktami zawierającymi wziewne kortykosteroidy, dotyczące stopnia ryzyka występowania zapalenia płuc.
Lekarze powinni szczególnie wnikliwie obserwować pacjentów z POChP, czy nie rozwija się u nich zapalenie płuc, ponieważ kliniczne objawy takich zakażeń oraz zaostrzenia POChP często sięnakładają.
Do czynników ryzyka zapalenia płuc u pacjentów z POChP należą aktualne palenie tytoniu, starszywiek, niski wskaźnik masy ciała (BMI) i ciężka postać POChP.
Ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów
Działania ogólnoustrojowe mogą wystąpić podczas wziewnego przyjmowania każdego z kortykosteroidów, szczególnie przepisywanych w dużych dawkach do stosowania przez długi okres.Dawka dobowa produktu leczniczego Trimbow odpowiada średniej dawce kortykosteroidu
6
podawanego wziewnie; ponadto wystąpienie tych działań jest znacznie mniej prawdopodobne niż podczas doustnego przyjmowania kortykosteroidów. Możliwe działania ogólnoustrojowe obejmują: zespół Cushinga, objawy odpowiadające zespołowi Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu, zmniejszenie gęstości mineralnej kości i rzadziej – szereg działań związanych z psychiką lub zachowaniem, w tym nadaktywność psychoruchowa zaburzenia snu, lęk, depresję lub agresję (zwłaszcza u dzieci). Z tego względu ważne jest regularne badanie pacjentai zmniejszenie dawki kortykosteroidu wziewnego do najmniejszej dawki, która zapewnia utrzymanieskutecznej kontroli astmy (patrz punkt 4.2).
Produkt leczniczy Trimbow należy podawać ostrożnie pacjentom z aktywną lub nieaktywną gruźlicąpłuc i u pacjentów z zakażeniami grzybiczymi i wirusowymi dróg oddechowych.
Hipokaliemia
Leczenie agonistą receptorów beta-2 może powodować potencjalnie ciężką hipokaliemię. Może się to przyczynić do wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu krążenia. Szczególną ostrożność zaleca się u pacjentów z ciężką chorobą, ponieważ działanie to może się nasilpod wpływem niedotlenienia. Hipokaliemia może się również nasilić wskutek jednoczesnego stosowania innych produktów leczniczych mogących powodować hipokaliemię, takich jak pochodne ksantyny, steroidy i leki moczopędne (patrz punkt 4.5).
Zaleca się również zachowanie ostrożności, jeśli pacjenci stosują doraźnie kilka leków
rozszerzających oskrzela. Zaleca się, by w takich sytuacjach kontrolować stężenie potasu w surowicy.
Hiperglikemia
Wdychanie formoterolu może powodować zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dlatego podczasleczenia pacjentów z cukrzycą należy kontrolować stężenie glukozy we krwi zgodnie z ustalonymiwytycznymi.
Działanie przeciwcholinergiczne
Należy zachować ostrożność podczas stosowania glikopironium u pacjentów z jaskrą z wąskim kątemprzesączania, rozrostem gruczołu krokowego lub zatrzymaniem moczu. Pacjentów należy poinformować o podmiotowych i przedmiotowych objawach ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania oraz o konieczności niezwłocznego przerwania leczenia i skontaktowania się z lekarzem, jeśli jakiekolwiek z tych objawów podmiotowych i przedmiotowych wystąpią. Ponadto, z powodu działania przeciwcholinergicznego glikopironium nie zaleca się jednoczesnego długotrwałego podawania z innymi produktami leczniczymi zawierającymi substancje przeciwcholinergiczne (patrz punkt 4.5).
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, w tym ze schyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniem masy ciała, produkt leczniczy Trimbow należy stosować tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należy kontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działanianiepożądane.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby produkt leczniczy Trimbow należy stosować tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należykontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działania niepożądane.
7
Zapobieganie zakażeniom jamy ustnej i gardła
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia drożdżycy jamy ustnej i gardła, pacjentom należy zalecić wypłukanie jamy ustnej i gardła wodą, bez jej połknięcia, lub umycie zębów szczoteczką po inhalacjizalecanej dawki.
Zaburzenia widzenia
Zaburzenie widzenia może wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzeniawidzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, doktórych może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
Stopniowe zmniejszanie dawki
Lekarz powinien regularnie ponownie oceniać stan pacjentów, aby zapewnić, że stosowane u nichdawki beklometazonu/formoterolu/glikopironium pozostają optymalne i zmieniane wyłącznie na podstawie zalecenia lekarza. Dawki należy zmniejszyć do najmniejszych dawek, które zapewniautrzymanie skutecznej kontroli objawów astmy.
Substancje pomocnicze
Produkt leczniczy zawiera 8,856 mg etanolu na rozpylenie, co jest równoważne 17,712 mg na dawkęskładającą się z dwóch rozpyleń. Teoretycznie jest możliwe wystąpienie interakcji u szczególniewrażliwych pacjentów przyjmujących disulfiram lub metronidazol.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje farmakokinetyczne
Ponieważ glikopironium jest eliminowane głównie przez nerki, możliwa jest interakcja z produktami leczniczymi wpływającymi na mechanizmy wydalania nerkowego (patrz punkt 5.2). Skutkiem wpływu hamowania transportu kationów organicznych w nerkach (po podaniu cymetydyny jako doświadczalnego inhibitora nośników OCT2 i MATE1) na podatność na wziewnie podawane glikopironium było, spowodowane jednoczesnym podawaniem cymetydyny, ograniczone zwiększeniecałkowitego wpływu na organizm (AUC0-t) o 16% oraz niewielkie zmniejszenie klirensu nerkowego o 20%.
Metabolizm beklometazonu w mniejszym stopniu zależy od CYP3A niż w przypadku innych kortykosteroidów i interakcje są raczej mało prawdopodobne, jednak nie można wykluczyć wystąpienia działań ogólnoustrojowych po jednoczesnym stosowaniu silnie działających inhibitorów CYP3A (np. rytonawir, kobicystat). Z tego względu zaleca się ostrożność i właściwe monitorowaniepodczas stosowania tych produktów leczniczych.
Interakcje farmakodynamiczne
Związane z formoterolem
U pacjentów stosujących formoterol wziewnie należy unikać podawania niekardioselektywnych leków beta-adrenolitycznych (w tym w postaci kropli do oczu). Jeśli z ważnych powodów są one podawane,działanie formoterolu zmniejszy się lub zaniknie.
Podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami beta-adrenergicznymi może następować sumowanie się działania; należy więc zachować ostrożność podczas przepisywania formoterolu dostosowania jednocześnie z innymi lekami beta-adrenergicznymi.
8
Jednoczesne leczenie chinidyną, dyzopiramidem, prokainamidem, lekami przeciwhistaminowymi, inhibitorami monoaminooksydazy, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub fenotiazynami może wydłużyć odstęp QT i zwiększyć ryzyko komorowych zaburzeń rytmu serca. Ponadto L-dopa, L-tyroksyna, oksytocyna i alkohol mogą zaburzać tolerancję serca na lekibeta-2-sympatykomimetyczne.
Jednoczesne leczenie inhibitorami monoaminooksydazy lub produktami leczniczymi o podobnych właściwościach, takimi jak furazolidon i prokarbazyna, może wywołać nadciśnienie tętnicze.
Ryzyko zaburzeń rytmu serca zwiększa się u pacjentów poddawanych jednocześnie znieczuleniu zapomocą halogenowych węglowodorów.
Jednoczesne leczenie pochodnymi ksantyny, steroidami lub lekami moczopędnymi może nasilać działanie hipokaliemiczne agonistów receptorów beta-2 (patrz punkt 4.4). Hipokaliemia może zwiększyć skłonność do występowania zaburzeń rytmu serca u pacjentów leczonych glikozydaminaparstnicy.
Związane z glikopironium
Nie badano jednoczesnego długotrwałego podawania produktu leczniczego Trimbow z innymiproduktami leczniczymi zawierającymi substancje przeciwcholinergiczne i dlatego takie stosowanienie jest zalecane (patrz punkt 4.4).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Brak doświadczenia lub dowodów dotyczących kwestii bezpieczeństwa stosowania gazu nośnego norfluranu (HFA134a) w okresie ciąży lub laktacji u ludzi. Badania nad wpływem HFA134a na reprodukc i rozwój zarodka i płodu u zwierząt nie wykazały jednak istotnych klinicznie działań niepożądanych.
Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Trimbow u kobiet w okresie ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Wiadomo, że glikokortykosteroidy wywołują skutki we wczesnej fazie ciąży, natomiast beta-2-sympatykomimetyki, takie jak formoterol, mają działania tokolityczne. Dlatego, w celu zachowania ostrożności, zaleca sięunikanie stosowania produktu Trimbow w okresie ciąży i podczas porodu.
Produkt leczniczy Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści dla pacjentki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Należy obserwować, czy u niemowląt i noworodków, których matki otrzymywały znaczące dawki, nie występują objawy hamowaniaczynności nadnerczy.
Karmienie piersią
Brak istotnych danych klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow podczaskarmienia piersią u ludzi.
Glikokortykosteroidy przenikają do mleka ludzkiego. Można założyć, że beklometazonu dipropioniani jego metabolity również przenikają do mleka ludzkiego.
Nie wiadomo, czy formoterol lub glikopironium (w tym ich metabolity) przenikają do mleka ludzkiego, ale wykryto je w mleku karmiących zwierząt. Leki przeciwcholinergiczne, takie jakglikopironium, mogą hamować laktację.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu Trimbow,biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
9
Płodność
Nie przeprowadzono swoistych badań nad produktem leczniczym Trimbow, dotyczących bezpieczeństwa stosowania w odniesieniu do płodności u ludzi. Badania na zwierzętach wykazałyzaburzenie płodności (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Trimbow nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzeniapojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi występującymi u pacjentów z POChP lub astmą są odpowiednio: dysfonia (0,3% i 1,5%) i kandydoza jamy ustnej (0,8% i 0,3%), zwykle związane z podawaniem wziewnym kortykosteroidów, skurcze mięśni (0,4% i 0,2%), które można przypisać składnikowi będącemu długo działającym agonistą receptorów beta-2, i suchość w jamie ustnej (0,4%i 0,5%), co jest typowym działaniem przeciwcholinergicznym.
U pacjentów z astmą działania niepożądane zwykle występują w ciągu pierwszych 3 miesięcy odrozpoczęcia leczenia i występują rzadziej po długotrwałym stosowaniu (po 6 miesiącach leczenia).
Tabelaryczny wykaz działań niepożądanych
Działania niepożądane związane z beklometazonu dipropionianem, formoterolem i glikopironium, które występowały podczas badań klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu, jak również działania niepożądane poszczególnych składników wprowadzonych do obrotu, wymieniono poniżej według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania. Częstość występowania jest zdefiniowana w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często(≥1/1 000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów
Działanie niepożądane Częstość
i narządów MedDRA występowania
Zapalenie płuc (u pacjentów z POChP), zapalenie
gardła, kandydoza jamy ustnej, zakażenie dróg Częstomoczowych1, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła1 Grypa1, zakażenie grzybicze jamy ustnej, kandydoza
Zakażenia i zarażenia jamy ustnej i gardła, kandydoza przełyku, grzybicze pasożytnicze zapalenie jamy ustnej i gardła, zapalenie zatok
Niezbyt często
przynosowych1, zapalenie błony śluzowej nosa1,
zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit1, kandydoza sromu i pochwy1
Zakażenie (grzybicze) dolnych dróg oddechowych Rzadko Zaburzenia krwi i układu Granulocytopenia1 Niezbyt częstochłonnego Małopłytkowość1 Bardzo rzadko
Alergiczne zapalenie skóry1 Niezbyt często
Zaburzenia układu
Reakcje nadwrażliwości, w tym rumień, obrzęk warg,
immunologicznego
twarzy, oczu i gardła Rzadko Zaburzenia
endokrynologiczne Zahamowanie czynności nadnerczy1 Bardzo rzadkoZaburzenia metabolizmu Hipokaliemia, hiperglikemia Niezbyt częstoi odżywiania Zmniejszenie łaknienia Rzadko
10
Klasyfikacja układów Częstość
i narządów MedDRA Działanie niepożądane
występowania Niepokój1 Niezbyt często Nadmierna aktywność psychoruchowa1, zaburzenia
Częstość
Zaburzenia psychiczne snu1, lęk, depresja1, agresja1, zmiany w zachowaniu
nieznana
(głównie u dzieci) 1
Bezsenność Rzadko Ból głowy CzęstoZaburzenia układu Drżenie, zawroty głowy, zaburzenia smaku1,nerwowego
niedoczulica1 Niezbyt często Hipersomnia Rzadko
Nieostre widzenie1 (patrz także punkt 4.4) Częstość
Zaburzenia oka nieznana
Jaskra1, zaćma1 Bardzo rzadkoZaburzenia ucha i błędnika Zapalenie trąbki słuchowej1 Niezbyt często Migotanie przedsionków, wydłużenie odstępu QT
w elektrokardiogramie, częstoskurcz, tachyarytmia1, Niezbyt często kołatanie serca
Zaburzenia serca
Dławica piersiowa (stabilna1 i niestabilna), dodatkowe pobudzenia (komorowe1 i nadkomorowe), rytm Rzadko
węzłowy, bradykardia zatokowa
Przekrwienie1, uderzenie gorąca1, nadciśnienie tętnicze Niezbyt często
Zaburzenia naczyniowe
Wynaczynienie krwi Rzadko Dysfonia Często Stan astmatyczny 1, kaszel, kaszel z odkrztuszaniem1, podrażnienie gardła, krwawienie z nosa1, Niezbyt często
Zaburzenia układu
zaczerwienienie gardła
oddechowego, klatki
Paradoksalny skurcz oskrzeli1, zaostrzenie astmy, ból
piersiowej i śródpiersia
jamy ustnej i gardła, zapalenie gardła, suchość w Rzadko gardle
Duszność1 Bardzo rzadkoBiegunka1, suchość błony śluzowej jamy ustnej,
zaburzenia połykania1, nudności, niestrawność1,Zaburzenia żołądka i jelit Niezbyt często uczucie pieczenia warg1, próchnica zębów1, (aftowe)
zapalenie jamy ustnej
Zaburzenia skóry i tkanki Wysypka1, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się1 Niezbyt częstopodskórnej Obrzęk naczynioruchowy1 RzadkoZaburzenia mięśniowo- Kurcze mięśni, ból mięśni, ból kończyny1, ból
mięśniowo-szkieletowy w klatce piersiowej1 Niezbyt często szkieletowe i tkanki
łącznej Opóźnienie wzrostu1 Bardzo rzadkoZaburzenia nerek i dróg Bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu,moczowych
zapalenie nerek1 Rzadko Zmęczenie1 Niezbyt często
Zaburzenia ogólne i stany
Astenia Rzadkow miejscu podania
Obrzęk obwodowy1 Bardzo rzadko Zwiększenie stężenia białka C-reaktywnego1,
zwiększenie liczby płytek krwi1, zwiększenie stężenia
wolnych kwasów tłuszczowych1, zwiększenie stężenia Niezbyt często
insuliny we krwi1, zwiększenie stężenia ciał Badania diagnostyczne ketonowych we krwi1, zmniejszenie stężenia
kortyzolu1
Zwiększenie ciśnienia krwi1, zmniejszenie ciśnienia
krwi1 Rzadko Zmniejszenie gęstości kości1 Bardzo rzadko
11
1 Działania niepożądane zgłaszane w ChPL obejmujące co najmniej jeden z poszczególnych składników, ale nieobserwowane jako działania niepożądane podczas prac klinicznych nad doskonaleniem produktu leczniczego Trimbow
Poniższe spośród zaobserwowanych działań niepożądanych, są zwykle związane z wymienionymi
substancjami czynnymi.
Beklometazonu dipropionian
Zapalenie płuc, zakażenia grzybicze jamy ustnej, zakażenia grzybicze dolnych dróg oddechowych,dysfonia, podrażnienie gardła, hiperglikemia, zaburzenia psychiczne, zmniejszenie stężenia kortyzolu, nieostre widzenie.
Formoterol
Hipokaliemia, hiperglikemia, drżenie, kołatanie serca, kurcze mięśni, wydłużenie odstępu QT w elektrokardiogramie, zwiększenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ciśnienia krwi, migotanie przedsionków, częstoskurcz, tachyarytmia, dławica piersiowa (stabilna i niestabilna), dodatkowepobudzenia komorowe, rytm węzłowy.
Glikopironium
Jaskra, migotanie przedsionków, częstoskurcz, kołatanie serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej, próchnica zębów, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, zakażenie drógmoczowych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w
załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Przedawkowanie produktu leczniczego Trimbow może powodować objawy podmiotowe i przedmiotowe, zgodnie z działaniem poszczególnych składników, w tym objawy obserwowane po przedawkowaniu innych agonistów receptorów beta-2 lub leków przeciwcholinergicznych i zgodnie ze znanym „efektem klasy” kortykosteroidów podawanych wziewnie (patrz punkt 4.4). W razie przedawkowania pacjenta należy leczyć objawowo, a w razie konieczności zapewnić odpowiedniemonitorowanie.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych, leki adrenergiczne w skojarzenia z lekami przeciwcholinergicznymi, w tym potrójne skojarzenia z glikokortykosteroidami; kod ATC: R03AL09.
Mechanizm działania i działanie farmakodynamiczne
Trimbow zawiera beklometazonu dipropionian, formoterol i glikopironium (BDP/FF/G) w postaci roztworu tworzącego aerozol o bardzo drobnych cząstkach (ang. extrafine) o średnicy aerodynamicznej cząstki odpowiadającej medianie rozkładu masowego (ang. mass median aerodynamic diameter, MMAD) wynoszącej około 1,1 mikrometra, z jednoczesną depozycwszystkich trzech składników. Cząstki aerozolu produktu Trimbow są średnio znacznie mniejsze niżcząstki dostarczane w postaciach innych aerozoli o większych cząstkach. Dla beklometazonu
12
dipropionianu powoduje to silniejsze działanie niż po podaniu w postaci aerozolu o większych cząstkach (100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu w postaci aerozolu bardzo drobnocząstkowego w produkcie leczniczym Trimbow odpowiada 250 mikrogramom beklometazonudipropionianu w postaci aerozolu o większych cząstkach).
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian podawany wziewnie w zalecanych dawkach wykazuje glikokortykosteroidowe działanie przeciwzapalne w obrębie płuc. Glikokortykosteroidy powszechnie stosowane do hamowania stanu zapalnego w przewlekłych chorobach zapalnych dróg oddechowych. Ich działanie jest wywierane poprzez wiązanie do receptorówglikokortykosteroidowych w cytoplazmie, prowadząc do zwiększonej transkrypcji genów kodującychbiałka przeciwzapalne.
Formoterol
Formoterol jest selektywnym agonistą receptorów beta-2-adrenergicznych, powodującym rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych. Działanierozszerzające oskrzela występuje szybko, w ciągu 1 do 3 minut po inhalacji, i utrzymuje się przez 12 godzin po podaniu pojedynczej dawki.
Glikopironium
Glikopironium jest długo działającym antagonistą receptora muskarynowego (substancją o działaniu przeciwcholinergicznym), o dużym powinowactwie, podawanym wziewnie w leczeniu w celu rozszerzenia oskrzeli. Glikopironium działa poprzez blokowanie zwężającego oskrzela działania acetylocholiny na komórki mięśni gładkich dróg oddechowych, tym samym rozszerzając drogi oddechowe. Glikopironiowy bromek jest antagonistą receptora muskarynowego, o dużym powinowactwie i wykazanym ponad 4-krotnie większym selektywnym działaniu na ludzkie receptoryM3 niż na ludzkie receptory M2.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
POChP
Program badań klinicznych III fazy w zakresie POChP przeprowadzono z zastosowaniem BDP/FF/G 87+5+9 i obejmował dwa 52-tygodniowe badania z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną. W badaniu TRILOGY porównywano BDP/FF/G z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu 100 mikrogramów + 6 mikrogramów, podawanym w dwóch inhalacjach dwa razy na dobę (1 368 pacjentów przyporządkowanych losowo do badania). W badaniu TRINITY porównywano BDP/FF/G z tiotropium 18 mikrogramów, w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym w jednej inhalacji raz na dobę; ponadto porównywano działania z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktu złożonego beklometazonu dipropionianu z formoterolem 100 mikrogramów + 6 mikrogramów (co odpowiada dostarczonej dawce 84,6 mikrogramów + 5,0 mikrogramów), podawanego w dwóch inhalacjach dwa razy na dobę oraz tiotropium 18 mikrogramów, w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym w jednej inhalacji raz na dobę (2 691 pacjentów przyporządkowanych losowo do badania). Obydwabadania przeprowadzono u pacjentów z rozpoznaniem klinicznym POChP z ciężkim lub bardzo ciężkim ograniczeniem przepływu powietrza (z FEV1 poniżej 50% wartości należnej), z objawami ocenionymi na 10 lub więcej w skali testu oceniającego POChP (ang. COPD Assessment Test, CAT) oraz z co najmniej jednym zaostrzeniem POChP w poprzednim roku. Obydwa badania obejmowały około 20% pacjentów stosujących komorę inhalacyjną AeroChamber Plus.
Ponadto, przeprowadzono dwa badania fazy IIIb w celu potwierdzenia skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa stosowania BDP/FF/G. TRISTAR było 26-tygodniowym badaniem z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną, prowadzonym metodą otwartej próby, porównującym BDP/FF/G z doraźnym skojarzeniem składającym się z produktu złożonego zawierającego flutykazon z wilanterolem 92/22 mikrogramy w postaci proszku do inhalacji, podawanego w jednej inhalacji na dobę oraz tiotropium 18 mikrogramów w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanego w jednej inhalacji na dobę (1 157 przydzielonych losowo pacjentów). TRIBUTE było52-tygodniowym badaniem z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną porównującymBDP/FF/G z produktem złożonym zawierającym indakaterol z glikopironium 85/43 mikrogramy
13
w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym w jednej inhalacji na dobę (1 532 przydzielonych losowo pacjentów). Oba badania przeprowadzano w podobnej populacjipacjentów z POChP jak w badaniach TRILOGY i TRINITY.
Zmniejszenie liczby zaostrzeń POChP
W porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu, BDP/FF/G w ciągu 52 tygodni zmniejszył częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń o 23% (częstość: 0,41 wobec 0,53 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,005). W porównaniu z tiotropium, BDP/FF/G w ciągu 52 tygodni zmniejszył częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń o 20% (częstość: 0,46 wobec 0,57 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,003). W porównaniu z produktem złożonym indakaterolu z glikopironium, BDP/FF/G w ciągu 52 tygodni zmniejszył częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń o 15% (częstość: 0,50 wobec 0,59 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,043). W porównaniu z tiotropium, BDP/FF/G zmniejszył również częstość występowania ciężkich zaostrzeń (tzn. wykluczając umiarkowane zaostrzenia) o 32% (częstość: 0,067 wobec 0,098 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,017). Nie zaobserwowano różnic podczas porównania BDP/FF/G z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktu złożonego beklometazonu dipropionianu z formoterolem oraztiotropium (częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń: 0,46 wobec 0,45 zdarzenia na pacjenta na rok).
Ponadto, w porównaniu zarówno z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu, jak i z tiotropium, BDP/FF/G znacznie wydłużył czas do wystąpienia pierwszego zaostrzenia (współczynnik ryzyka odpowiednio 0,80 i 0,84; p = odpowiednio 0,020 i 0,015), a nie było różnicy pomiędzy BDP/FF/G a doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktu złożonego beklometazonu dipropionianu z formoterolem oraz tiotropium (współczynnikryzyka 1,06).
Wpływ na czynność płuc FEV1 przed podaniem dawki
W porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu BDP/FF/G po 26 tygodniach leczenia zwiększył FEV1 przed podaniem dawki o 81 ml, a po 52 tygodniach leczenia – o 63 ml. W porównaniu z tiotropium BDP/FF/G po 26 tygodniach leczenia zwiększył FEV1 przed podaniem dawki o 51 ml, a po 52 tygodniach leczenia – o 61 ml. Te zwiększenia objętości były istotne statystycznie (p < 0,001). W porównaniu z produktem złożonym zawierającym indakaterol zglikopironium BDP/FF/G po 52 tygodniach leczenia zwiększył średnie FEV1 przed podaniem dawki o 22 ml (p = 0,018). Podobną poprawę, chociaż nieistotną statystycznie, obserwowano w tygodniach 26 i 52.
Nie zaobserwowano różnic podczas porównywania BDP/FF/G i doraźnego skojarzenia trzech substancji czynnych, składającego się z produktu złożonego zawierającego beklometazonudipropionian i formoterol oraz z tiotropium (po 52 tygodniach leczenia różnica FEV1 przed podaniem dawki wynosa 3 ml).
FEV1 2 godziny po podaniu dawki
W porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu BDP/FF/G po26 tygodniach leczenia istotnie zwiększył FEV1 2 godziny po podaniu dawki o 117 ml, a po 52 tygodniach leczenia – o 103 ml (p < 0,001). Ten punkt końcowy mierzono jedynie w badaniu TRILOGY.
Pojemność wdechowa (ang. Inspiratory Capacity, IC)
W porównaniu z tiotropium BDP/FF/G istotnie zwiększył IC o 39 ml (p = 0,025) i 60 ml (p = 0,001), odpowiednio po 26 i 52 tygodniach leczenia. Podobne działania odnotowano podczas porównania BDP/FF/G z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych. Ten punkt końcowy mierzonojedynie w badaniu TRINITY.
Wyniki dotyczące objawów
BDP/FF/G po 26 tygodniach leczenia istotnie zmniejszył duszność [oznaczano jako wskaźnik przejściowej duszności (ang. Transition Dyspnoea Index, TDI) – punktacja ogniskowa] w porównaniuz punktem początkowym (o 1,71 jednostki; p < 0,001), ale skorygowana średnia różnica
14
w porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu nie była istotna statystycznie (0,21 jednostki; p = 0,160). Analiza odpowiedzi wykazała, że u istotnie większego odsetka pacjentów nastąpiła znacząca klinicznie poprawa (punktacja ogniskowa większa niż lub równa 1) po 26 tygodniach stosowania BDP/FF/G niż podczas stosowania produktu złożonego beklometazonu dipropionianu i formoterolu (57,4% wobec 51,8%; p = 0,027). Wskaźnik TDIoznaczano jedynie w badaniu TRILOGY.
BDP/FF/G był ponadto statystycznie istotnie lepszy pod względem poprawy jakości życia niż produkt złożony zawierający beklometazonu dipropionian i formoterol, niż tiotropium i niż produkt złożony zawierający indakaterol z glikopironium [określono za pomocą kwestionariusza Szpitala Św. Jerzego, dotyczącego układu oddechowego (ang. Saint George Respiratory Questionnaire, SGRQ) – punktacja łączna]. Nie zaobserwowano żadnych różnić podczas porównywania BDP/FF/G z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktu złożonego flutykazonu z wilanterolem oraz tiotropium. Analiza odpowiedzi wykazała, że u istotnie większego odsetka pacjentów po 26 i 52 tygodniach leczenia BDP/FF/G nastąpiła znacząca klinicznie poprawa (zmniejszenie nasilenia objawów w porównaniu z punktem początkowym większe niż lub równe 4) w porównaniu z leczeniem produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu oraz zleczeniem tiotropium.
Astma
Program badań klinicznych III fazy w zakresie astmy obejmował dwa randomizowane, 52-tygodniowebadania prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną otrzymującą substancjęczynną. Jedno badanie przeprowadzono z zastosowaniem kortykosteroidu wziewnego o średniej mocydawki (BDP/FF/G 87/5/9; TRIMARAN), a drugie przeprowadzono z zastosowaniem kortykosteroiduwziewnego o dużej mocy dawki (BDP/FF/G 172/5/9; TRIGGER).
Oba badania przeprowadzono u dorosłych pacjentów z rozpoznaniem klinicznym astmy, u których nie osiągnięto kontroli astmy w wyniku stosowania podwójnego leczenia podtrzymującego z zastosowaniem średnich (TRIMARAN) lub dużych dawek (TRIGGER) kortykosteroidów wziewnych (ang. inhaled corticosteroid, ICS) w skojarzeniu z długo działającymi agonistami receptorów beta-2 (ang. long-acting beta2-agonist, LABA) (wynik ACQ-7 ≥1,5). Aby zakwalifikować się do badania, pacjenci musieli mieć co najmniej jedno zaostrzenie astmy wymagające zastosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym lub odbyć wizytę w szpitalnym oddzialeratunkowym, lub hospitalizację w poprzednim roku.
W badaniu TRIMARAN porównywano dwie dawki dwa razy na dobę BDP/FF/G 87/5/9 (N=579) z dwoma dawkami dwa razy na dobę produktu złożonego beklometazonu dipropionianu (BDP) z formoterolem (FF) 100/6 mikrogramów (dostarczona dawka wynosiła 84,6/5,0) (N=576). W badaniu TRIGGER porównywano dwie dawki dwa razy na dobę BDP/FF/G 172/5/9 (N=573) z dwoma dawkami dwa razy na dobę produktu złożonego BDP z FF 200/6 mikrogramów w monoterapii (dostarczona dawka wynosiła 177,7/5,1) (N=576) lub dodatkowo do dwóch dawek raz na dobę tiotropium 2,5 mikrograma (N=288) podawanych grupie otrzymującej w ramach otwartej próbyskojarzenie trzech substancji czynnych.
Głównym celem badania badań było wykazanie wyższości BDP/FF/G 87/5/9 lub BDP/FF/G 172/5/9 (dwie inhalacje dwa razy na dobę) nad poszczególnymi produktami złożonymi z dwóch substancji czynnych (ISC/LABA w średniej lub dużej dawce) w odniesieniu do równorzędnychpierwszorzędowych punktów końcowych (zmiana wartości FEV1 przed podaniem dawki w 26. tygodniu w porównaniu do wartości wyjściowej oraz częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni).
Badanie TRIGGER nie miało wystarczającej mocy, aby ocenić skuteczność porównawczą BDP/FF/G 172/5/9 w porównaniu z BDP/FF w skojarzeniu z 2,5 mikrogramami tiotropium. Tabela 1 zawierawyniki opisowe.
Mediana wieku pacjentów zakwalifikowanych do dwóch, głównych badań wynosiła 54 lata. Mniej niż20% pacjentów miało 65 lat lub więcej i około 60% stanowiły kobiety. Podczas badania około 16%(TRIMARAN) i 23% (TRIGGER) pacjentów stosowało komorę inhalacyjną AeroChamber Plus.
15
Zmniejszenie zaostrzeń astmy
W badaniu TRIMARAN BDP/FF/G 87/5/9 istotnie zmniejszał częstość występowania umiarkowanych/ciężkich zaostrzeń w porównaniu z produktem złożonym BDP/FF100/6 mikrogramów (skorygowana częstość występowania 0,846, 95%CI [0,725;0,987]).
W badaniu TRIGGER BDP/FF/G 172/5/9 również zmniejszał częstość występowania umiarkowanych/ciężkich zaostrzeń w większym stopniu niż produkt złożony BDP/FF 200/6 mikrogramów, ale działanie to nie było istotnie statystycznie (skorygowana częstość występowania 0,880, 95%CI [0,751;1,030], p=0,11). Ze względu na testowanie hierarchiczne wszystkie punkty końcowe skuteczności badania TRIGGER oraz z góry określone analizy ciężkich zaostrzeń (dane zbiorcze z badań TRIMARAN i TRIGGER) miały tylko nominalne wartości p(tabela 1).
Z danych uzyskanych z badań TRIMARAN i TRIGGER wynika, że czas do pierwszego umiarkowanego/ciężkiego zaostrzenia (drugorzędowy punkt końcowy) został wydłużony w grupie otrzymującej skojarzenie trzech substancji czynnych w porównaniu z poszczególnymi grupamiotrzymującymi skojarzenie dwóch substancji czynnych.
Wpływ na czynność płuc
W obydwu badaniach BDP/FF/G 87/5/9 i BDP/FF/G 172/5/9 poprawiały parametry czynności płuc,takie jak FEV1 (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy), szczytowa 0-3 h FEV1 i poranny szczytowy przepływ wydechowy (główne drugorzędowe punkty końcowe) mierzone przed podaniem dawki w porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu 100 /6 mikrogramów i 200 /6 mikrogramów mierzone po 26 tygodniach leczenia. Wszystkie te poprawy były istotne statystycznie (patrz tabela 1).
Tabela 1 Wyniki w zakresie pierwszorzędowych i drugorzędowych punktów końcowych
Badanie TRIMARAN TRIGGER
Porównanie będące
BDP/FF/G 87/5/9
przedmiotem
(N=579)
zainteresowania
vs
BDP/FF1 84,6/5
N = zrandomizowani N=576)
pacjenci na grupę leczenia
Pierwszorzędowe punkty końcowe
BDP/FF/G 172/5/9
(N=573)
vs
BDP/FF1 177,7/5,1
(N=576)
BDP/FF/G 172/5/9
(N=573)
vs
BDP/FF1 177,7/5,1 +
tiotropium 2,52
(N=288)
FEV1 przed podaniem dawki po 26 tygodniach (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy) Różnica w leczeniu +57 ml +73 ml -45 ml Wartość p p = 0,008 p = 0,003* p = 0,125*
Umiarkowane/ciężkie zaostrzenia w ciągu 52 tygodni (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy)
Skorygowana częstość 1,83 vs 2,16 1,73 vs 1,96 1,73 vs 1,63 w pacjento-latach
Zmiana w częstości -15,4% -12,0% +7,0%Wartość p p = 0,033 p = 0,110 (n.s.) p = 0,502*
16
Badanie TRIMARAN TRIGGER
Porównanie będące
przedmiotem
BDP/FF/G 87/5/9 BDP/FF/G 172/5/9
(N=579) (N=573)
vs vs
zainteresowania
BDP/FF1 84,6/5 BDP/FF1 177,7/5,1
N = zrandomizowani N=576) (N=576)
pacjenci na grupę leczenia
Główne drugorzędowe punkty końcowe i drugorzędowe punkty końcowe
BDP/FF/G 172/5/9
(N=573)
vs
BDP/FF1 177,7/5,1 +
tiotropium 2,52
(N=288)
Szczytowa0-3h FEV1 po 26 tygodniach (główny drugorzędowy punkt końcowy)
Różnica w leczeniu +84 ml +105 ml -33 mlWartość p p < 0,001 p < 0,001* p = 0,271*
Poranny szczytowy przepływ wydechowy (PEF) w ciągu 26 tygodni (główny drugorzędowy punktkońcowy)
Różnica w leczeniu +8 l/min +8 l/min -0,2 l/minWartość p p < 0,001 p = 0,001* p = 0,951*
Częstość występowania ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni, analiza zbiorcza (główny drugorzędowypunkt końcowy)
Skorygowana częstość
w pacjento-latach 0,24 vs 0,31 nd.Zmiana w częstości -23,0% Wartość p p = 0,008*
Czas do pierwszego umiarkowanego/ciężkiego zaostrzenia w ciągu 52 tygodni (drugorzędowy punktkońcowy)
Współczynnik ryzyka 0,84 0,80 1,03Wartość p p = 0,022* p = 0,003* p = 0,777*
Czas do pierwszego ciężkiego zaostrzenia w ciągu 52 tygodni, analiza zbiorcza (drugorzędowy punktkońcowy)
Współczynnik ryzyka 0,79 nd.Wartość p p = 0,011*
Równorzędne pierwszorzędowe punkty końcowe (FEV1 przed podaniem dawki w 26. tygodniu i częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni) oraz główne drugorzędowe punkty końcowe (szczytowa0-3h FEV1 w 26. tygodniu, poranny PEF w ciągu 26 tygodni i częstość występowania ciężkich zaostrzeń [analiza zbiorcza badań TRIMARAN i TRIGGER] w ciągu 52 tygodni) stanowiły część strategii hierarchicznego, jednoczesnego testowania potwierdzającego kilka hipotez i tym samym były kontrolowane pod względem liczebności.
Ponieważ w badaniu TRIGGER nie osiągnięto istotności statystycznej w ocenie wyższości jednego z równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych, wyniki punktów końcowych skuteczności badania TRIGGER i częstość występowania ciężkich zaostrzeń (analiza zbiorcza) stanowią nominalne wartości p oraz przedstawiono je dla celów opisowych.
Ponieważ badanie TRIGGER nie miało wystarczającej mocy, aby ocenić skuteczność porównawczą BDP/FF/G172/5/9 w porównaniu z BDP/FF 177,7/5,1 w skojarzeniu z tiotropium 2,5, nie wiadomo, czy obserwowane różnice faktycznym, czy są przypadkowym wynikiem.
nd. = nie dotyczy
n.s. = nieistotne statystycznie
1 = produkt złożony beklometazonu dipropionianu (BDP) z formoterolu fumaranem (FF)2 = otwarta grupa doraźna
* = nominalne wartości p
17
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań produktu leczniczego Trimbow we wszystkich podgrupach populacji dzieci i młodzieży w POChP.
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Trimbowu dzieci i młodzieży z astmą w wieku poniżej 18 lat (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Trimbow produkt złożony
Narażenie ogólnoustrojowe na beklometazonu dipropionian, formoterol i glikopironium określano w badaniu farmakokinetycznym przeprowadzonym u zdrowych osób. W badaniu porównano dane uzyskane po podaniu pojedynczej dawki produktu leczniczego Trimbow (4 inhalacje po 100 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów, postać nieznajdująca się w obrocie, o dwukrotnie większej niż zatwierdzona mocy glikopironium) lub pojedynczej dawki doraźnego skojarzenia beklometazonu dipropionianu z formoterolem (4 inhalacje po 100 mikrogramów + 6 mikrogramów) oraz glikopironium (4 inhalacje po 25 mikrogramów). Maksymalne stężenie w osoczu i ogólnoustrojowe narażenie na główny, czynny metabolit beklometazonu dipropionianu (beklometazonu 17-monopropionian) i formoterol po podaniu produktu złożonego były podobne jak po podaniu doraźnego skojarzenia. W przypadku glikopironium maksymalne stężenie w osoczu po podaniu produktu złożonego było podobne jak po podaniu doraźnego skojarzenia, podczas gdy narażenie ogólnoustrojowe po podaniu produktu leczniczego Trimbow było nieco większe niż po podaniu doraźnego skojarzenia. W badaniu tym określano również możliwe interakcje farmakokinetyczne pomiędzy substancjami czynnymi produktu leczniczego Trimbow, porównując dane farmakokinetyczne uzyskane po podaniu pojedynczej dawki doraźnego skojarzenia lub po podaniu pojedynczej dawki poszczególnych składników: beklometazonu dipropionianu, formoterolu lub glikopironium. Nie uzyskano wyraźnych dowodów na interakcje farmakokinetyczne, jednak wykazano, że bezpośrednio po podaniu doraźnego skojarzenia stężenia formoterolu i glikopironium były przez pewien czas nieco większe niż po podaniu każdego ze składników osobno. Należy zauważyć, że glikopironium, jako pojedynczy składnik w postaci farmaceutycznej podawanej za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego, stosowany w badaniach farmakokinetycznych, nie jestdostępny na rynku.
W badaniu farmakokinetyki z udziałem zdrowych osób badano proporcjonalność dawki narażenia ogólnoustrojowego i płuc na beklometazonu dipropionian, stosując niedopuszczone do obrotu postacie farmaceutyczne produktu leczniczego Trimbow zawierające dwukrotność zatwierdzonej mocy glikopironium (podawane jako odmierzane inhalacje). W badaniu porównywano dane uzyskane po leczeniu pojedynczą dawką (4 inhalacje) produktu leczniczego Trimbow 200 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów lub pojedynczą dawką (4 inhalacje) produktu leczniczego Trimbow 100 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów (obydwa są niedopuszczonymi do obrotu postaciami farmaceutycznymi zawierającymi dwukrotność zatwierdzonej mocyglikopironium). Leczenie produktem leczniczym Trimbow 200 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów prowadziło do dwukrotnie większego narażenia ogólnoustrojowego i płuc na beklometazonu dipropionian i jego główny metabolit (beklometazonu 17-monopropionian) w porównaniu z produktem leczniczym Trimbow 100 mikrogramów +6 mikrogramów +25 mikrogramów, co jest spójne z różnymi mocami dwóch postaci farmaceutycznych. Narażenie ogólnoustrojowe i płuc na glikopironium i formoterol było zbliżone po zastosowaniu tych dwóch sposobów leczenia, aleobserwowano dużą zmienność wartości Cmax glikopironiowego bromku.
Porównanie między badaniami wykazało, że farmakokinetyka beklometazonu 17-monopropionianu, formoterolu i glikopironium jest podobna u pacjentów z POChP, u pacjentów z astmą i u zdrowych osób.
Wpływ komory inhalacyjnej
U pacjentów z POChP stosowanie produktu leczniczego Trimbow z komorą inhalacyjną AeroChamber Plus zwiększyło dostarczanie do płuc beklometazonu 17-monopropionianu, formoterolu
18
i glikopironium (maksymalne stężenie w osoczu zwiększyło się odpowiednio o 15%, 58% i 60%). Całkowite narażenie ogólnoustrojowe na działanie beklometazonu 17-monopropionianu i formoterolu (mierzone za pomocą AUC0-t) było lekko zmniejszone (odpowiednio o 37% i o 24%), a narażenie nadziałanie glikopironium zwiększone (o 45%). Patrz również punkt 4.2.
Wpływ zaburzeń czynności nerek
Zaburzenia czynności nerek o nasileniu lekkim do ciężkiego, nie miały wpływu na narażenie ogólnoustrojowe (AUC0-t) na beklometazonu dipropionian, na jego metabolit beklometazonu 17-monopropionian ani na formoterol. U pacjentów z lekkimi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie zaobserwowano żadnego wpływu dotyczącego glikopironium. Jednak u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 30 ml/min/1,73 m2) odnotowano maksymalnie 2,5-krotne zwiększenie całkowitego narażenia ogólnoustrojowego w wyniku znacznego zmniejszenia wydalania z moczem (zmniejszenie klirensu nerkowego glikopironium o około 90%). Symulacje przeprowadzone z użyciem modelu farmakokinetycznego wykazały, że nawet jeśli współzmienne miały skrajne wartości (masa ciała poniżej 40 kg z jednoczesnym współczynnikiem przesączania kłębuszkowego poniżej 27 ml/min/1,73 m²), narażenie na substancje czynne produktu leczniczego Trimbow pozostaje w przybliżeniu w 2,5-krotnym przedziale w porównaniu z narażeniem u typowego pacjenta, u któregowartości współzmiennych są zbliżone do mediany.
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian jest prolekiem o słabym powinowactwie do wiązania się z receptorem glikokortykosteroidowym, hydrolizowanym przez esterazy do czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu, który z kolei wykazuje silniejsze miejscowe przeciwzapalne działanie niż prolek beklometazonu dipropionian.
Wchłanianie, dystrybucja i metabolizm
Wdychany beklometazonu dipropionian szybko wchłania się przez płuca; przed wchłonięciem następuje szybkie przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przez esterazy, które znajdują się w większości tkanek. Dostępność ogólnoustrojowa czynnego metabolitu wynika z wchłaniania z płuc (36%) i z wchłaniania połkniętej dawki z przewodu pokarmowego. Biodostępność połkniętego beklometazonu dipropionianu jest nieznaczna; jednakże przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przed wchłonięciem powoduje, że 41% dawki jest wchłaniane jako czynny metabolit. Narażenie ogólnoustrojowe zwiększa się w przybliżeniu liniowo wraz ze zwiększaniem inhalowanej dawki. Po inhalacji biodostępność bezwzględna niezmienionego beklometazonu dipropionianu wynosi około 2% nominalnej dawki, a beklometazonu 17-monopropionianu 62% nominalnej dawki. Po podaniu dożylnym dyspozycja beklometazonu dipropionianu i jego czynnegometabolitu charakteryzuje się dużym klirensem osoczowym (odpowiednio 150 i 120 l/h) przy małejobjętości dystrybucji w stanie stacjonarnym beklometazonu dipropionianu (20 l) i większejdystrybucji tkankowej jego czynnego metabolitu (424 l). Wiązanie z białkami osocza jest umiarkowanie duże.
Eliminacja
Wydalanie z kałem jest główną drogą eliminacji beklometazonu dipropionianu, zwłaszcza w postaci polarnych metabolitów. Wydalanie beklometazonu dipropionianu i jego metabolitów przez nerki jest nieznaczne. Końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji beklometazonu dipropionianu wynosi 0,5 godziny, a beklometazonu 17-monopropionianu 2,7 godziny.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki beklometazonu dipropionianu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak ze względu na to, że beklometazonu dipropionian jest bardzo szybko metabolizowany za pośrednictwem esteraz znajdujących się w płynie jelitowym, surowicy, płucach i w wątrobie, w wyniku czego powstają bardziej polarne produkty: beklometazonu 21-monopropionian, beklometazonu 17-monopropionian i beklometazon, nie należy się spodziewać, że zaburzeniaczynności wątroby modyfikują farmakokinetykę i profil bezpieczeństwa beklometazonudipropionianu.
19
Formoterol
Wchłanianie i dystrybucja
Wdychany formoterol wchłania się zarówno z płuc, jak i z przewodu pokarmowego. Frakcja dawki inhalacyjnej, która zostaje połknięta po podaniu za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego , może wynosić od 60% do 90%. Co najmniej 65% połkniętej frakcji wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne w osoczu niezmienionej substancji czynnej występuje w ciągu 0,5 do 1 godziny po podaniu doustnym. Wiązanie formoterolu z białkami osocza wynosi 61-64%, z czego 34% związane jest z albuminami. W zakresie stężeń osiąganych po podaniu dawek terapeutycznych nie występowało nasycenie wiązania. Okres półtrwania w fazie eliminacji określony po podaniu doustnym wynosi 2-3 godziny. Wchłanianie formoterolu jest liniowe po inhalacji od 12 do96 mikrogramów formoterolu.
Metabolizm
Formoterol jest szeroko metabolizowany, a najważniejszy szlak obejmuje bezpośrednie sprzęganie z fenolową grupą hydroksylową. Koniugat kwasu glukuronowego jest nieczynny. Drugi główny szlak obejmuje O-demetylację, a następnie sprzęganie z fenolową grupą 2'-hydroksylową. Izoenzymy cytochromu P450 CYP2D6, CYP2C19 i CYP2C9 biorą udział w O-demetylacji formoterolu. Wątroba wydaje się być głównym miejscem metabolizmu. W istotnych terapeutycznie stężeniachformoterol nie hamuje enzymów CYP450.
Eliminacja
Całkowite wydalanie formoterolu z moczem po jednorazowej inhalacji suchego proszku z inhalatora zwiększało się liniowo w zakresie dawek 12-96 mikrogramów. Średnio 8% dawki było wydalane w postaci niezmienionej, natomiast 25% jako formoterol całkowity. Na podstawie stężeń w osoczu mierzonych po inhalacji pojedynczej dawki 120 mikrogramów przez 12 zdrowych osób, średni końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji oznaczono jako 10 godzin. Enancjomery (R,R) i (S,S) stanowiły odpowiednio około 40% i 60% niezmienionej substancji czynnej wydalanej z moczem. Względna proporcja obu enancjomerów pozostawała stała w badanym zakresie dawek i nie było dowodów na względną kumulację jednego enancjomeru w stosunku do drugiego po wielokrotnym dawkowaniu. Po podaniu doustnym (40 do 80 mikrogramów) zdrowym osobom, 6% do 10% dawki odzyskano w moczu w postaci niezmienionej substancji czynnej; w postaci glukuronidu odzyskano maksymalnie 8% dawki. Łącznie 67% doustnej dawki formoterolu jest wydalane z moczem (główniew postaci metabolitów), a pozostała część z kałem. Klirens nerkowy formoterolu wynosi 150 ml/min.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki formoterolu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak zewzględu na to, że formoterol jest głównie eliminowany w procesach metabolizmu wątrobowego, można się spodziewać zwiększonego narażenia u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Glikopironium
Wchłanianie i dystrybucja
Glikopironium ma budowę czwartorzędowej soli amoniowej, co ogranicza jego przenikanie przez błony biologiczne i powoduje powolne, zmienne i niekompletne wchłanianie z przewodu pokarmowego. Po inhalacji glikopironium biodostępność w płucach wynosiła 10,5% (z podaniem doustnym węgla aktywnego), podczas gdy całkowita biodostępność wynosiła 12,8% (bez doustnego podania węgla aktywnego), co potwierdza ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego i wskazuje na to, że ponad 80% ogólnoustrojowego narażenia na glikopironium wynika z wchłaniania w płucach. Po wielokrotnej inhalacji dwa razy na dobę dawek w zakresie od 12,5 do 50 mikrogramów za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego u pacjentów z POChP, glikopironium wykazałoliniową farmakokinetykę z niewielką, ogólnoustrojową kumulacją w stanie stacjonarnym (medianawspółczynnika kumulacji 2,2-2,5).
Pozorna objętość dystrybucji (Vz) inhalowanego glikopironium była większa niż po infuzji dożylnej
(6 420 l w porównaniu z 323 l), co odzwierciedla wolniejszą eliminację po inhalacji.
20
Metabolizm
Model metabolizmu glikopironium in vitro (mikrosomy wątroby i hepatocyty u ludzi, psów, szczurów,myszy i królików) był podobny wśród gatunków, a głównym procesem metabolicznym byłahydroksylacja pierścieni fenylowych lub cyklopentylowych. Wykazano, że CYP2D6 jest jedynymenzymem warunkującym metabolizm glikopironium.
Eliminacja
Średni okres półtrwania glikopironium u zdrowych ochotników po wstrzyknięciu dożylnym wynosił około 6 godzin, natomiast po inhalacji u pacjentów z POChP wynosił od 5 do 12 godzin w stanie stacjonarnym. Po pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym glikopironium 40% dawki było wydalane z moczem w ciągu 24 godzin. U pacjentów z POChP otrzymujących wziewnie glikopironium w dawce powtarzanej dwa razy na dobę, frakcja dawki wydalonej z moczem wynosiła od 13,0% do 14,5% w stanie stacjonarnym. Średni klirens nerkowy w zakresie badanych dawek był podobny poinhalacji jednorazowej, jak i wielokrotnej (zakres 281-396 ml/min).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo farmakologiczne
W badaniu podania wziewnego u psów ocenianych metodą telemetryczną układ krążenia był głównymukładem docelowym doraźnego działania produktu leczniczego Trimbow (zwiększenie częstości akcjiserca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w EKG przy większych dawkach). Działania te były prawdopodobnie związane głównie z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolu i aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium. Nie uzyskano dowodów na działania nadaddytywne potrójnego skojarzenia w porównaniu z pojedynczymi substancjami.
Toksyczność po podaniu wielokrotnym
W badaniach wielokrotnego podawania wziewnego produktu leczniczego Trimbow u szczurów i psów przez okres do 13 tygodni główne zaobserwowane zmiany były związane z działaniem na układ immunologiczny (prawdopodobnie z powodu ogólnoustrojowego działania kortykosteroidówbeklometazonu dipropionianu i jego czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu) orazna układ krążenia (prawdopodobnie związane z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolu i aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium). Profil toksykologiczny potrójnego skojarzenia odzwierciedlał profil poszczególnych substancji czynnych bez znacznego zwiększenia działania toksycznego i bez nieoczekiwanych wyników.
Toksyczny wpływ na rozród i rozwój potomstwa
Uznano, że beklometazonu dipropionian/beklometazonu 17-monopropionian jest odpowiedzialny za toksyczny wpływ na rozród u szczurów, taki jak zmniejszenie odsetka poczęć, wskaźnika płodności, wczesnych parametrów rozwoju zarodka (utrata implantacji), opóźnienie kostnienia i zwiększona częstość występowania zmian trzewnych; natomiast działanie tokolityczne i przeciwmuskarynowe, przypisane aktywności beta-2-adrenergicznej formoterolu i aktywności przeciwmuskarynowej glikopironium, dotyczyły ciężarnych samic szczurów w późnej fazie ciąży i (lub) wczesnej fazielaktacji, prowadząc do utraty młodych.
Genotoksyczność
Nie oceniano genotoksyczności produktu leczniczego Trimbow, jednak poszczególne substancjeczynne były pozbawione działania genotoksycznego w konwencjonalnych układach badawczych.
Rakotwórczość
Nie przeprowadzano badań rakotwórczości dla produktu leczniczego Trimbow. Jednak w 104-tygodniowym badaniu rakotwórczości po podaniu wziewnym u szczurów i 26-tygodniowym
21
badaniu rakotwórczości po podaniu doustnym u myszy transgenicznych Tg-rasH2 glikopironiowy bromek nie wykazał działania rakotwórczego. Opublikowane dane dotyczące długoterminowych badań przeprowadzonych z beklometazonu dipropionianem i formoterolu fumaranem u szczurów niewskazują na istotne klinicznie działanie rakotwórcze.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Etanol bezwodnyKwas solny Norfluran (gaz nośny)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń
21 miesięcy.
Stabilność chemiczną i fizyczną podczas użycia wykazano dla 2 miesięcy w temperaturze 25°C.Po wydaniu produkt leczniczy można przechowywać maksymalnie przez 2 miesiące w temperaturze do 25°C. Za inny okres i warunki przechowywania podczas użycia odpowiada użytkownik.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 (z opakowania pojedynczego lub zbiorczego) i 180 rozpyleń
22 miesiące.
Stabilność chemiczną i fizyczną podczas użycia wykazano dla 4 miesięcy w temperaturze 25°C.Po wydaniu produkt leczniczy można przechowywać maksymalnie przez 4 miesiące w temperaturze do 25°C. Za inny okres i warunki przechowywania podczas użycia odpowiada użytkownik.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.
Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem:
Przechowywać w lodówce (2°C-8°C).
Warunki przechowywania podczas użycia, patrz punkt 6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Pojemnik ciśnieniowy (powlekany aluminium) z zaworem dozującym. Pojemnik ciśnieniowy jest umieszczany w inhalatorze polipropylenowym, który zawiera ustnik i licznik ilości rozpyleń(opakowania zawierające 60 lub 120 rozpyleń w pojemniku pod ciśnieniem) lub wskaźnik ilościrozpyleń (opakowanie zawierające 180 rozpyleń w pojemniku pod ciśnieniem) i jest wyposażony w polipropylenową osłonę ustnika.
Wielkości opakowań:
Opakowanie zawierające 1 pojemnik po 60, 120 lub 180 rozpyleń.
22
Opakowanie zbiorcze zawierające 240 rozpyleń (2 pojemniki po 120 rozpyleń każdy).Opakowanie zbiorcze zawierające 360 dawek (3 pojemniki po 120 rozpyleń każdy).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Informacja dla farmaceutów:
Zapisać na opakowaniu datę wydania produktu pacjentowi.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/001EU/1/17/1208/002EU/1/17/1208/003EU/1/17/1208/004EU/1/17/1208/005
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17 lipca 2017
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
23
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 172 mikrogramy + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 172 mikrogramy beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 9 mikrogramów glikopironium(w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 200 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium(w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu
Trimbow zawiera 8,856 mg etanolu na rozpylenie.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Aerozol inhalacyjny, roztwór (aerozol inhalacyjny).
Roztwór bezbarwny do żółtawego.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie podtrzymujące astmy u pacjentów z niewystarczającą kontrolą objawów astmy po zastosowaniu produktu złożonego z długo działającego agonisty receptorów beta-2 i dużych dawek kortykosteroidu wziewnego, u których wystąpiło jedno lub więcej zaostrzeń astmy w ciągupoprzedniego roku.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli
Zalecana dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę. Maksymalna dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę.
Pacjentom należy zalecić, aby przyjmowali produkt leczniczy Trimbow codziennie, nawet w przypadku braku objawów.
Jeśli w okresie między dawkami wystąpią objawy, należy zastosować leczenie wziewnym, krótkodziałającym agonistą receptorów beta-2 w celu natychmiastowego złagodzenia objawów.
Astma
Wybierając moc dawki początkowej produktu leczniczego Trimbow (87/5/9 mikrogramów lub172/5/9 mikrogramów), należy wziąć pod uwagę nasilenie choroby u pacjenta, uprzednio stosowaneleczenie astmy, w tym dawkę kortykosteroidów wziewnych, jak również aktualną kontrolę objawówastmy oraz ryzyko zaostrzenia w przyszłości.
24
Stopniowe zmniejszanie dawki
Lekarz powinien regularnie ponownie oceniać stan pacjentów, aby zapewnić, że stosowane u nichdawki beklometazonu/formoterolu/glikopironium pozostają optymalne i są zmieniane wyłącznie napodstawie zalecenia lekarza. Dawki należy zmniejszyć do najmniejszych dawek, które zapewniająutrzymanie skutecznej kontroli objawów astmy.
Nie ma danych dotyczących skutku stopniowego zmniejszania dawki z produktu leczniczego o dużejmocy beklometazonu dipropionianu (Trimbow 172/5/9 mikrogramów) do produktu leczniczego o średniej mocy beklometazonu dipropionianu (Trimbow 87/5/9 mikrogramów).
Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i starszych).
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek można stosować produkt leczniczy Trimbow w zalecanej dawce. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lubschyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniemmasy ciała, stosowanie należy rozważyć tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższająmożliwe ryzyko (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Zaburzenia czynności wątroby
Brak istotnych danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentówz ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowaniaproduktu leczniczego u tych pacjentów (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Dzieci i młodzież
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Trimbow u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat). Dane nie są dostępne.
Sposób podawania
Do podawania wziewnego.
W celu zapewnienia właściwego podania produktu leczniczego lekarz lub inna osoba należąca do fachowego personelu medycznego powinna pokazać pacjentowi, jak prawidłowo korzystaćz inhalatora, oraz regularnie sprawdzać prawidłowość techniki inhalacji wykonywanej przez pacjenta(patrz Instrukcja stosowania” poniżej). Należy zalecić pacjentowi, aby uważnie przeczytał ulotkę dlapacjenta oraz przestrzegał zawartej tam instrukcji stosowania.
Produkt leczniczy jest wyposażony w licznik liczby rozpyleń znajdujący się w tylnej części inhalatora,pokazujący liczbę pozostałych dawek. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika przez pacjenta powodujerozpylenie roztworu, a licznik pokazuje o jedno rozpylenie mniej.
Należy poinformować pacjentów, aby nie upuszczali inhalatora, ponieważ może to spowodować, że licznik wskaże o jedno rozpylenie mniej.
Instrukcja stosowania
Przygotowanie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora pacjent powinien uwolnić jedno rozpylenie w powietrze w celu upewnienia się, że inhalator działa prawidłowo (przygotowanie). Przed przygotowaniem pojemników ciśnieniowych, zawierających 60 lub 120 rozpyleń, licznik powinien wskazywać odpowiednio 61 lub
121. Po przygotowaniu licznik powinien wskazywać 60 lub 120.
25
Użycie inhalatora
Podczas wdychania z inhalatora pacjenci powinni stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. Należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
WAŻNE: punktów od 2 do 5 nie należy wykonywać zbyt szybko. 1. Pacjenci powinni zdjąć osłonę ochronną z ustnika i sprawdzić, czy ustnik jest czysty i pozbawiony kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń.
2. Pacjenci powinni wykonać powolny wydech tak głęboki, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, w celu opróżnienia płuc.
3. Pacjenci powinni trzymać inhalator pionowo, do dołu ustnikiem, który należy umieścić między zębami, nie gryząc go. Następnie należy objąć ustnik wargami, przy czym język powinien leżeć płasko pod ustnikiem.
4. Jednocześnie pacjenci powinni wykonać powolny i głęboki wdech przez usta, płuca będą wypełnione powietrzem (co powinno zająć około 4 5 sekund). Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu pacjenci powinni mocno nacisnąć na górną część pojemnika ciśnieniowego w celu uwolnienia jednego rozpylenia.
5. Następnie pacjenci powinni wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, po czym wyjąć inhalator z ust i powoli wykonać wydech. Nie należy wydychać powietrza do inhalatora.
6. Następnie pacjenci powinni sprawdzić licznik dawek, aby upewnić się, że przemieścił się
odpowiednio.
Aby przyjąć drugą inhalację, pacjenci powinni trzymać inhalator w pozycji pionowej przez około 30 sekund i powtórzyć czynności opisane w punktach od 2 do 6.
Jeśli po inhalacji pojawi się mgiełka wydostająca się z inhalatora lub z boków ust, należy powtórzyć procedurę od punktu 2.
Po użyciu inhalatora pacjenci powinni zamknąć ustnik osłoną ochronną i sprawdzić licznik.
Po inhalacji pacjenci powinni wypłukać jamę ustną i gardło wodą, nie połykając jej, lub umyć zęby szczoteczką (patrz również punkt 4.4).
Kiedy uzyskać nowy inhalator
Należy poinformować pacjentów, że uzyskanie nowego inhalatora jest konieczne, gdy licznik dawek wskazuje liczbę 20. Należy przestać używać inhalatora, gdy licznik wskaże 0, ponieważ ilość lekupozostała w urządzeniu może nie wystarczyć, aby uwolnić pełną dawkę.
Dodatkowe instrukcje dla szczególnych grup pacjentów
Jeśli pacjenci mają słabe ręce, może im być łatwiej trzymać inhalator w obu dłoniach. Dlatego palcewskazujące należy umieścić na górnej części pojemnika ciśnieniowego, a obydwa kciuki na podstawieinhalatora.
Jeśli pacjentom jest trudno zsynchronizować inhalację aerozolu z wdechem, mogą korzystać z komory inhalacyjnej AeroChamber Plus, wyczyszczonej prawidłowo zgodnie z instrukcją użycia zamieszczoną w odpowiedniej ulotce. Lekarz lub farmaceuta powinien poinformować pacjentów o prawidłowym użyciu i pielęgnacji inhalatora i komory inhalacyjnej, a także sprawdzić technikę użycia, w celu zapewnienia optymalnego dostarczania wziewnej substancji czynnej do płuc. Pacjenci stosujący komorę AeroChamber Plus mogą to uzyskać wykonując jeden ciągły, powolny i głęboki wdech przez komorę inhalacyjną, bez żadnego opóźnienia między rozpyleniem a inhalacją. Alternatywnie, w celu przyjęcia produktu leczniczego pacjenci mogą po po rozpyleniu z inhalatora do komory po prostu wdychać i wydychać (przez usta), zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotcekomory inhalacyjnej (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Stosowanie z komorą inhalacyjną
Z danych farmakokinetycznych dotyczących pojedynczej dawki (patrz punkt 5.2) wynika, że
w porównaniu z rutynowym zastosowaniem bez komory inhalacyjnej, podczas stosowania produktu
26
leczniczego Trimbow z komorą inhalacyjną AeroChamber Plus zwiększa się całkowity wpływ glikopironium na organizm (AUC0-t). Dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania pochodzące z długotrwałych badań klinicznych nie wzbudzają jednak żadnych istotnych obawdotyczących bezpieczeństwa stosowania (patrz punkt 5.1).
Czyszczenie
W ramach regularnego czyszczenia inhalatora pacjenci powinni co tydzień zdjąć osłonę z ustnika i wytrzeć zewnętrzną i wewnętrzną stronę ustnika suchą ściereczką. Nie należy wyjmować pojemnikaciśnieniowego z dozownika ani używać do czyszczenia ustnika wody lub innych płynów.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie stosować w stanach ostrych.
Ten produkt leczniczy nie jest wskazany w leczeniu ostrych epizodów skurczu oskrzeli lub w leczeniu ostrego zaostrzenia choroby (tzn. w terapii ratunkowej).
Nadwrażliwość
Po podaniu zgłaszano natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią objawy wskazujące na reakcje alergiczne, zwłaszcza obrzęk naczynioruchowy (w tym trudności w oddychaniu lub połykaniu,obrzęk języka, warg i twarzy), pokrzywka lub wysypka skórna, należy natychmiast przerwać leczeniei rozpocząć leczenie alternatywne.
Paradoksalny skurcz oskrzeli
Paradoksalny skurcz oskrzeli może objawiać się natychmiastowym nasileniem świszczącego oddechui duszności po podaniu dawki. Taki stan należy niezwłocznie leczyć za pomocą szybko działającegowziewnego leku rozszerzającego oskrzela (lek doraźny). Należy natychmiast przerwać leczenie,ocenić stan pacjenta i, w razie konieczności, rozpocząć leczenie alternatywne.
Nasilanie się choroby
Zaleca się nie przerywać nagle leczenia. Jeśli pacjenci uważają, że leczenie jest nieskuteczne, powinni kontynuować leczenie i zwrócić się do lekarza o poradę. Zwiększenie częstości stosowania doraźnych leków rozszerzających oskrzela wskazuje na nasilenie choroby podstawowej i konieczna jest ponowna ocena sposobu leczenia. Nagłe lub postępujące nasilenie objawów może zagrażać życiu, dlatego pacjent powinien pilnie zostać zbadany przez lekarza.
Wpływ na układ krążenia
Ze względu na zawartość długo działających agonistów receptorów beta-2 i długo działającychantagonistów receptorów muskarynowych należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, zwłaszcza z blokiem przedsionkowo-komorowym trzeciego stopnia i tachyarytmią [przyspieszone i (lub) nieregularne bicie serca, w tym migotanie przedsionków], idiopatycznym podzastawkowym zwężeniem aorty, kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory, ciężką chorobą serca (zwłaszcza ostrym zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca), okluzyjnymi chorobami naczyniowymi (zwłaszcza miażdżycą tętnic), nadciśnieniem tętniczym i tętniakiem.
Należy również zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów ze stwierdzonym lub podejrzewanym wydłużeniem odstępu QTc (QTc > 450 milisekund u mężczyzn lub > 470 milisekund
27
u kobiet), wrodzonym lub wywołanym przez produkty lecznicze. Pacjenci z rozpoznaniem powyższych chorób układu krążenia zostali wykluczeni z badań klinicznych nad produktem leczniczym Trimbow. Z ograniczonych danych dotyczących pacjentów z astmą ze współistniejącymichorobami układu krążenia lub czynnikami ryzyka wynika, że u tego typu pacjentów również istniejezwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zakażenia grzybicze lub dysfonia(patrz punkt 4.8).
Jeśli planuje się znieczulenie za pomocą halogenowych środków znieczulających, należy upewnić się, że pacjent nie przyjmował produktu leczniczego Trimbow przez co najmniej 12 godzin przedrozpoczęciem znieczulenia, ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Należy ponadto zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z tyreotoksykozą, cukrzycą, guzemchromochłonnym i nieleczoną hipokaliemią.
Ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów
Działania ogólnoustrojowe mogą wystąpić podczas wziewnego przyjmowania każdego z kortykosteroidów, szczególnie przepisywanych w dużych dawkach do stosowania przez długi okres. Dawka dobowa produktu leczniczego Trimbow odpowiada dużej dawce kortykosteroidu podawanego wziewnie; ponadto wystąpienie tych działań jest znacznie mniej prawdopodobne niż podczas doustnego przyjmowania kortykosteroidów. Możliwe działania ogólnoustrojowe obejmują: zespół Cushinga, objawy odpowiadające zespołowi Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu, zmniejszenie gęstości mineralnej kości i rzadziej – szereg działań związanych z psychiką lub zachowaniem, w tym nadaktywność psychoruchowa zaburzenia snu, lęk, depresję lub agresję (zwłaszcza u dzieci). Z tego względu ważne jest regularne badanie pacjenta i zmniejszeniedawki kortykosteroidu wziewnego do najmniejszej dawki, która zapewnia utrzymanie skutecznejkontroli astmy (patrz punkt 4.2).
Produkt leczniczy Trimbow należy podawać ostrożnie pacjentom z aktywną lub nieaktywną gruźlicą płuc i u pacjentów z zakażeniami grzybiczymi i wirusowymi dróg oddechowych.
Hipokaliemia
Leczenie agonistą receptorów beta-2 może powodować potencjalnie ciężką hipokaliemię. Może się to przyczynić do wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu krążenia. Szczególną ostrożność zaleca się u pacjentów z ciężką chorobą, ponieważ działanie to może się nasilać pod wpływem niedotlenienia. Hipokaliemia może się również nasilić wskutek jednoczesnego stosowania innych produktów leczniczych mogących powodować hipokaliemię, takich jak pochodne ksantyny,steroidy i leki moczopędne (patrz punkt 4.5).
Zaleca się również zachowanie ostrożności, jeśli pacjenci stosują doraźnie kilka leków rozszerzających oskrzela. Zaleca się, by w takich sytuacjach kontrolować stężenie potasu w surowicy.
Hiperglikemia
Wdychanie formoterolu może powodować zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dlatego podczas leczenia pacjentów z cukrzycą należy kontrolować stężenie glukozy we krwi zgodnie z ustalonymiwytycznymi.
Działanie przeciwcholinergiczne
Należy zachować ostrożność podczas stosowania glikopironium u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania, rozrostem gruczołu krokowego lub zatrzymaniem moczu. Pacjentów należy poinformować o podmiotowych i przedmiotowych objawach ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania oraz o konieczności niezwłocznego przerwania leczenia i skontaktowania się z lekarzem, jeśli jakiekolwiek z tych objawów podmiotowych i przedmiotowych wystąpią.
28
Ponadto, z powodu działania przeciwcholinergicznego glikopironium nie zaleca się jednoczesnego długotrwałego podawania z innymi produktami leczniczymi zawierającymi substancjeprzeciwcholinergiczne (patrz punkt 4.5).
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, w tym ze schyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniem masy ciała, produkt leczniczy Trimbow należy stosować tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należy kontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działanianiepożądane.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby produkt leczniczy Trimbow należy stosowaćtylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należy kontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działania niepożądane.
Zapobieganie zakażeniom jamy ustnej i gardła
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia drożdżycy jamy ustnej i gardła, pacjentom należy zalecić wypłukanie jamy ustnej i gardła wodą, bez jej połknięcia, lub umycie zębów szczoteczką po inhalacjizalecanej dawki.
Zaburzenia widzenia
Zaburzenie widzenia może wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowaniakortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzeniawidzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, doktórych może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatiasurowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniukortykosteroidów.
Stopniowe zmniejszanie dawki
Lekarz powinien regularnie ponownie oceniać stan pacjentów, aby zapewnić, że stosowane u nichdawki beklometazonu/formoterolu/glikopironium pozostają optymalne i są zmieniane wyłącznie napodstawie zalecenia lekarza. Dawki należy zmniejszyć do najmniejszych dawek, które zapewniająutrzymanie skutecznej kontroli objawów astmy.
Nie ma danych dotyczących skutku stopniowego zmniejszania dawki z produktu leczniczego o dużej mocy beklometazonu dipropionianu (Trimbow 172/5/9 mikrogramów) do produktu leczniczegoo średniej mocy beklometazonu dipropionianu (Trimbow 87/5/9 mikrogramów) (patrz punkt 4.2).
Substancje pomocnicze
Produkt leczniczy zawiera 8,856 mg etanolu na rozpylenie, co jest równoważne 17,712 mg na dawkęskładającą się z dwóch rozpyleń. Teoretycznie jest możliwe wystąpienie interakcji u szczególniewrażliwych pacjentów przyjmujących disulfiram lub metronidazol.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje farmakokinetyczne
Ponieważ glikopironium jest eliminowane głównie przez nerki, możliwa jest interakcja z produktamileczniczymi wpływającymi na mechanizmy wydalania nerkowego (patrz punkt 5.2). Skutkiem wpływu hamowania transportu kationów organicznych w nerkach (po podaniu cymetydyny jako
29
doświadczalnego inhibitora nośników OCT2 i MATE1) na podatność na wziewnie podawaneglikopironium było, spowodowane jednoczesnym podawaniem cymetydyny, ograniczone zwiększeniecałkowitego wpływu na organizm (AUC0-t) o 16% oraz niewielkie zmniejszenie klirensu nerkowego o 20%.
Metabolizm beklometazonu w mniejszym stopniu zależy od CYP3A niż w przypadku innych kortykosteroidów i interakcje są raczej mało prawdopodobne, jednak nie można wykluczyćwystąpienia działań ogólnoustrojowych po jednoczesnym stosowaniu silnie działających inhibitorówCYP3A (np. rytonawir, kobicystat). Z tego względu zaleca się ostrożność i właściwe monitorowaniepodczas stosowania tych produktów leczniczych.
Interakcje farmakodynamiczne
Związane z formoterolem
U pacjentów stosujących formoterol wziewnie należy unikać podawania niekardioselektywnych leków beta-adrenolitycznych (w tym w postaci kropli do oczu). Jeśli z ważnych powodów są one podawane,działanie formoterolu zmniejszy się lub zaniknie.
Podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami beta-adrenergicznymi może następowaćsumowanie się działania; należy więc zachować ostrożność podczas przepisywania formoterolu dostosowania jednocześnie z innymi lekami beta-adrenergicznymi.
Jednoczesne leczenie chinidyną, dyzopiramidem, prokainamidem, lekami przeciwhistaminowymi, inhibitorami monoaminooksydazy, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub fenotiazynami może wydłużyć odstęp QT i zwiększyć ryzyko komorowych zaburzeń rytmu serca. Ponadto L-dopa, L-tyroksyna, oksytocyna i alkohol mogą zaburzać tolerancję serca na lekibeta-2-sympatykomimetyczne.
Jednoczesne leczenie inhibitorami monoaminooksydazy lub produktami leczniczymi o podobnych
właściwościach, takimi jak furazolidon i prokarbazyna, może wywołać nadciśnienie tętnicze.
Ryzyko zaburzeń rytmu serca zwiększa się u pacjentów poddawanych jednocześnie znieczuleniu zapomocą halogenowych węglowodorów.
Jednoczesne leczenie pochodnymi ksantyny, steroidami lub lekami moczopędnymi może nasilaćdziałanie hipokaliemiczne agonistów receptorów beta-2 (patrz punkt 4.4). Hipokaliemia możezwiększyć skłonność do występowania zaburzeń rytmu serca u pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy.
Związane z glikopironium
Nie badano jednoczesnego długotrwałego podawania produktu leczniczego Trimbow z innymiproduktami leczniczymi zawierającymi substancje przeciwcholinergiczne i dlatego takie stosowanienie jest zalecane (patrz punkt 4.4).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Brak doświadczenia lub dowodów dotyczących kwestii bezpieczeństwa stosowania gazu nośnego norfluranu (HFA134a) w okresie ciąży lub laktacji u ludzi. Badania nad wpływem HFA134a nareprodukcję i rozwój zarodka i płodu u zwierząt nie wykazały jednak istotnych klinicznie działańniepożądanych.
Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Trimbow u kobiet w okresie ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Wiadomo, że glikokortykosteroidy wywołują skutki we wczesnej fazie ciąży, natomiast beta-2-sympatykomimetyki,
30
takie jak formoterol, mają działania tokolityczne. Dlatego, w celu zachowania ostrożności, zaleca się unikanie stosowania produktu Trimbow w okresie ciąży i podczas porodu.
Produkt leczniczy Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy spodziewane korzyścidla pacjentki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Należy obserwować, czy u niemowląti noworodków, których matki otrzymywały znaczące dawki, nie występują objawy hamowaniaczynności nadnerczy.
Jeśli leczenie w okresie ciąży jest konieczne, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę (patrz punkt 4.2).
Karmienie piersią
Brak istotnych danych klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow podczaskarmienia piersią u ludzi.
Glikokortykosteroidy przenikają do mleka ludzkiego. Można założyć, że beklometazonu dipropionian i jego metabolity również przenikają do mleka ludzkiego.
Nie wiadomo, czy formoterol lub glikopironium (w tym ich metabolity) przenikają do mlekaludzkiego, ale wykryto je w mleku karmiących zwierząt. Leki przeciwcholinergiczne, takie jakglikopironium, mogą hamować laktację.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu Trimbow, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Nie przeprowadzono swoistych badań nad produktem leczniczym Trimbow, dotyczącychbezpieczeństwa stosowania w odniesieniu do płodności u ludzi. Badania na zwierzętach wykazały zaburzenie płodności (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Trimbow nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi występującymi u pacjentów z POChP lub astmą są odpowiednio: dysfonia (0,3% i 1,5%) i kandydoza jamy ustnej (0,8% i 0,3%), zwykle związanez podawaniem wziewnym kortykosteroidów, skurcze mięśni (0,4% i 0,2%), które można przypisaćskładnikowi będącemu długo działającym agonistą receptorów beta-2, i suchość w jamie ustnej (0,4%i 0,5%), co jest typowym działaniem przeciwcholinergicznym.
U pacjentów z astmą działania niepożądane zwykle występują w ciągu pierwszych 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia i występują rzadziej po długotrwałym stosowaniu (po 6 miesiącach leczenia).
Tabelaryczny wykaz działań niepożądanych
Działania niepożądane związane z beklometazonu dipropionianem, formoterolem i glikopironium, które występowały podczas badań klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu, jak również działania niepożądane poszczególnych składników wprowadzonych do obrotu, wymieniono poniżej według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania. Częstość występowania jest zdefiniowana w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000) i częstość nieznana(nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
31
Klasyfikacja układów Częstość i narządów MedDRA Działanie niepożądane Zapalenie płuc (u pacjentów z POChP), zapalenie
występowania
gardła, kandydoza jamy ustnej, zakażenie dróg Często moczowych1, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła1 Grypa1, zakażenie grzybicze jamy ustnej, kandydoza
Zakażenia i zarażenia jamy ustnej i gardła, kandydoza przełyku, grzybicze pasożytnicze zapalenie jamy ustnej i gardła, zapalenie zatok
Niezbyt często
przynosowych1, zapalenie błony śluzowej nosa1,
zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit1, kandydoza sromu i pochwy1
Zakażenie (grzybicze) dolnych dróg oddechowych Rzadko Zaburzenia krwi i układu Granulocytopenia1 Niezbyt częstochłonnego Małopłytkowość1 Bardzo rzadko
Alergiczne zapalenie skóry1 Niezbyt często
Zaburzenia układu
Reakcje nadwrażliwości, w tym rumień, obrzęk warg,immunologicznego Rzadko twarzy, oczu i gardła
Zaburzenia
endokrynologiczne Zahamowanie czynności nadnerczy
1 Bardzo rzadko
Zaburzenia metabolizmu Hipokaliemia, hiperglikemia Niezbyt częstoi odżywiania Zmniejszenie łaknienia Rzadko Niepokój1 Niezbyt często
Nadmierna aktywność psychoruchowa1, zaburzenia
Częstość
Zaburzenia psychiczne snu1, lęk, depresja1, agresja1, zmiany w zachowaniu
nieznana
(głównie u dzieci) 1
Bezsenność Rzadko Ból głowy CzęstoZaburzenia układu Drżenie, zawroty głowy, zaburzenia smaku1,nerwowego
niedoczulica1 Niezbyt często Hipersomnia Rzadko
Nieostre widzenie1 (patrz także punkt 4.4) Częstość
Zaburzenia oka nieznana
Jaskra1, zaćma1 Bardzo rzadkoZaburzenia ucha i błędnika Zapalenie trąbki słuchowej1 Niezbyt często Migotanie przedsionków, wydłużenie odstępu QT
w elektrokardiogramie, częstoskurcz, tachyarytmia1, Niezbyt często kołatanie serca
Zaburzenia serca
Dławica piersiowa (stabilna1 i niestabilna), dodatkowe pobudzenia (komorowe1 i nadkomorowe), rytm Rzadko
węzłowy, bradykardia zatokowa
Przekrwienie1, uderzenie gorąca1, nadciśnienie tętnicze Niezbyt często
Zaburzenia naczyniowe
Wynaczynienie krwi Rzadko Dysfonia Często Stan astmatyczny 1, kaszel, kaszel z odkrztuszaniem1, podrażnienie gardła, krwawienie z nosa1, Niezbyt często
Zaburzenia układu
zaczerwienienie gardła
oddechowego, klatki
Paradoksalny skurcz oskrzeli1, zaostrzenie astmy, ból
piersiowej i śródpiersia
jamy ustnej i gardła, zapalenie gardła, suchość w Rzadko gardle
Duszność1 Bardzo rzadkoBiegunka1, suchość błony śluzowej jamy ustnej,
zaburzenia połykania1, nudności, niestrawność1,Zaburzenia żołądka i jelit Niezbyt często uczucie pieczenia warg1, próchnica zębów1, (aftowe)
zapalenie jamy ustnej
Zaburzenia skóry i tkanki Wysypka1, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się1 Niezbyt częstopodskórnej Obrzęk naczynioruchowy1 Rzadko
32
Klasyfikacja układów Częstość
i narządów MedDRA Działanie niepożądane
występowania Zaburzenia mięśniowo- Kurcze mięśni, ból mięśni, ból kończyny1, ból
mięśniowo-szkieletowy w klatce piersiowej1 Niezbyt często szkieletowe i tkanki
łącznej Opóźnienie wzrostu1 Bardzo rzadkoZaburzenia nerek i dróg Bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu,moczowych
zapalenie nerek1 Rzadko Zmęczenie1 Niezbyt często
Zaburzenia ogólne i stany
Astenia Rzadkow miejscu podania
Obrzęk obwodowy1 Bardzo rzadko Zwiększenie stężenia białka C-reaktywnego1,
zwiększenie liczby płytek krwi1, zwiększenie stężenia
wolnych kwasów tłuszczowych1, zwiększenie stężenia Niezbyt często
insuliny we krwi1, zwiększenie stężenia ciał ketonowych we krwi1, zmniejszenie stężenia
Badania diagnostyczne
kortyzolu1
Zwiększenie ciśnienia krwi1, zmniejszenie ciśnienia
krwi1 Rzadko
Zmniejszenie gęstości kości1 Bardzo rzadko1 Działania niepożądane zgłaszane w ChPL obejmujące co najmniej jeden z poszczególnych składników, ale nieobserwowane jako działania niepożądane podczas prac klinicznych nad doskonaleniem produktu leczniczego Trimbow
Poniższe spośród zaobserwowanych działań niepożądanych, są zwykle związane z wymienionymi substancjami czynnymi.
Beklometazonu dipropionian
Zapalenie płuc, zakażenia grzybicze jamy ustnej, zakażenia grzybicze dolnych dróg oddechowych,dysfonia, podrażnienie gardła, hiperglikemia, zaburzenia psychiczne, zmniejszenie stężenia kortyzolu,nieostre widzenie.
Formoterol
Hipokaliemia, hiperglikemia, drżenie, kołatanie serca, kurcze mięśni, wydłużenie odstępu QT w elektrokardiogramie, zwiększenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ciśnienia krwi, migotanie przedsionków, częstoskurcz, tachyarytmia, dławica piersiowa (stabilna i niestabilna), dodatkowepobudzenia komorowe, rytm węzłowy.
Glikopironium
Jaskra, migotanie przedsionków, częstoskurcz, kołatanie serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej,próchnica zębów, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, zakażenie drógmoczowych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w
załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Przedawkowanie produktu leczniczego Trimbow może powodować objawy podmiotowe i przedmiotowe, zgodnie z działaniem poszczególnych składników, w tym objawy obserwowane po
przedawkowaniu innych agonistów receptorów beta-2 lub leków przeciwcholinergicznych i zgodnieze znanym „efektem klasy” kortykosteroidów podawanych wziewnie (patrz punkt 4.4). W razie
33
przedawkowania pacjenta należy leczyć objawowo, a w razie konieczności zapewnić odpowiednie
monitorowanie.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych, lekiadrenergiczne w skojarzenia z lekami przeciwcholinergicznymi, w tym potrójne skojarzenia zglikokortykosteroidami; kod ATC: R03AL09.
Mechanizm działania i działanie farmakodynamiczne
Trimbow zawiera beklometazonu dipropionian, formoterol i glikopironium (BDP/FF/G) w postaci roztworu tworzącego aerozol o bardzo drobnych cząstkach (ang. extrafine) o średnicy aerodynamicznej cząstki odpowiadającej medianie rozkładu masowego (ang. mass median aerodynamic diameter, MMAD) wynoszącej około 1,1 mikrometra, z jednoczesną depozyc wszystkich trzech składników. Cząstki aerozolu produktu Trimbow są średnio znacznie mniejsze niż cząstki dostarczane w postaciach innych aerozoli o większych cząstkach. Dla beklometazonu dipropionianu powoduje to silniejsze działanie niż po podaniu w postaci aerozolu o większych cząstkach (100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu w postaci aerozolu bardzo drobnocząstkowego w produkcie leczniczym Trimbow odpowiada 250 mikrogramom beklometazonudipropionianu w postaci aerozolu o większych cząstkach).
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian podawany wziewnie w zalecanych dawkach wykazuje glikokortykosteroidowe działanie przeciwzapalne w obrębie płuc. Glikokortykosteroidy powszechnie stosowane do hamowania stanu zapalnego w przewlekłych chorobach zapalnych dróg oddechowych. Ich działanie jest wywierane poprzez wiązanie do receptorów glikokortykosteroidowych w cytoplazmie, prowadząc do zwiększonej transkrypcji genów kodujących białka przeciwzapalne.
Formoterol
Formoterol jest selektywnym agonistą receptorów beta-2-adrenergicznych, powodującym rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych. Działanierozszerzające oskrzela występuje szybko, w ciągu 1 do 3 minut po inhalacji, i utrzymuje się przez12 godzin po podaniu pojedynczej dawki.
Glikopironium
Glikopironium jest długo działającym antagonistą receptora muskarynowego (substancją o działaniu przeciwcholinergicznym), o dużym powinowactwie, podawanym wziewnie w leczeniu w celu rozszerzenia oskrzeli. Glikopironium działa poprzez blokowanie zwężającego oskrzela działania acetylocholiny na komórki mięśni gładkich dróg oddechowych, tym samym rozszerzając drogioddechowe. Glikopironiowy bromek jest antagonistą receptora muskarynowego, o dużympowinowactwie i wykazanym ponad 4-krotnie większym selektywnym działaniu na ludzkie receptoryM3 niż na ludzkie receptory M2.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Program badań klinicznych III fazy w zakresie astmy obejmował dwa randomizowane, 52-tygodniowe badania prowadzone metodą podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną. Jedno badanie przeprowadzono z zastosowaniem kortykosteroidu wziewnego o średniej mocydawki (BDP/FF/G 87/5/9; TRIMARAN), a drugie przeprowadzono z zastosowaniem kortykosteroiduwziewnego o dużej mocy dawki (BDP/FF/G 172/5/9; TRIGGER).
34
Oba badania przeprowadzono u dorosłych pacjentów z rozpoznaniem klinicznym astmy, u których nie osiągnięto kontroli astmy w wyniku stosowania podwójnego leczenia podtrzymującego z zastosowaniem średnich (TRIMARAN) lub dużych dawek (TRIGGER) kortykosteroidów wziewnych (ang. inhaled corticosteroid, ICS) w skojarzeniu z długo działającymi agonistamireceptorów beta-2 (ang. long-acting beta2-agonist, LABA) (wynik ACQ-7 ≥1,5). Aby zakwalifikować się do badania, pacjenci musieli mieć co najmniej jedno zaostrzenie astmy wymagające zastosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym lub odbyć wizytę w szpitalnym oddzialeratunkowym, lub hospitalizację w poprzednim roku.
W badaniu TRIMARAN porównywano dwie dawki dwa razy na dobę BDP/FF/G 87/5/9 (N=579) z dwoma dawkami dwa razy na dobę produktu złożonego beklometazonu dipropionianu (BDP) z formoterolem (FF) 100/6 mikrogramów (dostarczona dawka wynosiła 84,6/5,0) (N=576). W badaniu TRIGGER porównywano dwie dawki dwa razy na dobę BDP/FF/G 172/5/9 (N=573) z dwoma dawkami dwa razy na dobę produktu złożonego BDP z FF 200/6 mikrogramów w monoterapii(dostarczona dawka wynosiła 177,7/5,1) (N=576) lub dodatkowo do dwóch dawek raz na dobętiotropium 2,5 mikrograma (N=288) podawanych grupie otrzymującej w ramach otwartej próbyskojarzenie trzech substancji czynnych.
Głównym celem badania badań było wykazanie wyższości BDP/FF/G 87/5/9 lub BDP/FF/G 172/5/9(dwie inhalacje dwa razy na dobę) nad poszczególnymi produktami złożonymi z dwóch substancjiczynnych (ISC/LABA w średniej lub dużej dawce) w odniesieniu do równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych (zmiana wartości FEV1 przed podaniem dawki w 26. tygodniu w porównaniu do wartości wyjściowej oraz częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni).
Badanie TRIGGER nie miało wystarczającej mocy, aby ocenić skuteczność porównawczą BDP/FF/G 172/5/9 w porównaniu z BDP/FF w skojarzeniu z 2,5 mikrogramami tiotropium. Tabela 1 zawierawyniki opisowe.
Mediana wieku pacjentów zakwalifikowanych do dwóch, głównych badań wynosiła 54 lata. Mniej niż20% pacjentów miało 65 lat lub więcej i około 60% stanowiły kobiety. Podczas badania około 16% (TRIMARAN) i 23% (TRIGGER) pacjentów stosowało komorę inhalacyjną AeroChamber Plus.
Zmniejszenie zaostrzeń astmy
W badaniu TRIMARAN BDP/FF/G 87/5/9 istotnie zmniejszał częstość występowania umiarkowanych/ciężkich zaostrzeń w porównaniu z produktem złożonym BDP/FF100/6 mikrogramów (skorygowana częstość występowania 0,846, 95%CI [0,725;0,987]).
W badaniu TRIGGER BDP/FF/G 172/5/9 również zmniejszał częstość występowania umiarkowanych/ciężkich zaostrzeń w większym stopniu niż produkt złożony BDP/FF 200/6 mikrogramów, ale działanie to nie było istotnie statystycznie (skorygowana częstośćwystępowania 0,880, 95%CI [0,751;1,030], p=0,11). Ze względu na testowanie hierarchicznewszystkie punkty końcowe skuteczności badania TRIGGER oraz z góry określone analizy ciężkich zaostrzeń (dane zbiorcze z badań TRIMARAN i TRIGGER) miały tylko nominalne wartości p (tabela 1).
Z danych uzyskanych z badań TRIMARAN i TRIGGER wynika, że czas do pierwszego umiarkowanego/ciężkiego zaostrzenia (drugorzędowy punkt końcowy) został wydłużony w grupie otrzymującej skojarzenie trzech substancji czynnych w porównaniu z poszczególnymi grupamiotrzymującymi skojarzenie dwóch substancji czynnych.
Wpływ na czynność płuc
W obydwu badaniach BDP/FF/G 87/5/9 i BDP/FF/G 172/5/9 poprawiały parametry czynności płuc,takie jak FEV1 (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy), szczytowa 0-3 h FEV1 i poranny szczytowy przepływ wydechowy (główne drugorzędowe punkty końcowe) mierzone przed podaniem dawki w porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu
35
100 /6 mikrogramów i 200 /6 mikrogramów mierzone po 26 tygodniach leczenia. Wszystkie te poprawy były istotne statystycznie (patrz tabela 1).
Tabela 1 Wyniki w zakresie pierwszorzędowych i drugorzędowych punktów końcowych
Badanie TRIMARAN TRIGGER
Porównanie będące
BDP/FF/G 87/5/9
przedmiotem
(N=579)
zainteresowania
vs
BDP/FF1 84,6/5
N = zrandomizowani N=576)
pacjenci na grupę leczenia
Pierwszorzędowe punkty końcowe
BDP/FF/G 172/5/9
(N=573)
vs
BDP/FF1 177,7/5,1
(N=576)
BDP/FF/G 172/5/9
(N=573)
vs
BDP/FF1 177,7/5,1 +
tiotropium 2,52
(N=288)
FEV1 przed podaniem dawki po 26 tygodniach (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy) Różnica w leczeniu +57 ml +73 ml -45 ml Wartość p p = 0,008 p = 0,003* p = 0,125*
Umiarkowane/ciężkie zaostrzenia w ciągu 52 tygodni (równorzędny pierwszorzędowy punkt końcowy)
Skorygowana częstość 1,83 vs 2,16 1,73 vs 1,96 1,73 vs 1,63 w pacjento-latach
Zmiana w częstości -15,4% -12,0% +7,0% Wartość p p = 0,033 p = 0,110 (n.s.) p = 0,502*Główne drugorzędowe punkty końcowe i drugorzędowe punkty końcowe
Szczytowa0-3h FEV1 po 26 tygodniach (główny drugorzędowy punkt końcowy)
Różnica w leczeniu +84 ml +105 ml -33 mlWartość p p < 0,001 p < 0,001* p = 0,271*
Poranny szczytowy przepływ wydechowy (PEF) w ciągu 26 tygodni (główny drugorzędowy punktkońcowy)
Różnica w leczeniu +8 l/min +8 l/min -0,2 l/minWartość p p < 0,001 p = 0,001* p = 0,951*
Częstość występowania ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni, analiza zbiorcza (główny drugorzędowypunkt końcowy)
Skorygowana częstość
w pacjento-latach 0,24 vs 0,31 nd.Zmiana w częstości -23,0% Wartość p p = 0,008*
Czas do pierwszego umiarkowanego/ciężkiego zaostrzenia w ciągu 52 tygodni (drugorzędowy punktkońcowy)
Współczynnik ryzyka 0,84 0,80 1,03Wartość p p = 0,022* p = 0,003* p = 0,777*
Czas do pierwszego ciężkiego zaostrzenia w ciągu 52 tygodni, analiza zbiorcza (drugorzędowy punktkońcowy)
Współczynnik ryzyka 0,79 nd.Wartość p p = 0,011*
Równorzędne pierwszorzędowe punkty końcowe (FEV1 przed podaniem dawki w 26. tygodniu i częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w ciągu 52 tygodni) oraz główne drugorzędowe punkty końcowe (szczytowa0-3h FEV1 w 26. tygodniu, poranny PEF w ciągu 26 tygodni i częstość występowania ciężkich zaostrzeń [analiza zbiorcza badań TRIMARAN i TRIGGER] w ciągu 52 tygodni) stanowiły część strategii hierarchicznego, jednoczesnego testowania potwierdzającego kilka hipotez i tym samym były kontrolowane pod względem liczebności.
Ponieważ w badaniu TRIGGER nie osiągnięto istotności statystycznej w ocenie wyższości jednego
z równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych, wyniki punktów końcowych skuteczności badania
36
TRIGGER i częstość występowania ciężkich zaostrzeń (analiza zbiorcza) stanowią nominalne wartości p oraz
przedstawiono je dla celów opisowych.
Ponieważ badanie TRIGGER nie miało wystarczającej mocy, aby ocenić skuteczność porównawczą BDP/FF/G172/5/9 w porównaniu z BDP/FF 177,7/5,1 w skojarzeniu z tiotropium 2,5, nie wiadomo, czy obserwowane różnice faktycznym, czy są przypadkowym wynikiem.
nd. = nie dotyczy
n.s. = nieistotne statystycznie
1 = produkt złożony beklometazonu dipropionianu (BDP) z formoterolu fumaranem (FF)2 = otwarta grupa doraźna
* = nominalne wartości p
Dzieci i młodzież
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Trimbow u dzieci i młodzieży z astmą w wieku poniżej 18 lat (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Trimbow produkt złożony
Narażenie ogólnoustrojowe na beklometazonu dipropionian, formoterol i glikopironium określano w badaniu farmakokinetycznym przeprowadzonym u zdrowych osób. W badaniu porównano dane uzyskane po podaniu pojedynczej dawki produktu leczniczego Trimbow (4 inhalacje po 100 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów, postać nieznajdująca się w obrocie, o dwukrotnie większej niż zatwierdzona mocy glikopironium) lub pojedynczej dawki doraźnego skojarzenia beklometazonu dipropionianu z formoterolem (4 inhalacje po 100 mikrogramów + 6 mikrogramów) oraz glikopironium (4 inhalacje po 25 mikrogramów). Maksymalne stężenie w osoczu i ogólnoustrojowe narażenie na główny, czynny metabolit beklometazonu dipropionianu (beklometazonu 17-monopropionian) i formoterol po podaniu produktu złożonego były podobne jak po podaniu doraźnego skojarzenia. W przypadku glikopironium maksymalne stężenie w osoczu po podaniu produktu złożonego było podobne jak po podaniu doraźnego skojarzenia, podczas gdy narażenie ogólnoustrojowe po podaniu produktu leczniczego Trimbow było nieco większe niż po podaniu doraźnego skojarzenia. W badaniu tym określano również możliwe interakcje farmakokinetyczne pomiędzy substancjami czynnymi produktu leczniczego Trimbow, porównując dane farmakokinetyczne uzyskane po podaniu pojedynczej dawki doraźnego skojarzenia lub po podaniu pojedynczej dawki poszczególnych składników: beklometazonu dipropionianu, formoterolu lub glikopironium. Nie uzyskano wyraźnych dowodów na interakcje farmakokinetyczne, jednak wykazano, że bezpośrednio po podaniu doraźnego skojarzenia stężenia formoterolu i glikopironium były przez pewien czas nieco większe niż po podaniu każdego ze składników osobno. Należyzauważyć, że glikopironium, jako pojedynczy składnik w postaci farmaceutycznej podawanej za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego, stosowany w badaniach farmakokinetycznych, nie jest dostępny na rynku.
W badaniu farmakokinetyki z udziałem zdrowych osób badano proporcjonalność dawki narażenia ogólnoustrojowego i płuc na beklometazonu dipropionian, stosując niedopuszczone do obrotu postacie farmaceutyczne produktu leczniczego Trimbow zawierające dwukrotność zatwierdzonej mocy glikopironium (podawane jako odmierzane inhalacje). W badaniu porównywano dane uzyskane po leczeniu pojedynczą dawką (4 inhalacje) produktu leczniczego Trimbow 200 mikrogramów + 6mikrogramów + 25 mikrogramów lub pojedynczą dawką (4 inhalacje) produktu leczniczego Trimbow 100 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów (obydwa są niedopuszczonymi do obrotu postaciami farmaceutycznymi zawierającymi dwukrotność zatwierdzonej mocyglikopironium). Leczenie produktem leczniczym Trimbow 200 mikrogramów + 6 mikrogramów + 25 mikrogramów prowadziło do dwukrotnie większego narażenia ogólnoustrojowego i płuc na beklometazonu dipropionian i jego główny metabolit (beklometazonu 17-monopropionian) w porównaniu z produktem leczniczym Trimbow 100 mikrogramów +6 mikrogramów +25 mikrogramów, co jest spójne z różnymi mocami dwóch postaci farmaceutycznych. Narażenie ogólnoustrojowe i płuc na
37
glikopironium i formoterol było zbliżone po zastosowaniu tych dwóch sposobów leczenia, aleobserwowano dużą zmienność wartości Cmax glikopironiowego bromku.
Porównanie między badaniami wykazało, że farmakokinetyka beklometazonu 17-monopropionianu, formoterolu i glikopironium jest podobna u pacjentów z POChP, u pacjentów z astmą i u zdrowych osób.
Wpływ komory inhalacyjnej
U pacjentów z astmą stosowanie produktu leczniczego Trimbow z komorą inhalacyjną AeroChamber Plus zwiększyło dostarczanie do płuc beklometazonu 17-monopropionianu, formoterolu i glikopironium (maksymalne stężenie w osoczu zwiększyło się odpowiednio o 7%, 23% i 34%). Całkowite narażenie ogólnoustrojowe na działanie beklometazonu 17-monopropionianu i formoterolu(mierzone za pomocą AUC0-t) było lekko zmniejszone (odpowiednio o 34% i o 30%), a narażenie na działanie glikopironium zwiększone (o 36%). Patrz również punkt 4.2.
Wpływ zaburzeń czynności nerek
Zaburzenia czynności nerek o nasileniu lekkim do ciężkiego, nie miały wpływu na narażenie ogólnoustrojowe (AUC0-t) na beklometazonu dipropionian, na jego metabolit beklometazonu 17-monopropionian ani na formoterol. U pacjentów z lekkimi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie zaobserwowano żadnego wpływu dotyczącego glikopironium. Jednak u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 30 ml/min/1,73 m2) odnotowano maksymalnie 2,5-krotne zwiększenie całkowitego narażenia ogólnoustrojowego w wyniku znacznego zmniejszenia wydalania z moczem (zmniejszenie klirensu nerkowego glikopironium o około 90%). Symulacje przeprowadzone z użyciem modelu farmakokinetycznego wykazały, że nawet jeśli współzmienne miały skrajne wartości (masa ciała poniżej 40 kg z jednoczesnym współczynnikiem przesączania kłębuszkowego poniżej 27 ml/min/1,73 m²), narażenie na substancje czynne produktu leczniczego Trimbow pozostaje w przybliżeniu w 2,5-krotnym przedziale w porównaniu z narażeniem u typowego pacjenta, u któregowartości współzmiennych są zbliżone do mediany.
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian jest prolekiem o słabym powinowactwie do wiązania się z receptorem glikokortykosteroidowym, hydrolizowanym przez esterazy do czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu, który z kolei wykazuje silniejsze miejscowe przeciwzapalne działanie niż prolek beklometazonu dipropionian.
Wchłanianie, dystrybucja i metabolizm
Wdychany beklometazonu dipropionian szybko wchłania się przez płuca; przed wchłonięciem następuje szybkie przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przez esterazy, które znajdują się w większości tkanek. Dostępność ogólnoustrojowa czynnego metabolitu wynika z wchłaniania z płuc (36%) i z wchłaniania połkniętej dawki z przewodu pokarmowego. Biodostępność połkniętego beklometazonu dipropionianu jest nieznaczna; jednakże przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przed wchłonięciem powoduje, że 41% dawki jest wchłaniane jako czynny metabolit. Narażenie ogólnoustrojowe zwiększa się w przybliżeniu liniowo wraz ze zwiększaniem inhalowanej dawki. Po inhalacji biodostępność bezwzględna niezmienionego beklometazonu dipropionianu wynosi około 2% nominalnej dawki, a beklometazonu 17-monopropionianu 62% nominalnej dawki. Po podaniu dożylnym dyspozycja beklometazonu dipropionianu i jego czynnego metabolitu charakteryzuje się dużym klirensem osoczowym (odpowiednio 150 i 120 l/h) przy małejobjętości dystrybucji w stanie stacjonarnym beklometazonu dipropionianu (20 l) i większejdystrybucji tkankowej jego czynnego metabolitu (424 l). Wiązanie z białkami osocza jestumiarkowanie duże.
38
Eliminacja
Wydalanie z kałem jest główną drogą eliminacji beklometazonu dipropionianu, zwłaszcza w postaci polarnych metabolitów. Wydalanie beklometazonu dipropionianu i jego metabolitów przez nerki jestnieznaczne. Końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji beklometazonu dipropionianu wynosi0,5 godziny, a beklometazonu 17-monopropionianu 2,7 godziny.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki beklometazonu dipropionianu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak ze względu na to, że beklometazonu dipropionian jest bardzo szybko metabolizowany za pośrednictwem esteraz znajdujących się w płynie jelitowym, surowicy, płucach i w wątrobie, w wyniku czego powstają bardziej polarne produkty: beklometazonu 21-monopropionian, beklometazonu 17-monopropionian i beklometazon, nie należy się spodziewać, że zaburzeniaczynności wątroby modyfikują farmakokinetykę i profil bezpieczeństwa beklometazonudipropionianu.
Formoterol
Wchłanianie i dystrybucja
Wdychany formoterol wchłania się zarówno z płuc, jak i z przewodu pokarmowego. Frakcja dawki inhalacyjnej, która zostaje połknięta po podaniu za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego , może wynosić od 60% do 90%. Co najmniej 65% połkniętej frakcji wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne w osoczu niezmienionej substancji czynnej występuje w ciągu 0,5 do 1 godziny po podaniu doustnym. Wiązanie formoterolu z białkami osocza wynosi 61-64%, z czego 34% związane jest z albuminami. W zakresie stężeń osiąganych po podaniu dawek terapeutycznych nie występowało nasycenie wiązania. Okres półtrwania w fazie eliminacji określony po podaniu doustnym wynosi 2-3 godziny. Wchłanianie formoterolu jest liniowe po inhalacji od 12 do96 mikrogramów formoterolu.
Metabolizm
Formoterol jest szeroko metabolizowany, a najważniejszy szlak obejmuje bezpośrednie sprzęganie z fenolową grupą hydroksylową. Koniugat kwasu glukuronowego jest nieczynny. Drugi główny szlak obejmuje O-demetylację, a następnie sprzęganie z fenolową grupą 2'-hydroksylową. Izoenzymy cytochromu P450 CYP2D6, CYP2C19 i CYP2C9 biorą udział w O-demetylacji formoterolu.Wątroba wydaje się być głównym miejscem metabolizmu. W istotnych terapeutycznie stężeniachformoterol nie hamuje enzymów CYP450.
Eliminacja
Całkowite wydalanie formoterolu z moczem po jednorazowej inhalacji suchego proszku z inhalatora zwiększało się liniowo w zakresie dawek 12-96 mikrogramów. Średnio 8% dawki było wydalane w postaci niezmienionej, natomiast 25% jako formoterol całkowity. Na podstawie stężeń w osoczu mierzonych po inhalacji pojedynczej dawki 120 mikrogramów przez 12 zdrowych osób, średni końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji oznaczono jako 10 godzin. Enancjomery (R,R) i (S,S) stanowiły odpowiednio około 40% i 60% niezmienionej substancji czynnej wydalanej z moczem.Względna proporcja obu enancjomerów pozostawała stała w badanym zakresie dawek i nie było dowodów na względną kumulację jednego enancjomeru w stosunku do drugiego po wielokrotnym dawkowaniu. Po podaniu doustnym (40 do 80 mikrogramów) zdrowym osobom, 6% do 10% dawki odzyskano w moczu w postaci niezmienionej substancji czynnej; w postaci glukuronidu odzyskano maksymalnie 8% dawki. Łącznie 67% doustnej dawki formoterolu jest wydalane z moczem (głównie w postaci metabolitów), a pozostała część z kałem. Klirens nerkowy formoterolu wynosi 150 ml/min.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki formoterolu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak ze względu na to, że formoterol jest głównie eliminowany w procesach metabolizmu wątrobowego, można się spodziewać zwiększonego narażenia u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
39
Glikopironium
Wchłanianie i dystrybucja
Glikopironium ma budowę czwartorzędowej soli amoniowej, co ogranicza jego przenikanie przez błony biologiczne i powoduje powolne, zmienne i niekompletne wchłanianie z przewodu pokarmowego. Po inhalacji glikopironium biodostępność w płucach wynosiła 10,5% (z podaniem doustnym węgla aktywnego), podczas gdy całkowita biodostępność wynosiła 12,8% (bez doustnego podania węgla aktywnego), co potwierdza ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego i wskazuje na to, że ponad 80% ogólnoustrojowego narażenia na glikopironium wynika z wchłaniania w płucach. Po wielokrotnej inhalacji dwa razy na dobę dawek w zakresie od 12,5 do 50 mikrogramów za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego u pacjentów z POChP, glikopironium wykazałoliniową farmakokinetykę z niewielką, ogólnoustrojową kumulacją w stanie stacjonarnym (medianawspółczynnika kumulacji 2,2-2,5).
Pozorna objętość dystrybucji (Vz) inhalowanego glikopironium była większa niż po infuzji dożylnej
(6 420 l w porównaniu z 323 l), co odzwierciedla wolniejszą eliminację po inhalacji.
Metabolizm
Model metabolizmu glikopironium in vitro (mikrosomy wątroby i hepatocyty u ludzi, psów, szczurów, myszy i królików) był podobny wśród gatunków, a głównym procesem metabolicznym była hydroksylacja pierścieni fenylowych lub cyklopentylowych. Wykazano, że CYP2D6 jest jedynym enzymem warunkującym metabolizm glikopironium.
Eliminacja
Średni okres półtrwania glikopironium u zdrowych ochotników po wstrzyknięciu dożylnym wynosił około 6 godzin, natomiast po inhalacji u pacjentów z POChP wynosił od 5 do 12 godzin w stanie stacjonarnym. Po pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym glikopironium 40% dawki było wydalane z moczem w ciągu 24 godzin. U pacjentów z POChP otrzymujących wziewnie glikopironium w dawce powtarzanej dwa razy na dobę, frakcja dawki wydalonej z moczem wynosiła od 13,0% do 14,5% w stanie stacjonarnym. Średni klirens nerkowy w zakresie badanych dawek był podobny poinhalacji jednorazowej, jak i wielokrotnej (zakres 281-396 ml/min).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo farmakologiczne
W badaniu podania wziewnego u psów ocenianych metodą telemetryczną układ krążenia był głównymukładem docelowym doraźnego działania produktu leczniczego Trimbow (zwiększenie częstości akcjiserca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w EKG przy większych dawkach). Działania tebyły prawdopodobnie związane głównie z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolu i aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium. Nie uzyskano dowodów na działania nadaddytywne potrójnego skojarzenia w porównaniu z pojedynczymi substancjami.
Toksyczność po podaniu wielokrotnym
W badaniach wielokrotnego podawania wziewnego produktu leczniczego Trimbow u szczurów i psów przez okres do 13 tygodni główne zaobserwowane zmiany były związane z działaniem na układ immunologiczny (prawdopodobnie z powodu ogólnoustrojowego działania kortykosteroidówbeklometazonu dipropionianu i jego czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu) orazna układ krążenia (prawdopodobnie związane z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolui aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium). Profil toksykologiczny potrójnego skojarzeniaodzwierciedlał profil poszczególnych substancji czynnych bez znacznego zwiększenia działaniatoksycznego i bez nieoczekiwanych wyników.
40
Toksyczny wpływ na rozród i rozwój potomstwa
Uznano, że beklometazonu dipropionian/beklometazonu 17-monopropionian jest odpowiedzialny za toksyczny wpływ na rozród u szczurów, taki jak zmniejszenie odsetka poczęć, wskaźnika płodności, wczesnych parametrów rozwoju zarodka (utrata implantacji), opóźnienie kostnienia i zwiększona częstość występowania zmian trzewnych; natomiast działanie tokolityczne i przeciwmuskarynowe, przypisane aktywności beta-2-adrenergicznej formoterolu i aktywności przeciwmuskarynowej glikopironium, dotyczyły ciężarnych samic szczurów w późnej fazie ciąży i (lub) wczesnej fazielaktacji, prowadząc do utraty młodych.
Genotoksyczność
Nie oceniano genotoksyczności produktu leczniczego Trimbow, jednak poszczególne substancjeczynne były pozbawione działania genotoksycznego w konwencjonalnych układach badawczych.
Rakotwórczość
Nie przeprowadzano badań rakotwórczości dla produktu leczniczego Trimbow. Jednak w 104-tygodniowym badaniu rakotwórczości po podaniu wziewnym u szczurów i 26-tygodniowym badaniu rakotwórczości po podaniu doustnym u myszy transgenicznych Tg-rasH2 glikopironiowy bromek nie wykazał działania rakotwórczego. Opublikowane dane dotyczące długoterminowych badań przeprowadzonych z beklometazonu dipropionianem i formoterolu fumaranem u szczurów niewskazują na istotne klinicznie działanie rakotwórcze.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Etanol bezwodny Kwas solny Norfluran (gaz nośny)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń
20 miesięcy.
Stabilność chemiczną i fizyczną podczas użycia wykazano dla 2 miesięcy w temperaturze 25°C. Po wydaniu produkt leczniczy można przechowywać maksymalnie przez 2 miesiące w temperaturze do 25°C. Za inny okres i warunki przechowywania podczas użycia odpowiada użytkownik.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń
21 miesięcy.
Stabilność chemiczną i fizyczną podczas użycia wykazano dla 3 miesięcy w temperaturze 25°C. Po wydaniu produkt leczniczy można przechowywać maksymalnie przez 3 miesiące w temperaturze do 25°C. Za inny okres i warunki przechowywania podczas użycia odpowiada użytkownik.
41
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Opakowania zawierające 1 pojemnik (60 rozpyleń lub 120 rozpyleń)
Przed wydaniem:
Przechowywać w lodówce (2°C-8°C).
Warunki przechowywania podczas używania, patrz punkt 6.3.
Opakowania zbiorcze zawierające 2 lub 3 pojemniki (120 rozpyleń każdy)
Przed wydaniem i po wydaniu:
Przechowywać w lodówce (2°C-8°C).
Pacjenci powinni wyjąć inhalator z lodówki na kilka minut przed użyciem, aby umożliwić ogrzanie się roztworu.
Warunki przechowywania podczas używania, patrz punkt 6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Pojemnik ciśnieniowy (powlekany aluminium) z zaworem dozującym. Pojemnik ciśnieniowy jest umieszczany w inhalatorze polipropylenowym, który zawiera ustnik i licznik ilości rozpyleń (opakowania zawierające 60 lub 120 rozpyleń w pojemniku pod ciśnieniem) i jest wyposażonyw polipropylenową osłonę ustnika.
Wielkości opakowań:
Opakowanie zawierające 1 pojemnik po 60 lub 120 rozpyleń.
Opakowanie zbiorcze zawierające 240 rozpyleń (2 pojemniki po 120 rozpyleń każdy). Opakowanie zbiorcze zawierające 360 rozpyleń (3 pojemniki po 120 rozpyleń każdy).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Informacja dla farmaceutów:
Zapisać na opakowaniu datę wydania produktu pacjentowi.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
42
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/006EU/1/17/1208/007EU/1/17/1208/008EU/1/17/1208/009
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17 lipca 2017
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekó
w http://www.ema.europa.eu.
43
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 88 mikrogramów + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów proszek do inhalacji
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 88 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 9 mikrogramów glikopironium(w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium (w postaci 12,5 mikrogramaglikopironiowego bromku).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu
Każda inhalacja zawiera 9,9 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek do inhalacji
Biały lub prawie biały proszek w białym inhalatorze (NEXThaler).
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie podtrzymujące u pacjentów dorosłych z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), u których nie uzyskuje się odpowiedniego efektu leczenia podczas jednoczesnego stosowania kortykosteroidu wziewnego i długo działającego agonisty receptorów beta-2 lub jednoczesnego stosowania długo działającego agonisty receptorów beta-2 i długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych (wpływ na kontrolę objawów i zapobieganiezaostrzeniom, patrz punkt 5.1).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Zalecana dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę.
Maksymalna dawka to dwie inhalacje podawane dwa razy na dobę.
Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i starszych).
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek można stosować produkt leczniczy Trimbow w zalecanej dawce. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub schyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniem masy ciała, stosowanie należy rozważyć tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższająmożliwe ryzyko (patrz punkty 4.4 i 5.2).
44
Zaburzenia czynności wątroby
Brak istotnych danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentówz ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowaniaproduktu leczniczego u tych pacjentów (patrz punkty 4.4 i 5.2).
Dzieci i młodzież
Stosowanie produktu leczniczego Trimbow u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat) nie jest
właściwe we wskazaniu POChP.
Sposób podawania
Do podawania wziewnego.
Inhalator jest inhalatorem aktywowanym wdechem. W celu zapewnienia właściwego podaniaproduktu leczniczego lekarz lub inna osoba należąca do fachowego personelu medycznego powinnapokazać pacjentowi, jak prawidłowo korzystać z inhalatora, oraz regularnie sprawdzać prawidłowość techniki inhalacji wykonywanej przez pacjenta (patrzInstrukcja stosowania poniżej).
Należy zalecić pacjentowi, aby uważnie przeczytał ulotkę dla pacjenta oraz przestrzegał zawartej tam instrukcji stosowania.
Po inhalacji pacjenci powinni wypłukać jamę ustną i gardło wodą, nie połykając jej, lub umyć zęby (patrz punkt 4.4).
Instrukcja stosowania
Okienko
licznika
dawek
Wieczko Ustnik Otwór wlotu
powietrza
Przed użyciem nowego inhalatora należy przekazać pacjentowi poniższe informacje:
Jeśli saszetka nie jest szczelnie zamknięta lub jest uszkodzona, lub jeśli inhalator wygląda na zepsuty lub zniszczony, pacjent powinien zwrócić inhalator osobie, od której został nabyty, i uzyskać nowy.
Pacjent powinien zapisać datę otwarcia saszetki na etykiecie znajdującej się na pudełku. Okienko licznika dawek musi wskazywać „120”. Jeśli wskazana liczba jest mniejsza niż „120”, pacjent powinien zwrócić inhalator osobie, od której został nabyty i uzyskać nowy.
45
Używanie inhalatora:
Podczas wykonywania inhalacji z użyciem inhalatora pacjenci powinni stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej. Należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
1. Pacjenci powinni trzymać inhalator pionowo, sprawdzić liczbę dawek (jakakolwiek liczba od „1” do „120” wskazuje, że w inhalatorze został jeszcze produkt leczniczy) oraz całkowicie otworzyć wieczko.
2. Pacjenci powinni wykonać powolny wydech tak głęboki, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, w celu opróżnienia płuc.
3. Pacjenci powinni objąć ustnik wargami bez zatykania otworu wlotu powietrza i bez
wykonywania wdechu przez otwór wlotu powietrza.
4. Pacjenci powinni wykonać energiczny i głęboki wdech przez usta. W trakcie wykonywania inhalacji mogą poczuć pewien smak lub usłyszeć, lub poczuć kliknięcie.
5. Następnie pacjenci powinni wyjąć inhalator z ust, wstrzymać oddech tak długo, jak jest to możliwe bez uczucia dyskomfortu (5-10 sekund), i powoli wykonać wydech. Nie należy wydychać powietrza do inhalatora.
6. Po użyciu pacjenci powinni ponownie przytrzymać inhalator w pozycji pionowej, całkowicie zamknąć wieczko i sprawdzić, czy licznik dawek wskazuje o jedną inhalację mniej.
7. W razie konieczności przyjęcia kolejnej dawki, pacjenci powinni powtórzyć czynności opisane
w punktach od 1 do 6.
UWAGA: Liczba inhalacji podana w okienku na obudowie inhalatora nie zmniejsza się po zamknięciuwieczka, jeśli pacjent nie wykonał wdechu przez inhalator. Należy poinstruować pacjenta, abyotwierał wieczko inhalatora wyłącznie, gdy jest to konieczne. Jeśli pacjent otworzy inhalator bezwykonania inhalacji i zamknie wieczko, dawka leku zostanie wycofana do pojemnika z proszkiem wewnątrz inhalatora. Można bezpiecznie wykonać kolejną inhalację.
46
Czyszczenie
Regularne czyszczenie inhalatora zazwyczaj nie jest konieczne. Po użyciu inhalatora pacjenci mogą gowytrzeć suchą szmatką lub chusteczką. Nie należy używać wody ani innych płynów.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie stosować w stanach ostrych.
Ten produkt leczniczy nie jest wskazany w leczeniu ostrych epizodów skurczu oskrzeli lub w leczeniu ostrego zaostrzenia choroby (tzn. w terapii ratunkowej).
Nadwrażliwość
Po podaniu zgłaszano natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią objawy wskazujące na reakcje alergiczne, zwłaszcza obrzęk naczynioruchowy (w tym trudności w oddychaniu lub połykaniu, obrzęk języka, warg i twarzy), pokrzywka lub wysypka skórna, należy natychmiast przerwać leczeniei rozpocząć leczenie alternatywne.
Paradoksalny skurcz oskrzeli
Paradoksalny skurcz oskrzeli może objawiać się natychmiastowym nasileniem świszczącego oddechui duszności po podaniu dawki. Taki stan należy niezwłocznie leczyć za pomocą szybko działającego wziewnego leku rozszerzającego oskrzela (lek doraźny). Należy natychmiast przerwać leczenie, ocenić stan pacjenta i, w razie konieczności, rozpocząć leczenie alternatywne.
Nasilanie się choroby
Zaleca się nie przerywać nagle leczenia. Jeśli pacjenci uważają, że leczenie jest nieskuteczne, powinnikontynuować leczenie i zwrócić się do lekarza o poradę. Zwiększenie częstości stosowania doraźnychleków rozszerzających oskrzela wskazuje na nasilenie choroby podstawowej i konieczna jest ponownaocena sposobu leczenia. Nagłe lub postępujące nasilenie objawów może zagrażać życiu, dlategopacjent powinien pilnie zostać zbadany przez lekarza.
Wpływ na układ krążenia
Ze względu na zawartość długo działających agonistów receptorów beta-2 i długo działającychantagonistów receptorów muskarynowych należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Trimbow u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, zwłaszcza z blokiem przedsionkowo-komorowym trzeciego stopnia i tachyarytmią [przyspieszone i (lub) nieregularne bicie serca, w tym migotanie przedsionków], idiopatycznym podzastawkowym zwężeniem aorty, kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory, ciężką chorobą serca (zwłaszcza ostrym zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca), okluzyjnymi chorobami naczyniowymi (zwłaszcza miażdżycą tętnic), nadciśnieniem tętniczym i tętniakiem.
Należy również zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów ze stwierdzonym lubpodejrzewanym wydłużeniem odstępu QTc (QTc > 450 milisekund u mężczyzn lub > 470 milisekund u kobiet), wrodzonym lub wywołanym przez produkty lecznicze. Pacjenci z rozpoznaniem powyższych chorób układu krążenia zostali wykluczeni z badań klinicznych nad produktem leczniczym Trimbow.
47
Jeśli planuje się znieczulenie za pomocą halogenowych środków znieczulających, należy upewnić się, że pacjent nie przyjmował produktu leczniczego Trimbow przez co najmniej 12 godzin przedrozpoczęciem znieczulenia, ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Należy ponadto zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z tyreotoksykozą, cukrzycą, guzemchromochłonnym i nieleczoną hipokaliemią.
Zapalenie płuc u pacjentów z POChP
U pacjentów z POChP otrzymujących wziewnie kortykosteroidy zaobserwowano zwiększenieczęstości występowania zapalenia płuc, w tym zapalenia płuc wymagającego hospitalizacji. Istniejąpewne dowody na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc wraz ze zwiększaniem dawkisteroidów, ale nie zostało to jednoznacznie wykazane we wszystkich badaniach.
Nie ma jednoznacznych dowodów klinicznych na różnice w obrębie grupy między produktamizawierającymi wziewne kortykosteroidy, dotyczące stopnia ryzyka występowania zapalenia płuc.
Lekarze powinni szczególnie wnikliwie obserwować pacjentów z POChP, czy nie rozwija się u nichzapalenie płuc, ponieważ kliniczne objawy takich zakażeń oraz zaostrzenia POChP często sięnakładają.
Do czynników ryzyka zapalenia płuc u pacjentów z POChP należą aktualne palenie tytoniu, starszy wiek, niski wskaźnik masy ciała (BMI) i ciężka postać POChP.
Ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów
Działania ogólnoustrojowe mogą wystąpić podczas wziewnego przyjmowania każdego z kortykosteroidów, szczególnie przepisywanych w dużych dawkach do stosowania przez długi okres. Dawka dobowa produktu leczniczego Trimbow odpowiada średniej dawce kortykosteroidu podawanego wziewnie; ponadto wystąpienie tych działań jest znacznie mniej prawdopodobne niż podczas doustnego przyjmowania kortykosteroidów. Możliwe działania ogólnoustrojowe obejmują: zespół Cushinga, objawy odpowiadające zespołowi Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu, zmniejszenie gęstości mineralnej kości i rzadziej – szereg działań związanych z psychiką lub zachowaniem, w tym nadaktywność psychoruchowa, zaburzenia snu, lęk,depresje lub agresje (zwłaszcza u dzieci). Z tego względu ważne jest regularne badanie pacjenta.
Produkt leczniczy Trimbow należy podawać ostrożnie pacjentom z aktywną lub nieaktywną gruźlicą płuc i u pacjentów z zakażeniami grzybiczymi i wirusowymi dróg oddechowych.
Hipokaliemia
Leczenie agonistą receptorów beta-2 może powodować potencjalnie ciężką hipokaliemię. Może się toprzyczynić do wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu krążenia. Szczególnąostrożność zaleca się u pacjentów z ciężką chorobą, ponieważ działanie to może się nasilać podwpływem niedotlenienia. Hipokaliemia może się również nasilić wskutek jednoczesnego stosowaniainnych produktów leczniczych mogących powodować hipokaliemię, takich jak pochodne ksantyny,steroidy i leki moczopędne (patrz punkt 4.5).
Zaleca się również zachowanie ostrożności, jeśli pacjenci stosują doraźnie kilka leków rozszerzających oskrzela. Zaleca się, by w takich sytuacjach kontrolować stężenie potasu w surowicy.
Hiperglikemia
Wdychanie formoterolu może powodować zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dlatego podczas leczenia pacjentów z cukrzycą należy kontrolować stężenie glukozy we krwi zgodnie z ustalonymiwytycznymi.
48
Działanie przeciwcholinergiczne
Należy zachować ostrożność podczas stosowania glikopironium u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania, rozrostem gruczołu krokowego lub zatrzymaniem moczu. Pacjentów należy poinformować o podmiotowych i przedmiotowych objawach ostrej jaskry z wąskim kątemprzesączania oraz o konieczności niezwłocznego przerwania leczenia i skontaktowania się z lekarzem, jeśli jakiekolwiek z tych objawów podmiotowych i przedmiotowych wystąpią. Ponadto, z powodu działania przeciwcholinergicznego glikopironium nie zaleca się jednoczesnego długotrwałego podawania z innymi produktami leczniczymi zawierającymi substancje przeciwcholinergiczne (patrz punkt 4.5).
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, w tym ze schyłkową chorobą nerek wymagającą dializy, zwłaszcza związanymi ze znacznym zmniejszeniem masy ciała, produkt leczniczy Trimbow należy stosować tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należy kontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działanianiepożądane.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby produkt leczniczy Trimbow należy stosowaćtylko wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają możliwe ryzyko (patrz punkt 5.2). Należy kontrolować, czy u takich pacjentów nie występują działania niepożądane.
Zapobieganie zakażeniom jamy ustnej i gardła
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia drożdżycy jamy ustnej i gardła, pacjentom należy zalecićwypłukanie jamy ustnej i gardła wodą, bez jej połknięcia, lub umycie zębów szczoteczką po inhalacjizalecanej dawki.
Zaburzenia widzenia
Zaburzenie widzenia może wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
Zawartość laktozy
Produkt leczniczy zawiera laktozę.
Laktoza zawiera niewielkie ilości białek mleka.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje farmakokinetyczne
Ponieważ glikopironium jest eliminowane głównie przez nerki, możliwa jest interakcja z produktami leczniczymi wpływającymi na mechanizmy wydalania nerkowego (patrz punkt 5.2). Skutkiem wpływu hamowania transportu kationów organicznych w nerkach (po podaniu cymetydyny jako doświadczalnego inhibitora nośników OCT2 i MATE1) na podatność na wziewnie podawaneglikopironium było, spowodowane jednoczesnym podawaniem cymetydyny, ograniczone zwiększeniecałkowitego wpływu na organizm (AUC0-t) o 16% oraz niewielkie zmniejszenie klirensu nerkowego o 20%.
49
Metabolizm beklometazonu w mniejszym stopniu zależy od CYP3A niż w przypadku innych kortykosteroidów i interakcje są raczej mało prawdopodobne, jednak nie można wykluczyćwystąpienia działań ogólnoustrojowych po jednoczesnym stosowaniu silnie działających inhibitorówCYP3A (np. rytonawir, kobicystat). Z tego względu zaleca się ostrożność i właściwe monitorowaniepodczas stosowania tych produktów leczniczych.
Interakcje farmakodynamiczne
Związane z formoterolem
U pacjentów stosujących formoterol wziewnie należy unikać podawania niekardioselektywnych lekówbeta-adrenolitycznych (w tym w postaci kropli do oczu). Jeśli z ważnych powodów są one podawane, działanie formoterolu zmniejszy się lub zaniknie.
Podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami beta-adrenergicznymi może następowaćsumowanie się działania; należy więc zachować ostrożność podczas przepisywania formoterolu dostosowania jednocześnie z innymi lekami beta-adrenergicznymi.
Jednoczesne leczenie chinidyną, dyzopiramidem, prokainamidem, lekami przeciwhistaminowymi, inhibitorami monoaminooksydazy, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub fenotiazynami może wydłużyć odstęp QT i zwiększyć ryzyko komorowych zaburzeń rytmu serca. Ponadto L-dopa, L-tyroksyna, oksytocyna i alkohol mogą zaburzać tolerancję serca na lekibeta-2-sympatykomimetyczne.
Jednoczesne leczenie inhibitorami monoaminooksydazy lub produktami leczniczymi o podobnych właściwościach, takimi jak furazolidon i prokarbazyna, może wywołać nadciśnienie tętnicze.
Ryzyko zaburzeń rytmu serca zwiększa się u pacjentów poddawanych jednocześnie znieczuleniu zapomocą halogenowych węglowodorów.
Jednoczesne leczenie pochodnymi ksantyny, steroidami lub lekami moczopędnymi może nasilaćdziałanie hipokaliemiczne agonistów receptorów beta-2 (patrz punkt 4.4). Hipokaliemia możezwiększyć skłonność do występowania zaburzeń rytmu serca u pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy.
Związane z glikopironium
Nie badano jednoczesnego długotrwałego podawania produktu leczniczego Trimbow z innymiproduktami leczniczymi zawierającymi substancje przeciwcholinergiczne i dlatego takie stosowanienie jest zalecane (patrz punkt 4.4).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania produktu leczniczego Trimbow u kobiet w okresie ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Wiadomo, że glikokortykosteroidy wywołują skutki we wczesnej fazie ciąży, natomiast beta-2-sympatykomimetyki, takie jak formoterol, mają działania tokolityczne. Dlatego, w celu zachowania ostrożności, zaleca sięunikanie stosowania produktu Trimbow w okresie ciąży i podczas porodu.
Produkt leczniczy Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści dla pacjentki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Należy obserwować, czy u niemowląti noworodków, których matki otrzymywały znaczące dawki, nie występują objawy hamowaniaczynności nadnerczy.
50
Karmienie piersią
Brak istotnych danych klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego Trimbow podczas karmienia piersią u ludzi.
Glikokortykosteroidy przenikają do mleka ludzkiego. Można założyć, że beklometazonu dipropionian i jego metabolity również przenikają do mleka ludzkiego.
Nie wiadomo, czy formoterol lub glikopironium (w tym ich metabolity) przenikają do mlekaludzkiego, ale wykryto je w mleku karmiących zwierząt. Leki przeciwcholinergiczne, takie jakglikopironium, mogą hamować laktację.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu Trimbow, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Nie przeprowadzono swoistych badań nad produktem leczniczym Trimbow, dotyczących bezpieczeństwa stosowania w odniesieniu do płodności u ludzi. Badania na zwierzętach wykazałyzaburzenie płodności (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Trimbow nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
W 4-tygodniowym badaniu profil bezpieczeństwa stosowania produktu Trimbow w postaci proszku do inhalacji był podobny do profilu bezpieczeństwa stosowania produktu Trimbow w postaci aerozoluinhalacyjnego, roztworu.
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi występującymi u pacjentów z POChP lub astmą związanymi z produktem Trimbow, aerozol inhalacyjny, roztwór odpowiednio dysfonia (0,3% i 1,5%) i kandydoza jamy ustnej (0,8% i 0,3%), zwykle związane z podawaniem wziewnym kortykosteroidów, skurcze mięśni (0,4% i 0,2%), które można przypisać składnikowi będącemu długo działającym agonistą receptorów beta-2, i suchość w jamie ustnej (0,4% i 0,5%), co jest typowym działaniem przeciwcholinergicznym. Podobnie, suchość w jamie ustnej zgłoszono u 2 pacjentów (0,6%) podczas stosowania produktu Trimbow, proszek do inhalacji. U pacjentów z astmą działania niepożądane zwykle występują w ciągu pierwszych 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia i występująrzadziej po długotrwałym stosowaniu (po 6 miesiącach leczenia).
Tabelaryczny wykaz działań niepożądanych
Działania niepożądane związane z beklometazonu dipropionianem, formoterolem i glikopironium, które występowały podczas badań klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu, jak również działania niepożądane poszczególnych składników wprowadzonych do obrotu, wymieniono poniżej według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania. Częstość występowania jestzdefiniowana w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często(≥1/1 000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
51
Klasyfikacja układów Częstość i narządów MedDRA Działanie niepożądane Zapalenie płuc (u pacjentów z POChP), zapalenie
występowania
gardła, kandydoza jamy ustnej, zakażenie dróg Często moczowych1, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła1 Grypa1, zakażenie grzybicze jamy ustnej, kandydoza
Zakażenia i zarażenia jamy ustnej i gardła, kandydoza przełyku, grzybicze pasożytnicze zapalenie jamy ustnej i gardła, zapalenie zatok
Niezbyt często
przynosowych1, zapalenie błony śluzowej nosa1,
zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit1, kandydoza sromu i pochwy1
Zakażenie (grzybicze) dolnych dróg oddechowych Rzadko Zaburzenia krwi i układu Granulocytopenia1 Niezbyt częstochłonnego Małopłytkowość1 Bardzo rzadko
Alergiczne zapalenie skóry1 Niezbyt częstoZaburzenia układu
Reakcje nadwrażliwości, w tym rumień, obrzęk warg,immunologicznego Rzadko twarzy, oczu i gardła
Zaburzenia
endokrynologiczne Zahamowanie czynności nadnerczy
1 Bardzo rzadko
Zaburzenia metabolizmu Hipokaliemia, hiperglikemia Niezbyt częstoi odżywiania Zmniejszenie łaknienia Rzadko Niepokój1 Niezbyt często
Nadmierna aktywność psychoruchowa1, zaburzenia
Częstość
Zaburzenia psychiczne snu1, lęk, depresja1, agresja1, zmiany w zachowaniu
nieznana
(głównie u dzieci) 1
Bezsenność Rzadko Ból głowy CzęstoZaburzenia układu Drżenie, zawroty głowy, zaburzenia smaku1,nerwowego
niedoczulica1 Niezbyt często Hipersomnia Rzadko
Nieostre widzenie1 (patrz także punkt 4.4) Częstość
Zaburzenia oka nieznana
Jaskra1, zaćma1 Bardzo rzadkoZaburzenia ucha i błędnika Zapalenie trąbki słuchowej1 Niezbyt często Migotanie przedsionków, wydłużenie odstępu QT
w elektrokardiogramie, częstoskurcz, tachyarytmia1, Niezbyt często kołatanie serca
Zaburzenia serca
Dławica piersiowa (stabilna1 i niestabilna), dodatkowe pobudzenia (komorowe1 i nadkomorowe), rytm Rzadko
węzłowy, bradykardia zatokowa
Przekrwienie1, uderzenie gorąca1, nadciśnienie tętnicze Niezbyt często
Zaburzenia naczyniowe
Wynaczynienie krwi Rzadko Dysfonia Często Stan astmatyczny 1, kaszel, kaszel z odkrztuszaniem1, podrażnienie gardła, krwawienie z nosa1, Niezbyt często
Zaburzenia układu
zaczerwienienie gardła
oddechowego, klatki
Paradoksalny skurcz oskrzeli1, zaostrzenie astmy, ból
piersiowej i śródpiersia
jamy ustnej i gardła, zapalenie gardła, suchość w Rzadko gardle
Duszność1 Bardzo rzadkoBiegunka1, suchość błony śluzowej jamy ustnej,
zaburzenia połykania1, nudności, niestrawność1,Zaburzenia żołądka i jelit Niezbyt często uczucie pieczenia warg1, próchnica zębów1, (aftowe)
zapalenie jamy ustnej
Zaburzenia skóry i tkanki Wysypka1, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się1 Niezbyt częstopodskórnej Obrzęk naczynioruchowy1 Rzadko
52
Klasyfikacja układów Częstość
i narządów MedDRA Działanie niepożądane
występowania Zaburzenia mięśniowo- Kurcze mięśni, ból mięśni, ból kończyny1, ból
mięśniowo-szkieletowy w klatce piersiowej1 Niezbyt często szkieletowe i tkanki
łącznej Opóźnienie wzrostu1 Bardzo rzadkoZaburzenia nerek i dróg Bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu,moczowych
zapalenie nerek1 Rzadko Zmęczenie1 Niezbyt często
Zaburzenia ogólne i stany
Astenia Rzadkow miejscu podania
Obrzęk obwodowy1 Bardzo rzadko Zwiększenie stężenia białka C-reaktywnego1,
zwiększenie liczby płytek krwi1, zwiększenie stężenia
wolnych kwasów tłuszczowych1, zwiększenie stężenia Niezbyt często
insuliny we krwi1, zwiększenie stężenia ciał ketonowych we krwi1, zmniejszenie stężenia
Badania diagnostyczne
kortyzolu1
Zwiększenie ciśnienia krwi1, zmniejszenie ciśnienia
krwi1 Rzadko
Zmniejszenie gęstości kości1 Bardzo rzadko1 Działania niepożądane zgłaszane w ChPL obejmujące co najmniej jeden z poszczególnych składników, ale nieobserwowane jako działania niepożądane podczas prac klinicznych nad doskonaleniem produktu leczniczego Trimbow
Poniższe spośród zaobserwowanych działań niepożądanych, są zwykle związane z wymienionymi substancjami czynnymi.
Beklometazonu dipropionian
Zapalenie płuc, zakażenia grzybicze jamy ustnej, zakażenia grzybicze dolnych dróg oddechowych, dysfonia, podrażnienie gardła, hiperglikemia, zaburzenia psychiczne, zmniejszenie stężenia kortyzolu,nieostre widzenie.
Formoterol
Hipokaliemia, hiperglikemia, drżenie, kołatanie serca, kurcze mięśni, wydłużenie odstępu QT w elektrokardiogramie, zwiększenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ciśnienia krwi, migotanie przedsionków, częstoskurcz, tachyarytmia, dławica piersiowa (stabilna i niestabilna), dodatkowepobudzenia komorowe, rytm węzłowy.
Glikopironium
Jaskra, migotanie przedsionków, częstoskurcz, kołatanie serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej,próchnica zębów, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, zakażenie drógmoczowych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w
załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Przedawkowanie produktu leczniczego Trimbow może powodować objawy podmiotowe i przedmiotowe, zgodnie z działaniem poszczególnych składników, w tym objawy obserwowane po
przedawkowaniu innych agonistów receptorów beta-2 lub leków przeciwcholinergicznych i zgodnieze znanym „efektem klasy” kortykosteroidów podawanych wziewnie (patrz punkt 4.4). W razie
53
przedawkowania pacjenta należy leczyć objawowo, a w razie konieczności zapewnić odpowiednie
monitorowanie.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych, lekiadrenergiczne w skojarzenia z lekami przeciwcholinergicznymi, w tym potrójne skojarzenia zglikokortykosteroidami; kod ATC: R03AL09.
Mechanizm działania i działanie farmakodynamiczne
Trimbow zawiera beklometazonu dipropionian, formoterol i glikopironium (BDP/FF/G) w postaci suchego proszku tworzącego aerozol o bardzo drobnych cząstkach (ang. extrafine), z jednoczesną depozycją wszystkich trzech składników. Cząstki aerozolu produktu Trimbow średnio znacznie mniejsze niż cząstki dostarczane w postaciach innych aerozoli o większych cząstkach. Dla beklometazonu dipropionianu powoduje to silniejsze działanie niż po podaniu w postaci aerozolu o większych cząstkach (100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu w postaci aerozolu bardzodrobnocząstkowego w produkcie leczniczym Trimbow odpowiada 250 mikrogramom beklometazonudipropionianu w postaci aerozolu o większych cząstkach).
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian podawany wziewnie w zalecanych dawkach wykazuje glikokortykosteroidowe działanie przeciwzapalne w obrębie płuc. Glikokortykosteroidy powszechnie stosowane do hamowania stanu zapalnego w przewlekłych chorobach zapalnych dróg oddechowych. Ich działanie jest wywierane poprzez wiązanie do receptorów glikokortykosteroidowych w cytoplazmie, prowadząc do zwiększonej transkrypcji genów kodujących białka przeciwzapalne.
Formoterol
Formoterol jest selektywnym agonistą receptorów beta-2-adrenergicznych, powodującym rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych. Działanierozszerzające oskrzela występuje szybko, w ciągu 1 do 3 minut po inhalacji, i utrzymuje się przez12 godzin po podaniu pojedynczej dawki.
Glikopironium
Glikopironium jest długo działającym antagonistą receptora muskarynowego (substancją o działaniu przeciwcholinergicznym), o dużym powinowactwie, podawanym wziewnie w leczeniu w celurozszerzenia oskrzeli. Glikopironium działa poprzez blokowanie zwężającego oskrzela działaniaacetylocholiny na komórki mięśni gładkich dróg oddechowych, tym samym rozszerzając drogioddechowe. Glikopironiowy bromek jest antagonistą receptora muskarynowego, o dużympowinowactwie i wykazanym ponad 4-krotnie większym selektywnym działaniu na ludzkie receptory M3 niż na ludzkie receptory M2.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Trimbow proszek do inhalacji
Program badań produktu Trimbow, proszek do inhalacji przeprowadzono z zastosowaniem BDP/FF/G 88+5+9 i obejmował jedno 4-tygodniowe badanie równoważności (ang. non-inferiority). Badanie TRI-D było wieloośrodkowym, randomizowanym, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, podwójnie pozorowanym badaniem z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną, z 3 grupami naprzemiennymi, które porównywało 3 okresy leczenia po 4 tygodnie każdy z zastosowaniem BDP/FF/G w postaci proszku do inhalacji, BDP/FF/G w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu i produktu złożonego beklometazonu dipropionianu i formoterolu 100/6 mikrogramów w postaciaerozolu inhalacyjnego, roztworu. Każdy z nich był dostarczany w dwóch inhalacjach 2 razy na dobę
54
z 2-tygodniową przerwą na eliminację produktu leczniczego u pacjentów ze stabilną, umiarkowaną do ciężkiej POChP. Równorzędnymi pierwszorzędowymi punktami końcowymi skuteczności była zmiana od punktu początkowego w wartości FEV1 AUC0-12h znormalizowana w czasie oraz w minimalnej wartości FEV1 po 24 godzinach 28. dnia.
Wpływ na czynność płuc
Zrandomizowano 366 pacjentów. Wykazano równoważność BDP/FF/G w postaci proszku do inhalacji w porównaniu z BDP/FF/G w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu dla obu równorzędnychpierwszorzędowych punktów końcowych, gdzie dolna granica przedziału ufności skorygowanychśrednich różnic znajdowała się powyżej wartości granicznej równoważności wynoszącej -50 ml:skorygowane średnie różnice (95% CI) wynosiły -20 ml (-35; -6) dla wartości FEV1 AUC0-12h i 3 ml (-15; 20) dla minimalnej wartości FEV1 po 24 godzinach 28. dnia.
W porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu, BDP/FF/G zarówno w postaci proszku do inhalacji, jak i w postaci aerozoluinhalacyjnego, roztworzu istotnie zwiększał wartość FEV1 AUC0-12h o odpowiednio 85 ml (95% CI: 70; 99) i 105 ml (95% CI: 90; 120), (p < 0,001 dla obu postaci).
Przepływ wdechowy
Przeprowadzono otwarte badanie z placebo, aby ustalić, czy na przepływ wdechowy, który można wytworzyć podczas użycia inhalatora, nie ma wpływu wiek pacjenta, choroba i nasilenie choroby oraz czy w związku z tym aktywację i dostarczenie substancji czynnej z urządzenia można uzyskać u wszystkich pacjentów. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów w każdej grupie wiekowej i chorób, którzy byli w stanie aktywować inhalator. W badaniu uczestniczyło osiemdziesięciu dziewięciu pacjentów w wieku od 5 do 84 lat, w tym pacjenci z umiarkowaną i ciężkąastmą (odpowiednio FEV1 > 60% i 60% wartości należnej) i pacjenci z umiarkowaną i ciężką POChP (odpowiednio FEV1 50% i < 50% wartości należnej). Wszyscy pacjenci niezależnie od wieku, choroby i nasilenia choroby byli w stanie wytworzyć wystarczająco silny przepływ wdechowy, aby aktywować inhalator. W dodatkowym, otwartym badaniu z placebo pacjenci z łagodną do ciężkiej POChP, niezależnie od ich ograniczeń czynnościowych, byli w stanie skutecznie aktywować i używać inhalatora.
Trimbow aerozol inhalacyjny, roztwór
Program badań produktu Trimbow w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu w zakresie POChP przeprowadzono z zastosowaniem BDP/FF/G 87+5+9 i obejmował dwa 52-tygodniowe badania z grupą kontrolną otrzymującą substancję czynną. W badaniu TRILOGY porównywano BDP/FF/G z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu 100 mikrogramów + 6 mikrogramów, podawanym w dwóch inhalacjach dwa razy na dobę (1 368 pacjentów przyporządkowanych losowo do badania). W badaniu TRINITY porównywano BDP/FF/G z tiotropium 18 mikrogramów, w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym w jednej inhalacji raz na dobę; ponadto porównywano działania z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktu złożonego beklometazonu dipropionianu z formoterolem 100 mikrogramów + 6 mikrogramów (co odpowiada dostarczonej dawce 84,6 mikrogramów + 5,0 mikrogramów), podawanego w dwóch inhalacjach dwa razy na dobę oraz tiotropium 18 mikrogramów, w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym w jednej inhalacji raz na dobę (2 691 pacjentów przyporządkowanych losowo do badania). W badaniu TRIBUTE porównywano BDP/FF/G z produktem złożonym zawierającym indakaterol zglikopironium 85/43 mikrogramy w postaci proszku do inhalacji w kapsułce twardej, podawanym wjednej inhalacji na dobę (1 532 przydzielonych losowo pacjentów).
Zmniejszenie liczby zaostrzeń POChP
BDP/FF/G w ciągu 52 tygodni zmniejszył częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń o 23% w porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu (częstość: 0,41 wobec 0,53 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,005) , o 20% w porównaniuz tiotropium (częstość: 0,46 wobec 0,57 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,003) i o 15%w porównaniu z produktem złożonym indakaterolu z glikopironium (częstość: 0,50
wobec 0,59 zdarzenia na pacjenta na rok; p = 0,043). Nie zaobserwowano różnic podczas porównania
55
BDP/FF/G z doraźnym skojarzeniem trzech substancji czynnych, składającym się z produktuzłożonego beklometazonu dipropionianu z formoterolem oraz tiotropium (częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń: 0,46 wobec 0,45 zdarzenia na pacjenta na rok).
Wpływ na czynność płuc
W porównaniu z produktem złożonym beklometazonu dipropionianu i formoterolu BDP/FF/G zwiększył FEV1 przed podaniem dawki o 71 ml po 28 dniach leczenia, o 81 ml po 26 tygodniachleczenia, a po 52 tygodniach leczenia – o 63 ml. W porównaniu z tiotropium BDP/FF/G po26 tygodniach leczenia zwiększył FEV1 przed podaniem dawki o 51 ml, a po 52 tygodniach leczenia – o 61 ml. Te zwiększenia objętości były istotne statystycznie (p < 0,001). W porównaniu z produktem złożonym zawierającym indakaterol z glikopironium BDP/FF/G po 52 tygodniach leczenia zwiększył średnie FEV1 przed podaniem dawki o 22 ml (p = 0,018). Podobną poprawę, chociaż nieistotną statystycznie, obserwowano w tygodniach 26 i 52.
Nie zaobserwowano różnic podczas porównywania BDP/FF/G i doraźnego skojarzenia trzechsubstancji czynnych, składającego się z produktu złożonego zawierającego beklometazonudipropionian i formoterol oraz z tiotropium (po 52 tygodniach leczenia różnica FEV1 przed podaniem dawki wynosiła 3 ml).
Wyniki dotyczące objawów
BDP/FF/G był statystycznie istotnie lepszy pod względem poprawy jakości życia niż produkt złożony zawierający beklometazonu dipropionian i formoterol, niż tiotropium i niż produkt złożony zawierający indakaterol z glikopironium [określono za pomocą kwestionariusza Szpitala Św. Jerzego, dotyczącego układu oddechowego (ang. Saint George Respiratory Questionnaire, SGRQ) – punktacjałączna].
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań produktu leczniczego Trimbow we wszystkich podgrupach populacji dzieci i młodzieży w POChP (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Trimbow produkt złożony
Farmakokinetykę beklometazonu dipropionianu (i jego aktywnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu), formoterolu i glikopironiowego bromku oceniano w badaniu farmakokinetyki z udziałem zdrowych osób porównującym produkt leczniczy Trimbow w postaci proszku do inhalacji i aerozolu inhalacyjnego, roztworu. Obie postacie dostarczały beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran i glikopironiowy bromek o mocy 100/6/12,5 µg na inhalację (8 inhalacji, co odpowiada dawce całkowitej wynoszącej 800/48/100 µg). Względne, całkowite narażenie ogólnoustrojowe było oceniane bez zastosowania blokady węglem aktywnym, aby uwzględnić substancję czynną wchłanianą z płuc i z przewodu pokarmowego. Względną ilość substancji czynnejdostarczanej do płuc oceniano, stosując blokadę węglem aktywnym, aby wykluczyć wchłanianiesubstancji czynnej z przewodu pokarmowego.
Beklometazonu dipropionian był szybko wchłaniany, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 10 minutach od podania dawki produktu Trimbow zarówno w postaci proszku do inhalacji, jak i w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu. W porównaniu z aerozolem inhalacyjnym, roztworempodanie proszku do inhalacji prowadziło do zwiększenia całkowitego narażenia ogólnoustrojowego(1,2-krotnie dla Cmax i 2,4-krotnie dla AUC0-t) oraz ilości substancji czynnej dostarczanej do płuc (1,3-krotnie dla Cmax i 2,5-krotnie dla AUC0-t). Szybko powstawał beklometazonu 17-monopropionian i osiągał maksymalne stężenie w osoczu po 15-30 minutach od podania produktu leczniczego. Podanie proszku do inhalacji prowadziło do nieznacznie mniejszego całkowitego narażenia ogólnoustrojowego w porównaniu z aerozolem inhalacyjnym, roztworem (-17% dla Cmax i -16% dla AUC0-t), natomiast ilość substancji czynnej dostarczanej do płuc była taka sama dla AUC0-t, ale nieznacznie mniejsza dla Cmax (-13%).
56
Formoterol był szybko wchłaniany, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 10 minutach od podania dawki w przypadku proszku do inhalacji i aerozolu inhalacyjnego, roztworu. W porównaniu z aerozolem inhalacyjnym, roztworem podanie proszku do inhalacji prowadziło do zwiększeniacałkowitego narażenia ogólnoustrojowego (1,6-krotnie dla Cmax i 1,2-krotnie dla AUC0-t) oraz ilości substancji czynnej dostarczanej do płuc (1,8-krotnie dla Cmax i 1,9-krotnie dla AUC0-t). Profil farmakokinetyki glikopironiowego bromku charakteryzował się szybkim wchłanianiem, z maksymalnym stężeniem w osoczu po 10 minutach od podania dawki zarówno w postaci proszku do inhalacji, jak i w postaci aerozolu inhalacyjnego, roztworu. Całkowite narażenie ogólnoustrojowe było takie samo w przypadku proszku do inhalacji i aerozolu inhalacyjnego, roztworu, ale było 2,2-krotnie większe w ocenie maksymalnego stężenia. Ilości substancji czynnej dostarczanej do płuc była większa w przypadku proszku do inhalacji z 2,9-krotnym zwiększeniem Cmax i 1,2-krotnym zwiększeniem AUC0-t.
Wpływ zaburzeń czynności nerek
Zaburzenia czynności nerek o nasileniu lekkim do ciężkiego, nie miały wpływu na narażenie ogólnoustrojowe (AUC0-t) na beklometazonu dipropionian, na jego metabolit beklometazonu 17-monopropionian ani na formoterol. U pacjentów z lekkimi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie zaobserwowano żadnego wpływu dotyczącego glikopironium. Jednak u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 30 ml/min/1,73 m2) odnotowano maksymalnie 2,5-krotne zwiększenie całkowitego narażenia ogólnoustrojowego w wyniku znacznego zmniejszenia wydalania z moczem (zmniejszenie klirensu nerkowego glikopironium o około 90%). Symulacje przeprowadzone z użyciem modelu farmakokinetycznego wykazały, że nawet jeśli współzmienne miały skrajne wartości (masa ciała poniżej 40 kg z jednoczesnym współczynnikiem przesączania kłębuszkowego poniżej 27 ml/min/1,73 m²), narażenie na substancje czynne produktu leczniczego Trimbow pozostaje w przybliżeniu w 2,5-krotnym przedziale w porównaniu z narażeniem u typowego pacjenta, u któregowartości współzmiennych są zbliżone do mediany.
Beklometazonu dipropionian
Beklometazonu dipropionian jest prolekiem o słabym powinowactwie do wiązania się z receptorem glikokortykosteroidowym, hydrolizowanym przez esterazy do czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu, który z kolei wykazuje silniejsze miejscowe przeciwzapalne działanie niż prolek beklometazonu dipropionian.
Wchłanianie, dystrybucja i metabolizm
Wdychany beklometazonu dipropionian szybko wchłania się przez płuca; przed wchłonięciem następuje szybkie przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przez esterazy, które znajdują się w większości tkanek. Dostępność ogólnoustrojowa czynnego metabolitu wynika z wchłaniania z płuc (36%) i z wchłaniania połkniętej dawki z przewodu pokarmowego. Biodostępność połkniętego beklometazonu dipropionianu jest nieznaczna; jednakże przekształcenie w beklometazonu 17-monopropionian przed wchłonięciem powoduje, że 41% dawki jest wchłaniane jako czynny metabolit. Narażenie ogólnoustrojowe zwiększa się w przybliżeniu liniowo wraz ze zwiększanieminhalowanej dawki. Po inhalacji biodostępność bezwzględna niezmienionego beklometazonudipropionianu wynosi około 2% nominalnej dawki, a beklometazonu 17-monopropionianu 62% nominalnej dawki. Po podaniu dożylnym dyspozycja beklometazonu dipropionianu i jego czynnego metabolitu charakteryzuje się dużym klirensem osoczowym (odpowiednio 150 i 120 l/h) przy małej objętości dystrybucji w stanie stacjonarnym beklometazonu dipropionianu (20 l) i większej dystrybucji tkankowej jego czynnego metabolitu (424 l). Wiązanie z białkami osocza jest umiarkowanie duże.
Eliminacja
Wydalanie z kałem jest główną drogą eliminacji beklometazonu dipropionianu, zwłaszcza w postaci polarnych metabolitów. Wydalanie beklometazonu dipropionianu i jego metabolitów przez nerki jestnieznaczne. Końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji beklometazonu dipropionianu wynosi0,5 godziny, a beklometazonu 17-monopropionianu 2,7 godziny.
57
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki beklometazonu dipropionianu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak ze względu na to, że beklometazonu dipropionian jest bardzo szybko metabolizowany za pośrednictwem esteraz znajdujących się w płynie jelitowym, surowicy, płucach i w wątrobie, w wyniku czego powstają bardziej polarne produkty: beklometazonu 21-monopropionian, beklometazonu 17-monopropionian i beklometazon, nie należy się spodziewać, że zaburzeniaczynności wątroby modyfikują farmakokinetykę i profil bezpieczeństwa beklometazonudipropionianu.
Formoterol
Wchłanianie i dystrybucja
Wdychany formoterol wchłania się zarówno z płuc, jak i z przewodu pokarmowego. Frakcja dawki inhalacyjnej, która zostaje połknięta po podaniu za pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego , może wynosić od 60% do 90%. Co najmniej 65% połkniętej frakcji wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne w osoczu niezmienionej substancji czynnej występuje w ciągu 0,5 do 1 godziny po podaniu doustnym. Wiązanie formoterolu z białkami osocza wynosi 61-64%, z czego 34% związane jest z albuminami. W zakresie stężeń osiąganych po podaniu dawek terapeutycznych nie występowało nasycenie wiązania. Okres półtrwania w fazie eliminacji określony po podaniu doustnym wynosi 2-3 godziny. Wchłanianie formoterolu jest liniowe po inhalacji od 12 do96 mikrogramów formoterolu.
Metabolizm
Formoterol jest szeroko metabolizowany, a najważniejszy szlak obejmuje bezpośrednie sprzęganie z fenolową grupą hydroksylową. Koniugat kwasu glukuronowego jest nieczynny. Drugi główny szlak obejmuje O-demetylację, a następnie sprzęganie z fenolową grupą 2'-hydroksylową. Izoenzymy cytochromu P450 CYP2D6, CYP2C19 i CYP2C9 biorą udział w O-demetylacji formoterolu.Wątroba wydaje się być głównym miejscem metabolizmu. W istotnych terapeutycznie stężeniachformoterol nie hamuje enzymów CYP450.
Eliminacja
Całkowite wydalanie formoterolu z moczem po jednorazowej inhalacji suchego proszku z inhalatora zwiększało się liniowo w zakresie dawek 12-96 mikrogramów. Średnio 8% dawki było wydalane w postaci niezmienionej, natomiast 25% jako formoterol całkowity. Na podstawie stężeń w osoczu mierzonych po inhalacji pojedynczej dawki 120 mikrogramów przez 12 zdrowych osób, średni końcowy okres półtrwania w fazie eliminacji oznaczono jako 10 godzin. Enancjomery (R,R) i (S,S) stanowiły odpowiednio około 40% i 60% niezmienionej substancji czynnej wydalanej z moczem. Względna proporcja obu enancjomerów pozostawała stała w badanym zakresie dawek i nie było dowodów na względną kumulację jednego enancjomeru w stosunku do drugiego po wielokrotnym dawkowaniu. Po podaniu doustnym (40 do 80 mikrogramów) zdrowym osobom, 6% do 10% dawki odzyskano w moczu w postaci niezmienionej substancji czynnej; w postaci glukuronidu odzyskano maksymalnie 8% dawki. Łącznie 67% doustnej dawki formoterolu jest wydalane z moczem (główniew postaci metabolitów), a pozostała część z kałem. Klirens nerkowy formoterolu wynosi 150 ml/min.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie badano farmakokinetyki formoterolu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Jednak ze względu na to, że formoterol jest głównie eliminowany w procesach metabolizmu wątrobowego, można się spodziewać zwiększonego narażenia u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Glikopironium
Wchłanianie i dystrybucja
Glikopironium ma budowę czwartorzędowej soli amoniowej, co ogranicza jego przenikanie przez błony biologiczne i powoduje powolne, zmienne i niekompletne wchłanianie z przewodu pokarmowego. Po inhalacji glikopironium biodostępność w płucach wynosiła 10,5% (z podaniemdoustnym węgla aktywnego), podczas gdy całkowita biodostępność wynosiła 12,8% (bez doustnego
58
podania węgla aktywnego), co potwierdza ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego i wskazuje na to, że ponad 80% ogólnoustrojowego narażenia na glikopironium wynika z wchłanianiaw płucach. Po wielokrotnej inhalacji dwa razy na dobę dawek w zakresie od 12,5 do 50 mikrogramówza pomocą inhalatora ciśnieniowego dozującego u pacjentów z POChP, glikopironium wykazało liniową farmakokinetykę z niewielką, ogólnoustrojową kumulacją w stanie stacjonarnym (mediana współczynnika kumulacji 2,2-2,5).
Pozorna objętość dystrybucji (Vz) inhalowanego glikopironium była większa niż po infuzji dożylnej(6 420 l w porównaniu z 323 l), co odzwierciedla wolniejszą eliminację po inhalacji.
Metabolizm
Model metabolizmu glikopironium in vitro (mikrosomy wątroby i hepatocyty u ludzi, psów, szczurów, myszy i królików) był podobny wśród gatunków, a głównym procesem metabolicznym była hydroksylacja pierścieni fenylowych lub cyklopentylowych. Wykazano, że CYP2D6 jest jedynym enzymem warunkującym metabolizm glikopironium.
Eliminacja
Średni okres półtrwania glikopironium u zdrowych ochotników po wstrzyknięciu dożylnym wynosił około 6 godzin, natomiast po inhalacji u pacjentów z POChP wynosił od 5 do 12 godzin w stanie stacjonarnym. Po pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym glikopironium 40% dawki było wydalane z moczem w ciągu 24 godzin. U pacjentów z POChP otrzymujących wziewnie glikopironium w dawce powtarzanej dwa razy na dobę, frakcja dawki wydalonej z moczem wynosiła od 13,0% do 14,5% w stanie stacjonarnym. Średni klirens nerkowy w zakresie badanych dawek był podobny poinhalacji jednorazowej, jak i wielokrotnej (zakres 281-396 ml/min).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo farmakologiczne
W badaniu podania wziewnego u psów ocenianych metodą telemetryczną układ krążenia był głównym układem docelowym doraźnego działania produktu leczniczego Trimbow (zwiększenie częstości akcji serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w EKG przy większych dawkach). Działania tebyły prawdopodobnie związane głównie z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolu i aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium. Nie uzyskano dowodów na działania nadaddytywne potrójnego skojarzenia w porównaniu z pojedynczymi substancjami.
Toksyczność po podaniu wielokrotnym
W badaniach wielokrotnego podawania wziewnego produktu leczniczego Trimbow u szczurów i psów przez okres do 13 tygodni główne zaobserwowane zmiany były związane z działaniem na układ immunologiczny (prawdopodobnie z powodu ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów beklometazonu dipropionianu i jego czynnego metabolitu beklometazonu 17-monopropionianu) oraz na układ krążenia (prawdopodobnie związane z aktywnością beta-2-adrenergiczną formoterolu i aktywnością przeciwmuskarynową glikopironium). Profil toksykologiczny potrójnego skojarzeniaodzwierciedlał profil poszczególnych substancji czynnych bez znacznego zwiększenia działaniatoksycznego i bez nieoczekiwanych wyników.
Toksyczny wpływ na rozród i rozwój potomstwa
Uznano, że beklometazonu dipropionian/beklometazonu 17-monopropionian jest odpowiedzialny za toksyczny wpływ na rozród u szczurów, taki jak zmniejszenie odsetka poczęć, wskaźnika płodności, wczesnych parametrów rozwoju zarodka (utrata implantacji), opóźnienie kostnienia i zwiększona częstość występowania zmian trzewnych; natomiast działanie tokolityczne i przeciwmuskarynowe, przypisane aktywności beta-2-adrenergicznej formoterolu i aktywności przeciwmuskarynowej glikopironium, dotyczyły ciężarnych samic szczurów w późnej fazie ciąży i (lub) wczesnej fazielaktacji, prowadząc do utraty młodych.
59
Genotoksyczność
Nie oceniano genotoksyczności produktu leczniczego Trimbow, jednak poszczególne substancjeczynne były pozbawione działania genotoksycznego w konwencjonalnych układach badawczych.
Rakotwórczość
Nie przeprowadzano badań rakotwórczości dla produktu leczniczego Trimbow. Jednak w 104-tygodniowym badaniu rakotwórczości po podaniu wziewnym u szczurów i 26-tygodniowym badaniu rakotwórczości po podaniu doustnym u myszy transgenicznych Tg-rasH2 glikopironiowy bromek nie wykazał działania rakotwórczego. Opublikowane dane dotyczące długoterminowych badań przeprowadzonych z beklometazonu dipropionianem i formoterolu fumaranem u szczurów niewskazują na istotne klinicznie działanie rakotwórcze.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza jednowodna (może zawierać białka mleka) Magnezu stearynian
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
21 miesięcy.
Po pierwszym otwarciu saszetki produkt leczniczy należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w
suchym miejscu.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
Warunki przechowywania produktu leczniczego po pierwszym otwarciu, patrz punkt 6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Inhalator to biały inhalator z szarym wieczkiem ustnika i licznikiem inhalacji. Obudowa inhalatora składa się z niżej znajdującego się pojemnika, na którym jest okienko, w którym wyświetla się liczbapozostałych inhalacji, oraz z połączonego z nim wieczka. Podczas otwierania, wieczko, które równieżuruchamia mechanizm licznika dawek, odkrywa ustnik, przez który inhalowany jest produktleczniczy.
Dolna część inhalatora oraz ustnik wykonane są z kopolimeru akrylonitrylowo-butadienowo-
styrenowego, natomiast wieczko jest wykonane z polipropylenu.
Inhalator jest zapakowany w saszetkę z termozgrzewalnej folii wykonanej z poliamidu/aluminium/polietylenu (PA/Al/PE) lub z tereftalanu polietylenu/aluminium/polietylenu (PET/Al/PE).
60
Wielkość opakowań:
Opakowanie z 1 inhalatorem zawierającym 120 inhalacji
Opakowanie zbiorcze zawierające 240 inhalacji (2 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy).Opakowanie zbiorcze zawierające 360 inhalacji (3 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/010EU/1/17/1208/011EU/1/17/1208/012
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17 lipca 2017
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekó
w http://www.ema.europa.eu.
61
ANEKS II
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE
ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE
DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
62
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórców odpowiedzialnych za zwolnienie serii
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via San Leonardo 9643122 Parma Włochy
Chiesi SAS
2 rue des Docteurs Alberto et Paolo Chiesi41260 La Chaussée Saint VictorFrancja
Chiesi Pharmaceuticals GmbHGonzagagasse 16/16 1010 Wien Austria
Wydrukowana ulotka dla pacjenta musi zawierać nazwę i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie danej serii produktu leczniczego.
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Okresowe raporty o bezpieczeństwie stosowania (ang. Periodic safety update reports,
PSURs)
Wymagania do przedłożenia okresowych raportów o bezpieczeństwie stosowania tego produktu leczniczego są określone w wykazie unijnych dat referencyjnych (wykaz EURD), o którym mowa w art. 107c ust. 7 dyrektywy 2001/83/WE i jego kolejnych aktualizacjach ogłaszanych na europejskiejstronie internetowej dotyczącej leków.
Podmiot odpowiedzialny powinien przedłożyć pierwszy okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania (PSUR) tego produktu w ciągu 6 miesięcy po dopuszczeniu do obrotu.
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO
I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nadbezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych informacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
63
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
64
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
65
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA POJEDYNCZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 87+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń. 1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń. 1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 180 rozpyleń.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
66
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń: Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 2 miesiące.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 i 180 rozpyleń: Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 4 miesiące.
Data wydania
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem:
Przechowywać w lodówce.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/001EU/1/17/1208/002EU/1/17/1208/003
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
67
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 87+5+9 µg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
68
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (zawiera Blue Box)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 87+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
Opakowanie zbiorcze: 240 rozpyleń (2 pojemniki ciśnieniowe zawierające 120 rozpyleń każdy)Opakowanie zbiorcze: 360 rozpyleń (3 pojemniki ciśnieniowe zawierające 120 rozpyleń każdy)
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
69
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 4 miesiące.
Data wydania
Zapisać datę wydania również na każdym poszczególnym opakowaniu.
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem: Przechowywać w lodówce.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/004EU/1/17/1208/005
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 87+5+9 µg
70
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
71
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO POŚREDNIE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (NIE ZAWIERA BLUE BOX)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 87+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń.
Żaden element opakowania zbiorczego nie może być sprzedawany oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
72
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 4 miesiące.
Data wydania:
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C. Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/004EU/1/17/1208/005
13. NUMER SERII
Lot
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 87+5+9 µg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
73
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
74
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
POJEMNIK ALUMINIOWY
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Trimbow, 87+5+9 mikrogramów aerozol inhalacyjny
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Podanie wziewne
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
60 rozpyleń120 rozpyleń180 rozpyleń
6. INNE
75
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
DOZOWNIK PLASTIKOWY
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Trimbow, 87+5+9 µg
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
4. NUMER SERII
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
6. INNE
76
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA POJEDYNCZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 172+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 172 mikrogramy beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 200 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń.1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
77
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń: Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 2 miesiące.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń: Po wydaniu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 3 miesiące.
Data wydania
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem: Przechowywać w lodówce.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/006EU/1/17/1208/007
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
78
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 172+5+9 µg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
79
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (zawiera Blue Box)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 172+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 172 mikrogramy beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 200 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
Opakowanie zbiorcze: 240 rozpyleń (2 pojemniki ciśnieniowe zawierające 120 rozpyleń każdy)Opakowanie zbiorcze: 360 rozpyleń (3 pojemniki ciśnieniowe zawierające 120 rozpyleń każdy)
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Zapisać datę pierwszego użycia na każdym poszczególnym opakowaniu.
80
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem i po wydaniu: Przechowywać lodówce.
Należy wyjąć z lodówki jeden inhalator na kilka minut przed użyciem, aby umożliwić ogrzanie się roztworu.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/008EU/1/17/1208/009
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 172+5+9 µg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
81
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
82
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO POŚREDNIE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (NIE ZAWIERA BLUE BOX)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 172+5+9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 172 mikrogramy beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 200 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
1 pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń.
Żaden element opakowania zbiorczego nie może być sprzedawany oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
83
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Po pierwszym użyciu:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 3 miesiące.
Data pierwszego użycia:
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed użyciem: inhalator należy wyjąć z lodówki na kilka minut przed użyciem, aby umożliwić ogrzanie się roztworu.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/008EU/1/17/1208/009
13. NUMER SERII
Lot
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 172+5+9 µg
84
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
85
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
POJEMNIK ALUMINIOWY
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Trimbow 172+5+9 mikrogramów aerozol inhalacyjny
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Podanie wziewne
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
60 rozpyleń 120 rozpyleń
6. INNE
86
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
DOZOWNIK PLASTIKOWY
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Trimbow 172+5+9 µg
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
4. NUMER SERII
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
6. INNE
87
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA POJEDYNCZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 88+5+9 mikrogramów, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 88 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna i magnezu stearynian.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji
1 inhalator NEXThaler zawierający 120 inhalacji.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
88
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Po pierwszym otwarciu saszetki lek należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w suchym miejscu.
Dla pacjenta: należy wpisać datę pierwszego otwarcia saszetki i przykleić etykietę na spód inhalatora.
[Miejsce na samoprzylepną etykietę o następującej treści:]
Trimbow 88/5/9 Data otwarcia saszetki: ../../..
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/010 (1 inhalator zawierający 120 inhalacji)
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 88+5+9 µg proszek do inhalacji
89
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
90
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO ZEWNĘTRZNE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (zawiera Blue Box)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 88+5+9 mikrogramów, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 88 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna i magnezu stearynian.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji
Opakowanie zbiorcze: 240 inhalacji (2 inhalatory NEXThaler zawierające po 120 inhalacji każdy).Opakowanie zbiorcze: 360 inhalacji (3 inhalatory NEXThaler zawierające po 120 inhalacji każdy).
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
91
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Po pierwszym otwarciu saszetki lek należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w suchym miejscu.
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/011 (2 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy)EU/1/17/1208/012 (3 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy)
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 88+5+9 µg proszek do inhalacji
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
92
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PCSNNN
93
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO POŚREDNIE OPAKOWANIA ZBIORCZEGO (NIE ZAWIERA BLUE BOX)
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 88+5+9 mikrogramów, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dostarczona dawka zawiera 88 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów
formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium.
Każda odmierzona dawka zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego i 10 mikrogramów glikopironium.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna i magnezu stearynian.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji
1 inhalator NEXThaler zawierający 120 inhalacji.
Żaden element opakowania zbiorczego nie może być sprzedawany oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
94
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Po pierwszym otwarciu saszetki lek należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w suchym miejscu.
Dla pacjenta: należy wpisać datę pierwszego otwarcia saszetki i przykleić etykietę na spód inhalatora.
[Miejsce na samoprzylepną etykietę o następującej treści:] Trimbow 88/5/9 Data otwarcia saszetki: ../../..
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A 43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1208/011 (2 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy)EU/1/17/1208/012 (3 inhalatory zawierające po 120 inhalacji każdy)
13. NUMER SERII
Lot
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Trimbow 88+5+9 µg proszek do inhalacji
95
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
96
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH POŚREDNICH
SASZETKA
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trimbow, 88+5+9 mikrogramów, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna i magnezu stearynian.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji
1 inhalator NEXThaler zawierający 120 inhalacji.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Po pierwszym otwarciu saszetki lek należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w suchym miejscu.
97
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via Palermo 26/A43122 Parma Włochy
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
13. NUMER SERII
Lot
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
98
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
INHALATOR
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Trimbow, 88+5+9 µg, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Podanie wziewne
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
120 inhalacji
6. INNE
99
B. ULOTKA DLA PACJENTA
100
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Trimbow, 87 mikrogramów + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. - Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Trimbow
3. Jak stosować lek Trimbow
4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Trimbow
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
Trimbow jest lekiem pomagającym w oddychaniu i zawierającym trzy substancje czynne: beklometazonu dipropionian,
formoterolu fumaran dwuwodny oraz glikopironium.
Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które działają w celuzmniejszenia obrzęku i podrażnienia płuc.
Formoterol i glikopironium są lekami zwanymi długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela. Działają one w różny sposób w celu rozkurczenia mięśni w drogach oddechowych, dzięki czemurozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.
Regularne leczenie tymi trzema substancjami czynnymi pomaga w złagodzeniu i zapobieganiu objawom, takim jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u dorosłych pacjentów z obturacyjnąchorobą płuc.
Lek Trimbow jest stosowany w regularnym leczeniu: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych, astmy u dorosłych.
Lek Trimbow może zmniejszać częstość zaostrzeń (nasilenie objawów) objawów POChP i astmy. POChP jest ciężką, przewlekłą chorobą, w której drogi oddechowe ulegają zablokowaniu, apęcherzyki płucne ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do trudności w oddychaniu.
Astma jest ciężką, przewlekłą chorobą, w której dochodzi do skurczu mięśni otaczających drogioddechowe (skurcz oskrzeli) oraz do ich obrzęku i podrażnienia (stan zapalny). Objawy pojawiają się i ustępują oraz obejmują duszność, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel.
101
Lek Trimbow należy stosować codziennie, a nie tylko w przypadku występowania problemówz oddychaniem lub innych objawów astmy. Zapewni to prawidłową kontrolę astmy. Leku nie należy stosować w celu złagodzenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku TrimbowKiedy nie stosować leku Trimbow
Jeśli pacjent ma uczulenie na beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny iglikopironium lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6.).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Trimbow stosuje się w obturacyjnej chorobie płuc jako leczenie podtrzymujące. Nie należy stosować tego leku do leczenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
Jeśli pogorszy soddychanie
Jeśli u pacjenta zaraz po wdechu leku nasili się duszność lub wystąpi świszczący oddech (oddychanie ze świstem), należy przerwać stosowanie inhalatora z lekiem Trimbow i niezwłocznie zastosować inhalator z szybko działającym „lekiem doraźnym”. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz oceni objawy u pacjenta i w razie konieczności rozpocznie inne leczenie.Patrz również punkt 4 Możliwe działania niepożądane”.
Jeśli nasili się choroba płuc
Jeśli objawy się nasilą lub są trudne do opanowania (np. jeśli pacjent częściej stosuje osobny inhalatorz „lekiem doraźnym”) lub jeśli inhalator z „lekiem doraźnym” nie zmniejsza objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może nasilać chorobę płuc i lekarz może zalecić inne leczenie.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Trimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z sercem, takie jak dusznica bolesna (ból serca, ból w klatce piersiowej), niedawno przebyty zawał serca (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca, zwężenie tętnic wokół serca (choroba wieńcowa), choroba zastawek serca lub inne choroby serca, lub jeśli występuje u niego choroba zwana kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory (zwaną również HOCM, ang. hypertrophic obstructive cardiomyopathy, stan, w którym mięsień sercowy jest nieprawidłowy);
jeśli u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca, takie jak nieregularne tętno, szybkie tętno lub kołatanie serca, lub jeśli stwierdzono, że zapis czynności serca (EKG) jest nieprawidłowy;
jeśli u pacjenta występuje zwężenie tętnic (znane również jako miażdżyca tętnic), wysokie ciśnienie krwi lub jeśli u pacjenta występuje tętniak (nieprawidłowe wybrzuszenie ściany naczynia krwionośnego);
jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy;
jeśli pacjent ma małe stężenie potasu we krwi (hipokaliemia). Skojarzenie leku Trimbow z niektórymi innymi lekami stosowanymi w chorobach płuc lub takimi lekami jak diuretyki (leki moczopędne, stosowane w leczeniu chorób serca lub wysokiego ciśnienia krwi) może powodować znaczne zmniejszenie stężenia potasu we krwi. Dlatego lekarz od czasu do czasu może zalecić kontrolę stężenia potasu we krwi;
102
jeśli pacjent ma jakąkolwiek chorobę wątroby lub nerek;
jeśli pacjent ma cukrzycę. De dawki formoterolu mogą zwiększać stężenie glukozy we krwi i dlatego podczas rozpoczynania stosowania tego leku i od czasu do czasu podczas leczenia konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań krwi w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi;
jeśli pacjent ma guz nadnercza (znany jako guz chromochłonny);
jeśli pacjent ma być poddany znieczuleniu; w zależności od rodzaju znieczulenia, może być
konieczne przerwanie stosowania leku Trimbow na co najmniej 12 godzin przed znieczuleniem;
jeśli pacjent jest lub był kiedykolwiek leczony na gruźlicę lub jeśli u pacjenta występuje zakażenie w obrębie klatki piersiowej;
jeśli pacjent ma zaburzenia oczu zwane jaskrą z wąskim kątem przesączania;
jeśli pacjent ma trudności w oddawaniu moczu;
jeśli u pacjenta występuje zakażenie jamy ustnej lub gardła.
Jeśli którekolwiek z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem leku Trimbownależy omówić to z lekarzem.
Jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości problemy zdrowotne lub jakiekolwiek alergie lub jeśli ma wątpliwości, czy może stosować lek Trimbow, przed rozpoczęciem stosowania inhalatora z lekiemTrimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent stosuje już lek Trimbow
Jeśli pacjent stosuje lek Trimbow lub duże dawki innych kortykosteroidów wziewnych przez dłuższyczas i znajdzie się w sytuacji stresu (np. przyjęcie do szpitala po wypadku, po poważnym urazie lubprzed operacją) może być konieczne podanie pacjentowi większej dawki tego leku. W takiej sytuacjimoże być konieczne zwiększenie dawki kortykosteroidów przez lekarza, aby pacjent poradził sobie zsytuacją stresu. Lekarz może przepisać je w postaci tabletek lub wstrzyknięć.Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się zlekarzem.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Trimbow a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również lekówpodobnych do leku Trimbow, stosowanych w chorobie płuc.
Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Trimbow i lekarz może chcieć uważnie monitorować stanpacjenta przyjmującego takie leki (w tym niektóre leki na HIV: rytonawir, kobicystat).
Nie stosować tego leku z lekiem blokującym receptory beta (stosowanym w leczeniu określonych chorób serca, takich jak dusznica bolesna lub do zmniejszenia ciśnienia krwi), chyba że lekarz wybrał lek beta-adrenolityczny, który nie wpływa na oddychanie. Leki beta-adrenolityczne (w tym leki blokujące receptory beta, w postaci kropli do oczu) mogą osłabiać działanie formoterolu lub powodować, że nie będzie działać wcale. Z drugiej strony, stosowanie innych leków pobudzającychreceptory beta-2 (działających w taki sam sposób jak formoterol) może nasilić działanie formoterolu.
103
Jednoczesne stosowanie leku Trimbow z:
lekami stosowanymi w leczeniu
- nieprawidłowego rytmu serca (chinidyna, dyzopiramid, prokainamid), - reakcji alergicznych (leki przeciwhistaminowe),
- objawów depresji lub zaburzeń psychicznych, takimi jak inhibitory monoaminooksydazy (na przykład fenelzyna i izokarboksazyd), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (na przykład amitryptylina i imipramina), fenotiazyny
może powodować pewne zmiany w elektrokardiogramie (EKG, zapis czynności serca). Możerównież zwiększyć się ryzyko zaburzeń rytmu serca (komorowe zaburzenia rytmu);
lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (lewodopa), w leczeniu niedoczynności tarczycy (lewotyroksyna), z lekami zawierającymi oksytocynę (powodującą skurcze macicy) i z alkoholem może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych formoterolu na serce;
inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), w tym z lekami o podobnych właściwościach jak furazolidon i prokarbazyna, stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych, może powodować zwiększenie ciśnienia krwi;
lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca (digoksyna) może powodować zmniejszenie stężenia potasu we krwi; może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca;
innymi lekami stosowanymi w leczeniu obturacyjnej choroby płuc (teofilina, aminofilina lub kortykosteroidy) i z lekami moczopędnymi może również powodować zmniejszenie stężenia potasu;
niektórymi lekami znieczulającymi może zwiększyć ryzyko zaburzeń rytmu serca;
disulfiramem, lekiem stosowanym w leczeniu osób z alkoholizmem (problemami dotyczącymi picia alkoholu), lub z metronidazolem, antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń w organizmie, może powodować działania niepożądane (np. nudności, wymioty, ból brzucha) z powodu niewielkiej ilości alkoholu zawartej w leku Trimbow.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zalecił tak lekarz. Zaleca się unikanie stosowania leku Trimbow podczas porodu ze względu na hamujące działanie formoterolu na skurczemacicy.
Nie należy stosować leku Trimbow podczas karmienia piersią. Pacjentka i lekarz muszą podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie lekiem Trimbow lub z niego zrezygnować, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dlapacjentki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie jest prawdopodobne, aby lek Trimbow wpływał na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn.
Lek Trimbow zawiera etanol
Ten lek zawiera 8,856 mg alkoholu (etanolu) w każdym rozpyleniu, co jest równoważne 17,172 mg na dawkę składającą się z dwóch rozpyleń. Ilość alkoholu w dwóch rozpyleniach tego leku jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowałazauważalnych skutków.
104
3. Jak stosować lek Trimbow
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Zalecana dawka to dwa rozpylenia rano i dwa rozpylenia wieczorem.
Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecona przez lekarza.
Lek Trimbow należy stosować codziennie, nawet w przypadku braku objawów astmy.
Leku nie należy stosować w celu złagodzenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
Jeśli pacjent uważa, że lek jest niezbyt skuteczny, powinien zwrócić się do lekarza. Jeśli wcześniej pacjent stosował inny inhalator zawierający beklometazonu dipropionian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ skuteczna dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Trimbow w leczeniu obturacyjnej choroby płuc może być mniejsza niż w przypadku innychinhalatorów.
Droga podania
Lek Trimbow jest przeznaczony do podawania wziewnego.
Lek należy wdychać przez usta, co spowoduje dostarczenie leku bezpośrednio do płuc.
Lek ten znajduje się w pojemniku ciśnieniowym w plastikowym inhalatorze z ustnikiem.
Lek Trimbow jest dostępny w trzech wielkościach pojemników: pojemnik dostarczający 60 rozpyleń pojemnik dostarczający 120 rozpyleń pojemnik dostarczający 180 rozpyleń
Jeśli pacjentowi przepisano pojemnik dostarczający 60 rozpyleń lub 120 rozpyleń
W tylnej części inhalatora znajduje się licznik , który wskazuje, ile rozpyleń pozostało. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego powoduje rozpylenie leku, a licznik pokazuje o jedno rozpylenie mniej. Należy uważać, aby nie upuścić inhalatora, ponieważ może to spowodować odliczenie kolejnego rozpylenia.
Jeśli pacjentowi przepisano pojemnik dostarczający 180 rozpyleń
W tylnej części inhalatora znajduje się wskaźnik , który wskazuje, ile rozpyleń pozostało. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego powoduje rozpylenie leku, a wskaźnik - nieznacznie się obraca. Liczba pozostałych rozpyleń jest wskazywana w odstępach co 20. Należyuważać, aby nie upuścić inhalatora, ponieważ może to spowodować odliczenie kolejnego rozpylenia.
Testowanie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora należy sprawdzić, zgodnie z poniższą instrukcją, czy działa on
prawidłowo.
1. W zależności od przepisanej pacjentowi wielkości pojemnika, sprawdzić, czy licznik rozpyleń wskazuje 61 lub 121 lub czy wskaźnik rozpyleń wskazuje 180
2. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika
3. Trzymać inhalator w pozycji pionowej z ustnikiem na dole
4. Skierować ustnik z dala od siebie i mocno nacisnąć pojemnik ciśnieniowy, aby uwolnić jedno rozpylenie
105
5. Sprawdzić licznik rozpyleń lub wskaźnik rozpyleń. Jeśli inhalator jest testowany po raz
pierwszy, licznik powinien wskazywać:
60
- w przypadku stosowania
pojemnika dostarczającego
60 rozpyleń
120
- w przypadku stosowania
pojemnika dostarczającego
120 rozpyleń
180
- w przypadku stosowania
pojemnika dostarczającego
180 rozpyleń
LICZNIK LICZNIK WSKAŹNIK
Jak używać inhalatora
Podczas inhalacji należy stać lub siedzieć.
WAŻNE: czynności w punktach od 2 do 5 nie należy wykonywać zbyt szybko.
1. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika i sprawdzić, czy ustnik jest czysty i pozbawiony kurzu, brudu oraz wszelkich zanieczyszczeń.
2. Wykonać wydech najwolniej jak to możliwe i jak najgłębiej, aby opróżnić płuca.
3. Trzymać inhalator pionowo, do dołu ustnikiem, który należy umieścić między zębami, nie gryząc go. Następnie należy objąć ustnik wargami, przy czym język powinien leżeć płasko pod ustnikiem.
4. Wykonać powolny i głęboki wdech przez usta, aby wypełnić płuca powietrzem (co powinno trwać około 4-5 sekund). Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu mocno nacisnąć na górną część pojemnika ciśnieniowego w celu uwolnienia jednego rozpylenia.
5. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe, a następnie wyjąć inhalator z ust i powoli
wydychać powietrze. Nie należy wydychać powietrza do inhalatora.
6. Sprawdzić, czy licznik (60/120 rozpyleń) wskazuje o jedno rozpylenie mniej lub czy wskaźnik (180 rozpyleń) nieznacznie się obrócił.
Podczas drugiego rozpylenia, należy trzymać inhalator w pozycji pionowej przez około pół minuty,a następnie powtórzyć czynności opisane w punktach od 2 do 5.
Jeśli widać „mgiełkę” wydostającą się z górnej części inhalatora lub z boków ust, oznacza to, że lekTrimbow nie dostanie się do płuc, tak jak trzeba. Należy przyjąć kolejne rozpylenie, postępujączgodnie z instrukcjami od punktu 2.
Po użyciu nałożyć ponownie osłonę ochronną.
Aby zapobiec zakażeniu grzybiczemu w jamie ustnej i gardle, należy wypłukać jamę ustną i gardłowodą, nie połykając jej, lub umyć zęby szczoteczpo każdym użyciu inhalatora.
106
Kiedy uzyskać nowy inhalator
Należy mieć przygotowany nowy inhalator, gdy licznik lub wskaźnik wskazuje liczbę 20. Należy przestać używać inhalatora, gdy licznik lub wskaźnik pokazuje 0, ponieważ ilość leku pozostaław inhalatorze może nie wystarczyć, aby uwolnić pełne rozpylenie.
Jeśli pacjent ma słaby chwyt, może być łatwiej trzymać inhalator w obu dłoniach: palce wskazującenależy umieścić na górnej części inhalatora, a obydwa kciuki na dolnej części inhalatora.
Jeśli pacjentowi jest trudno stosować inhalator podczas wdechu, może korzystać z komoryinhalacyjnej AeroChamber Plus. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą na temat tegourządzenia.
Ważne jest, aby przeczytać ulotkę dołączoną do komory inhalacyjnej AeroChamber Plus i postępowaćdokładnie zgodnie z instrukcją jej użycia i czyszczenia.
Czyszczenie inhalatora Trimbow Inhalator należy czyścić raz w tygodniu.
1. Nie należy wyjmować pojemnika ciśnieniowego z inhalatora ani używać wody lub innych płynów do czyszczenia inhalatora.
2. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika, ściągając ją z inhalatora.
3. Wytrzeć wewnętrzną i zewnętrzną stronę ustnika oraz inhalatora czystą, suchą ściereczką lub chusteczką.
4. Nałożyć ponownie osłonę ochronną ustnika.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow
Ważne jest, aby przyjmować dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować dawkiwiększej od przepisanej bez konsultacji z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow może spowodować wystąpienie działańniepożądanych opisanych w punkcie 4.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Trimbow i jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów. Lekarz może chcieć wykonać określone badania
krwi.
Pominięcie zastosowania leku Trimbow
Pacjent powinien zastosować lek, jak tylko sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się czas przyjęcianastępnej dawki, nie należy przyjmować dawki, którą pominięto, tylko następną dawkę we właściwymczasie. Nie przyjmować podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku Trimbow
Ważne jest, aby stosować lek Trimbow codziennie. Pacjent nie powinien przerywać stosowania leku Trimbow ani zmniejszać dawki, nawet jeśli czuje się lepiej lub nie ma żadnych objawów choroby. Jeślipacjent chce to zrobić, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bezpośrednio po zastosowaniu leku Trimbow może nasilić się duszność i wystąpić świszczący oddech; jest to znane jako paradoksalny skurcz oskrzeli (może wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów). Należy wówczas przerwać stosowanie leku Trimbow i użyć inhalatora z szybkodziałającym „lekiem doraźnym”, aby leczyć duszność i świszczący oddech. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
107
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi
jeśli wystąpią reakcje alergiczne, takie jak alergie skórne, pokrzywka, świąd skóry, wysypka skórna (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów), zaczerwienienie skóry, obrzęk skóry lub błon śluzowych, szczególnie w okolicy oczu, twarzy, warg i gardła (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów);
jeśli wystąpi ból lub dyskomfort oka, tymczasowe niewyraźne widzenie, widoczne „aureole” wokół przedmiotów lub barwne obrazy, w połączeniu z zaczerwienieniem oczu; mogą to być objawy ostrego napadu jaskry z wąskim kątem przesączania (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów).
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli podczas stosowania leku Trimbow wystąpią którekolwiekz następujących objawów, ponieważ mogą to być objawy zakażenia płuc (mogą wystąpićmaksymalnie u 1 na 10 pacjentów z obturacyjną chorobą płuc): gorączka lub dreszcze,
zwiększone wytwarzanie śluzu, zmiana barwy śluzu, nasilony kaszel lub nasilone trudności w oddychaniu.
Możliwe działania niepożądane wymienione poniżej w zależności od ich częstości występowania.
Często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów)
ból gardła
katar lub zatkany nos i kichanie
zakażenia grzybicze jamy ustnej; płukanie jamy ustnej i gardła wodą i mycie zębów szczotecz
bezpośrednio po inhalacji może pomóc w zapobieganiu tym działaniom niepożądanym chrypka
ból głowy
zakażenie dróg moczowych.
Niezbyt często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów)
grypa podrażnienie gardła zapalenie zatok przynosowych krwawienia z nosa swędzący, zakatarzony lub zatkany nos zaczerwienienie gardła zakażenia grzybicze gardła lub przełyku suchość w jamie ustnej zakażenia grzybicze pochwy biegunka
niepokój trudności w połykaniu drżenie nudności
zawroty głowy rozstrój żołądka nieprawidłowe lub zmniejszone dolegliwości żołądkowe po posiłkach odczuwanie smaku uczucie pieczenia warg drętwienie próchnica zębów zapalenie ucha wysypka, pokrzywka, świąd skóry nieregularne bicie serca zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z zmiany w elektrokardiogramie (zapis owrzodzeniem lub bez owrzodzenia pracy serca) zwiększona potliwość niezwykle szybkie bicie serca i zaburzenia skurcze mięśni i bóle mięśni rytmu serca
ból rąk lub nóg kołatanie serca (odczuwanie
ból mięśni, kości lub stawów klatki nieprawidłowego bicia serca)
piersiowej
zaczerwienienie twarzy zmęczenie
zwiększony przepływ krwi do niektórych podwyższenie ciśnienia krwi
tkanek w organizmie
zmniejszenie zawartości niektórych atak astmy
składników krwi: liczby niektórych białych
kaszel i kaszel z odkrztuszaniem krwinek zwanych granulocytami, stężenia
potasu lub kortyzolu
zwiększenie zawartości niektórych
108
składników krwi: glukozy, białkaC-reaktywnego, liczby płytek krwi,insuliny, wolnych kwasów tłuszczowychlub ketonów.
Rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów)
zakażenia grzybicze klatki piersiowej wyciek krwi z naczynia krwionośnego do zmniejszenie apetytu otaczających je tkanek zaburzenia snu (skrócenie lub wydłużenie) obniżenie ciśnienia krwi miażdżący ból w klatce piersiowej osłabienie
uczucie pominiętego uderzenia serca lub ból w tylnej części jamy ustnej i gardła dodatkowych uderzeń serca, niezwykle zapalenie gardła
powolne bicie serca suchość w gardle
nasilenie astmy bolesne i częste oddawanie moczu trudności i ból podczas oddawania moczu
zapalenie nerek.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów) zmniejszenie liczby krwinek zwanych płytkami krwi uczucie bezdechu lub duszności
obrzęk dłoni i stóp
opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) nieostre widzenie.
Stosowanie wziewne dużych dawek kortykosteroidów przez długi czas może bardzo rzadkospowodować wystąpienie działania na organizm:
zaburzenia czynności nadnerczy (zahamowanie czynności nadnerczy) zmniejszenie gęstości mineralnej kości (ścieńczenie kości) zmętnienie soczewek oczu (zaćma).
Trimbow nie zawiera dużej, przyjmowanej wziewnie dawki kortykosteroidów, jednak lekarz może odczasu do czasu zalecić pomiar stężenia kortyzolu we krwi.
Następujące działania niepożądane mogą wystąpić także podczas wziewnego stosowania przez długi czas dużych dawek kortykosteroidów, ale obecnie ich częstość występowania nie jest znana (częstośćnie może być określona na podstawie dostępnych danych):
depresja
uczucie zmartwienia, nerwowości, nadmiernego pobudzenia lub rozdrażnienia.Te działania mogą częściej występować u dzieci.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane możnazgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w
załączniku V.
Dzięki
zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Trimbow
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku poskrócie (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
109
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C.Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem:
Przechowywać w lodówce (2°C-8°C).
Po wydaniu (otrzymaniu leku od farmaceuty):
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń: Przechowywać inhalator w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 2 miesiące.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120
(z opakowania pojedynczego lub zbiorczego)
i 180 rozpyleń: Przechowywać inhalator w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 4 miesiące.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Trimbow
Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny i glikopironium.
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium (w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonudipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 10 mikrogramówglikopironium (w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).
Pozostałe składniki to: etanol bezwodny (patrz punkt 2), kwas solny, gaz nośny: norfluran.
Jak wygląda lek Trimbow i co zawiera opakowanie
Lek Trimbow jest aerozolem inhalacyjnym, roztworem.
Lek Trimbow znajduje się w pojemniku ciśnieniowym (powlekanym aluminium) z zaworem dozującym. Pojemnik ciśnieniowy jest umieszczony w plastikowym inhalatorze. Zawiera on ustnik wyposażony w plastikową osłonę ustnika oraz licznik (pojemniki zawierające 60 i 120 rozpyleń) lubwskaźnik (pojemniki zawierające 180 rozpyleń).
Każde opakowanie zawiera jeden pojemnik ciśnieniowy, dostarczający 60 rozpyleń, 120 rozpyleń lub180 rozpyleń. Ponadto dostępne są opakowania zbiorcze zawierające 240 rozpyleń (2 pojemniki ciśnieniowe, dostarczające po 120 rozpyleń) lub 360 rozpyleń (3 pojemniki ciśnieniowe, dostarczającepo 120 rozpyleń).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Włochy
110
Wytwórca
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via San Leonardo 9643122 Parma Włochy
Chiesi SAS
2 rue des Docteurs Alberto et Paolo Chiesi41260 La Chaussée Saint VictorFrancja
Chiesi Pharmaceuticals GmbHGonzagagasse 16/161010 Wien Austria
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Lietuva
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
България
Chiesi Bulgaria EOOD
Teл.: + 359 29201205
Luxembourg/Luxemburg
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Česká republika
Chiesi CZ s.r.o.
Tel: + 420 261221745
Magyarország
Chiesi Hungary Kft.
Tel.: + 36-1-429 1060
Danmark
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Malta
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Deutschland
Chiesi GmbH
Tel: + 49 40 89724-0
Nederland
Chiesi Pharmaceuticals B.V.
Tel: + 31 88 501 64 00
Eesti
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
Norge
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Ελλάδα
Chiesi Hellas AEBE
Τηλ: + 30 210 6179763
Österreich
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
España
Chiesi España, S.A.U.
Tel: + 34 93 494 8000
Polska
Chiesi Poland Sp. z.o.o.
Tel.: + 48 22 620 1421
France
Chiesi S.A.S.
Tél: + 33 1 47688899
Portugal
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
111
Hrvatska
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
România
Chiesi Romania S.R.L.
Tel: + 40 212023642
Ireland
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Slovenija
Chiesi Slovenija d.o.o.
Tel: + 386-1-43 00 901
Ísland
Chiesi Pharma AB
Sími: +46 8 753 35 20
Slovenská republika
Chiesi Slovakia s.r.o.
Tel: + 421 259300060
Italia
Chiesi Italia S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Suomi/Finland
Chiesi Pharma AB
Puh/Tel: +46 8 753 35 20
Κύπρος
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Τηλ: + 39 0521 2791
Sverige
Chiesi Pharma AB
Tel: +46 8 753 35 20
Latvija
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
United Kingdom (Northern Ireland)
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Data ostatniej aktualizacji ulotki:.
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
112
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Trimbow 172 mikrogramy + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów, aerozol inhalacyjny, roztwór
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Trimbow 3. Jak stosować lek Trimbow
4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Trimbow
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
Trimbow jest lekiem pomagającym w oddychaniu i zawierającym trzy substancje czynne: beklometazonu dipropionian,
formoterolu fumaran dwuwodny oraz glikopironium.
Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które działają w celu zmniejszenia obrzęku i podrażnienia płuc.
Formoterol i glikopironium są lekami zwanymi długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela. Działają one w różny sposób w celu rozkurczenia mięśni w drogach oddechowych, dzięki czemu rozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.
Regularne leczenie tymi trzema substancjami czynnymi pomaga w złagodzeniu i zapobieganiu objawom, takim jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u dorosłych pacjentów z obturacyjnąchorobą płuc.
Lek Trimbow jest stosowany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych.
Lek Trimbow może zmniejszać częstość zaostrzeń (nasilenia objawów) objawów astmy. Astma jestciężką, przewlekłą chorobą, w której dochodzi do skurczu mięśni otaczających drogi oddechowe(skurcz oskrzeli) oraz do ich obrzęku i podrażnienia (stan zapalny). Objawy pojawiają się i ustępują oraz obejmują duszność, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel.
Lek Trimbow należy stosować codziennie, a nie tylko w przypadku występowania problemówz oddychaniem lub innych objawów astmy. Zapewni to prawidłową kontrolę astmy. Leku nie należystosować w celu złagodzenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
113
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Trimbow
Kiedy nie stosować leku Trimbow
Jeśli pacjent ma uczulenie na beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny iglikopironium lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6.).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Trimbow stosuje się w obturacyjnej chorobie płuc jako leczenie podtrzymujące. Nie należy stosowaćtego leku do leczenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
Jeśli pogorszy się oddychanie
Jeśli u pacjenta zaraz po wdechu leku nasili się duszność lub wystąpi świszczący oddech (oddychanie ze świstem), należy przerwać stosowanie inhalatora z lekiem Trimbow i niezwłocznie zastosować inhalator z szybko działającym „lekiem doraźnym”. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz oceni objawy u pacjenta i w razie konieczności rozpocznie inne leczenie.Patrz również punkt 4 „Możliwe działania niepożądane”.
Jeśli nasili się choroba płuc
Jeśli objawy się nasilą lub są trudne do opanowania (np. jeśli pacjent częściej stosuje osobny inhalatorz „lekiem doraźnym”) lub jeśli inhalator z „lekiem doraźnym” nie zmniejsza objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może nasilać chorobę płuc i lekarz może zalecić inne leczenie.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Trimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z sercem, takie jak dusznica bolesna (ból serca, ból w klatce piersiowej), niedawno przebyty zawał serca (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca, zwężenie tętnic wokół serca (choroba wieńcowa), choroba zastawek serca lub inne choroby serca, lub jeśli występuje u niego choroba zwana kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory (zwaną również HOCM, ang. hypertrophic obstructive cardiomyopathy, stan, w którym mięsień sercowy jest nieprawidłowy);
jeśli u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca, takie jak nieregularne tętno, szybkie tętno lub
kołatanie serca, lub jeśli stwierdzono, że zapis czynności serca (EKG) jest nieprawidłowy;
jeśli u pacjenta występuje zwężenie tętnic (znane również jako miażdżyca tętnic), wysokie ciśnienie krwi lub jeśli u pacjenta występuje tętniak (nieprawidłowe wybrzuszenie ściany naczynia krwionośnego);
jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy;
jeśli pacjent ma małe stężenie potasu we krwi (hipokaliemia). Skojarzenie leku Trimbow z niektórymi innymi lekami stosowanymi w chorobach płuc lub takimi lekami jak diuretyki (leki moczopędne, stosowane w leczeniu chorób serca lub wysokiego ciśnienia krwi) może powodować znaczne zmniejszenie stężenia potasu we krwi. Dlatego lekarz od czasu do czasu może zalecić kontrolę stężenia potasu we krwi;
jeśli pacjent ma jakąkolwiek chorobę wątroby lub nerek;
jeśli pacjent ma cukrzycę. Duże dawki formoterolu mogą zwiększać stężenie glukozy we krwi i dlatego podczas rozpoczynania stosowania tego leku i od czasu do czasu podczas leczenia konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań krwi w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi;
114
jeśli pacjent ma guz nadnercza (znany jako guz chromochłonny);
jeśli pacjent ma być poddany znieczuleniu; w zależności od rodzaju znieczulenia, może być
konieczne przerwanie stosowania leku Trimbow na co najmniej 12 godzin przed znieczuleniem;
jeśli pacjent jest lub był kiedykolwiek leczony na gruźlicę lub jeśli u pacjenta występuje
zakażenie w obrębie klatki piersiowej;
jeśli pacjent ma zaburzenia oczu zwane jaskrą z wąskim kątem przesączania;
jeśli pacjent ma trudności w oddawaniu moczu;
jeśli u pacjenta występuje zakażenie jamy ustnej lub gardła.
Jeśli którekolwiek z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem leku Trimbownależy omówić to z lekarzem.
Jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości problemy zdrowotne lub jakiekolwiek alergie lub jeślima wątpliwości, czy może stosować lek Trimbow, przed rozpoczęciem stosowania inhalatora z lekiemTrimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent stosuje już lek Trimbow
Jeśli pacjent stosuje lek Trimbow lub duże dawki innych kortykosteroidów wziewnych przez dłuższyczas i znajdzie się w sytuacji stresu (np. przyjęcie do szpitala po wypadku, po poważnym urazie lubprzed operacją) może być konieczne podanie pacjentowi większej dawki tego leku. W takiej sytuacjimoże być konieczne zwiększenie dawki kortykosteroidów przez lekarza, aby pacjent poradził sobie zsytuacją stresu. Lekarz może przepisać je w postaci tabletek lub wstrzyknięć.Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się zlekarzem.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Trimbow a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również lekówpodobnych do leku Trimbow, stosowanych w chorobie płuc.
Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Trimbow i lekarz może chcieć uważnie monitorować stan pacjenta przyjmującego takie leki (w tym niektóre leki na HIV: rytonawir, kobicystat).
Nie stosować tego leku z lekiem blokującym receptory beta (stosowanym w leczeniu określonych chorób serca, takich jak dusznica bolesna lub do zmniejszenia ciśnienia krwi), chyba że lekarz wybrał lek beta-adrenolityczny, który nie wpływa na oddychanie. Leki beta-adrenolityczne (w tym lekiblokujące receptory beta, w postaci kropli do oczu) mogą osłabiać działanie formoterolu lub powodować, że nie będzie działać wcale. Z drugiej strony, stosowanie innych leków pobudzających receptory beta-2 (działających w taki sam sposób jak formoterol) może nasilić działanie formoterolu.
115
Jednoczesne stosowanie leku Trimbow z:
lekami stosowanymi w leczeniu
- nieprawidłowego rytmu serca (chinidyna, dyzopiramid, prokainamid), - reakcji alergicznych (leki przeciwhistaminowe),
- objawów depresji lub zaburzeń psychicznych, takimi jak inhibitory monoaminooksydazy (na przykład fenelzyna i izokarboksazyd), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (na przykład amitryptylina i imipramina), fenotiazyny
może powodować pewne zmiany w elektrokardiogramie (EKG, zapis czynności serca). Może również zwiększyć się ryzyko zaburzeń rytmu serca (komorowe zaburzenia rytmu);
lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (lewodopa), w leczeniu niedoczynności tarczycy (lewotyroksyna), z lekami zawierającymi oksytocynę (powodującą skurcze macicy) i z alkoholem może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych formoterolu na serce;
inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), w tym z lekami o podobnych właściwościach jak furazolidon i prokarbazyna, stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych, może powodować zwiększenie ciśnienia krwi;
lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca (digoksyna) może powodować zmniejszenie stężenia potasu we krwi; może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca;
innymi lekami stosowanymi w leczeniu obturacyjnej choroby płuc (teofilina, aminofilina lub kortykosteroidy) i z lekami moczopędnymi może również powodować zmniejszenie stężenia potasu;
niektórymi lekami znieczulającymi może zwiększyć ryzyko zaburzeń rytmu serca;
disulfiramem, lekiem stosowanym w leczeniu osób z alkoholizmem (problemami dotyczącymi picia alkoholu), lub z metronidazolem, antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń w organizmie, może powodować działania niepożądane (np. nudności, wymioty, ból brzucha) z powodu niewielkiej ilości alkoholu zawartej w leku Trimbow.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zalecił tak lekarz. Zaleca się unikaniestosowania leku Trimbow podczas porodu ze względu na hamujące działanie formoterolu na skurczemacicy.
Nie należy stosować leku Trimbow podczas karmienia piersią. Pacjentka i lekarz muszą podjąćdecyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie lekiem Trimbow lub z niegozrezygnować, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dlapacjentki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie jest prawdopodobne, aby lek Trimbow wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Trimbow zawiera etanol
Ten lek zawiera 8,856 mg alkoholu (etanolu) w każdym rozpyleniu, co jest równoważne 17,172 mg na dawkę składającą się z dwóch rozpyleń. Ilość alkoholu w dwóch rozpyleniach tego leku jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowałazauważalnych skutków.
116
3. Jak stosować lek Trimbow
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Zalecana dawka to dwa rozpylenia rano i dwa rozpylenia wieczorem.
Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecona przez lekarza.
Lek Trimbow należy stosować codziennie, nawet w przypadku braku objawów astmy.
Leku nie należy stosować w celu złagodzenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
Jeśli pacjent uważa, że lek jest niezbyt skuteczny, powinien zwrócić się do lekarza. Jeśli wcześniej pacjent stosował inny inhalator zawierający beklometazonu dipropionian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ skuteczna dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Trimbow w leczeniu obturacyjnej choroby płuc może być mniejsza niż w przypadku innych inhalatorów.
Droga podania
Lek Trimbow jest przeznaczony do podawania wziewnego.
Lek należy wdychać przez usta, co spowoduje dostarczenie leku bezpośrednio do płuc.
Lek ten znajduje się w pojemniku ciśnieniowym w plastikowym inhalatorze z ustnikiem.
Lek Trimbow jest dostępny w dwóch wielkościach pojemników: pojemnik dostarczający 60 rozpyleń pojemnik dostarczający 120 rozpyleń
W tylnej części inhalatora znajduje się licznik, który wskazuje, ile rozpyleń pozostało. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego powoduje rozpylenie leku, a licznik pokazuje o jedno rozpyleniemniej. Należy uważać, aby nie upuścić inhalatora, ponieważ może to spowodować odliczeniekolejnego rozpylenia.
Testowanie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora należy sprawdzić, zgodnie z poniższą instrukcją, czy działa on
prawidłowo.
1. W zależności od przepisanej pacjentowi wielkości pojemnika, sprawdzić, czy licznik rozpyleń
wskazuje 61 lub 121
2. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika
3. Trzymać inhalator w pozycji pionowej z ustnikiem na dole
4. Skierować ustnik z dala od siebie i mocno nacisnąć pojemnik ciśnieniowy, aby uwolnić jedno rozpylenie
5. Sprawdzić licznik. Jeśli inhalator jest testowany po raz pierwszy, licznik powinien wskazywać:
60
- w przypadku stosowania
pojemnika dostarczającego
60 rozpyleń
120
- w przypadku stosowania
pojemnika dostarczającego
120 rozpyleń
LICZNIK LICZNIK
117
Jak używać inhalatora
Podczas inhalacji należy stać lub siedzieć.
WAŻNE: czynności w punktach od 2 do 5 nie należy wykonywać zbyt szybko.
1. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika i sprawdzić, czy ustnik jest czysty i pozbawiony kurzu, brudu
oraz wszelkich zanieczyszczeń.
2. Wykonać wydech najwolniej jak to możliwe i jak najgłębiej, aby opróżnić płuca.
3. Trzymać inhalator pionowo, do dołu ustnikiem, który należy umieścić między zębami, nie gryząc go. Następnie należy objąć ustnik wargami, przy czym język powinien leżeć płasko pod ustnikiem.
4. Wykonać powolny i głęboki wdech przez usta, aby wypełnić płuca powietrzem (co powinno trwać około 4-5 sekund). Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu mocno nacisnąć na górną część pojemnika ciśnieniowego w celu uwolnienia jednego rozpylenia.
5. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe, a następnie wyjąć inhalator z ust i powoli wydychać powietrze. Nie należy wydychać powietrza do inhalatora.
6. Sprawdzić, czy licznik wskazuje o jedno rozpylenie mniej.
Podczas drugiego rozpylenia, należy trzymać inhalator w pozycji pionowej przez około pół minuty, a następnie powtórzyć czynności opisane w punktach od 2 do 5.
Jeśli widać „mgiełkę” wydostającą się z górnej części inhalatora lub z boków ust, oznacza to, że lek Trimbow nie dostanie się do płuc, tak jak trzeba. Należy przyjąć kolejne rozpylenie, postępując zgodnie z instrukcjami od punktu 2.
Po użyciu nałożyć ponownie osłonę ochronną.
Aby zapobiec zakażeniu grzybiczemu w jamie ustnej i gardle, należy wypłukać jamę ustną i gardło
wodą, nie połykając jej, lub umyć zęby szczoteczką po każdym użyciu inhalatora.
Kiedy uzyskać nowy inhalator
Należy mieć przygotowany nowy inhalator, gdy licznik -wskazuje liczbę 20. Należy przestać używać inhalatora, gdy licznik pokazuje 0, ponieważ ilość leku pozostała w inhalatorze może nie wystarczyć,aby uwolnić pełne rozpylenie.
Jeśli pacjent ma słaby chwyt, może być łatwiej trzymać inhalator w obu dłoniach: palce wskazującenależy umieścić na górnej części inhalatora, a obydwa kciuki na dolnej części inhalatora.
Jeśli pacjentowi jest trudno stosować inhalator podczas wdechu, może korzystać z komoryinhalacyjnej AeroChamber Plus. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą na temat tegourządzenia.
Ważne jest, aby przeczytać ulotkę dołączoną do komory inhalacyjnej AeroChamber Plus i postępować dokładnie zgodnie z instrukcją jej użycia i czyszczenia.
Czyszczenie inhalatora Trimbow Inhalator należy czyścić raz w tygodniu.
1. Nie należy wyjmować pojemnika ciśnieniowego z inhalatora ani używać wody lub innych
płynów do czyszczenia inhalatora.
2. Zdjąć osłonę ochronną z ustnika, ściągając ją z inhalatora.
118
3. Wytrzeć wewnętrzną i zewnętrzną stronę ustnika oraz inhalatora czystą, suchą ściereczką lub
chusteczką.
4. Nałożyć ponownie osłonę ochronną ustnika.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow
Ważne jest, aby przyjmować dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować dawkiwiększej od przepisanej bez konsultacji z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow może spowodować wystąpienie działań niepożądanych opisanych w punkcie 4.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Trimbow i jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów. Lekarz może chcieć wykonać określone badania
krwi.
Pominięcie zastosowania leku Trimbow
Pacjent powinien zastosować lek, jak tylko sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się czas przyjęcianastępnej dawki, nie należy przyjmować dawki, którą pominięto, tylko następną dawkę we właściwymczasie. Nie przyjmow podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku Trimbow
Ważne jest, aby stosować lek Trimbow codziennie. Pacjent nie powinien przerywać stosowania lekuTrimbow ani zmniejszać dawki, nawet jeśli czuje się lepiej lub nie ma żadnych objawów choroby. Jeślipacjent chce to zrobić, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bezpośrednio po zastosowaniu leku Trimbow może nasilić się duszność i wystąpić świszczący oddech; jest to znane jako paradoksalny skurcz oskrzeli (może wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów). Należy wówczas przerwać stosowanie leku Trimbow i użyć inhalatora z szybko działającym „lekiem doraźnym”, aby leczyć duszność i świszczący oddech. Należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi
jeśli wystąpią reakcje alergiczne, takie jak alergie skórne, pokrzywka, świąd skóry, wysypka skórna (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów), zaczerwienienie skóry, obrzęk skóry lub błon śluzowych, szczególnie w okolicy oczu, twarzy, warg i gardła (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów);
jeśli wystąpi ból lub dyskomfort oka, tymczasowe niewyraźne widzenie, widoczne „aureole” wokół przedmiotów lub barwne obrazy, w połączeniu z zaczerwienieniem oczu; mogą to być objawy ostrego napadu jaskry z wąskim kątem przesączania (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów).
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli podczas stosowania leku Trimbow wystąpią którekolwiek z następujących objawów, ponieważ mogą to być objawy zakażenia płuc (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów z obturacyjną chorobą płuc): gorączka lub dreszcze,
zwiększone wytwarzanie śluzu, zmiana barwy śluzu, nasilony kaszel lub nasilone trudności w oddychaniu.
119
Możliwe działania niepożądane wymienione poniżej w zależności od ich częstości występowania.
Często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów) ból gardła
katar lub zatkany nos i kichanie
zakażenia grzybicze jamy ustnej; płukanie jamy ustnej i gardła wodą i mycie zębów szczoteczką
bezpośrednio po inhalacji może pomóc w zapobieganiu tym działaniom niepożądanym chrypka
ból głowy
zakażenie dróg moczowych.
Niezbyt często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów)
grypa podrażnienie gardła zapalenie zatok przynosowych krwawienia z nosa swędzący, zakatarzony lub zatkany nos zaczerwienienie gardła zakażenia grzybicze gardła lub przełyku suchość w jamie ustnej zakażenia grzybicze pochwy biegunka
niepokój trudności w połykaniu drżenie nudności
zawroty głowy rozstrój żołądka nieprawidłowe lub zmniejszone dolegliwości żołądkowe po posiłkach odczuwanie smaku uczucie pieczenia warg drętwienie próchnica zębów zapalenie ucha wysypka, pokrzywka, świąd skóry nieregularne bicie serca zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z zmiany w elektrokardiogramie (zapis owrzodzeniem lub bez owrzodzenia pracy serca) zwiększona potliwość niezwykle szybkie bicie serca i zaburzenia skurcze mięśni i bóle mięśni rytmu serca
ból rąk lub nóg kołatanie serca (odczuwanie
ból mięśni, kości lub stawów klatki nieprawidłowego bicia serca)
piersiowej
zaczerwienienie twarzy zmęczenie
zwiększony przepływ krwi do niektórych podwyższenie ciśnienia krwi
tkanek w organizmie zmniejszenie zawartości niektórych atak astmy
składników krwi: liczby niektórych białych kaszel i kaszel z odkrztuszaniem
krwinek zwanych granulocytami, stężenia potasu lub kortyzolu
zwiększenie zawartości niektórych składników krwi: glukozy, białka C-reaktywnego, liczby płytek krwi, insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych lub ketonów.
Rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów)
zakażenia grzybicze klatki piersiowej wyciek krwi z naczynia krwionośnego do zmniejszenie apetytu otaczających je tkanek zaburzenia snu (skrócenie lub wydłużenie) obniżenie ciśnienia krwi miażdżący ból w klatce piersiowej osłabienie
uczucie pominiętego uderzenia serca lub ból w tylnej części jamy ustnej i gardła dodatkowych uderzeń serca, niezwykle zapalenie gardła
powolne bicie serca suchość w gardle
nasilenie astmy bolesne i częste oddawanie moczu trudności i ból podczas oddawania moczu
zapalenie nerek.
120
Bardzo rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów) zmniejszenie liczby krwinek zwanych płytkami krwi uczucie bezdechu lub duszności
obrzęk dłoni i stóp
opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) nieostre widzenie.
Stosowanie wziewne dużych dawek kortykosteroidów przez długi czas może bardzo rzadkospowodować wystąpienie działania na organizm:
zaburzenia czynności nadnerczy (zahamowanie czynności nadnerczy) zmniejszenie gęstości mineralnej kości (ścieńczenie kości) zmętnienie soczewek oczu (zaćma).
Trimbow nie zawiera dużej, przyjmowanej wziewnie dawki kortykosteroidów, jednak lekarz może odczasu do czasu zalecić pomiar stężenia kortyzolu we krwi.
Następujące działania niepożądane mogą wystąpić także podczas wziewnego stosowania przez długiczas dużych dawek kortykosteroidów, ale obecnie ich częstość występowania nie jest znana (częstośćnie może być określona na podstawie dostępnych danych):
depresja
uczucie zmartwienia, nerwowości, nadmiernego pobudzenia lub rozdrażnienia.Te działania mogą częściej występować u dzieci.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane możnazgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego
w załączniku V. D
zięki
zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Trimbow
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku poskrócie (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie zamrażać.
Nie wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C. Nie przekłuwać pojemnika ciśnieniowego.
Przed wydaniem:
Przechowywać w lodówce (2°C-8°C).
121
Po wydaniu (otrzymaniu leku od farmaceuty):
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 60 rozpyleń: Przechowywać inhalator w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 2 miesiące.
Pojemnik ciśnieniowy zawierający 120 rozpyleń:
z opakowania pojedynczego: Przechowywać inhalator w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez 3 miesiące.
z opakowania zbiorczego: Przechowywać opakowanie zbiorcze w lodówce (2°C-8°C). Należy wyjąć z lodówki jeden inhalator
na kilka minut przed użyciem, aby umożliwić ogrzanie się roztworu. Po użyciu przechowywać w temperaturze poniżej 25°C maksymalnie przez
3 miesiące.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Trimbow
Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny i glikopironium.
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 172 mikrogramy beklometazonudipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramówglikopironium (w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka (rozpylenie opuszczające zawór) zawiera 200 mikrogramów beklometazonudipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 10 mikrogramówglikopironium (w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).
Pozostałe składniki to: etanol bezwodny (patrz punkt 2), kwas solny, gaz nośny: norfluran.
Jak wygląda lek Trimbow i co zawiera opakowanie
Lek Trimbow jest aerozolem inhalacyjnym, roztworem.
Lek Trimbow znajduje się w pojemniku ciśnieniowym (powlekanym aluminium) z zaworemdozującym. Pojemnik ciśnieniowy jest umieszczony w plastikowym inhalatorze. Zawiera on ustnikwyposażony w plastikową osłonę ustnika oraz licznik (pojemniki zawierające 60 i 120 rozpyleń).
Każde opakowanie zawiera jeden pojemnik ciśnieniowy, dostarczający 60 rozpyleń lub 120 rozpyleń. Ponadto dostępne są opakowania zbiorcze zawierające 240 rozpyleń (2 pojemniki ciśnieniowe, dostarczające po 120 rozpyleń) lub 360 rozpyleń (3 pojemniki ciśnieniowe, dostarczające po120 rozpyleń).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Włochy
122
Wytwórca
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via San Leonardo 9643122 Parma Włochy
Chiesi SAS
2 rue des Docteurs Alberto et Paolo Chiesi41260 La Chaussée Saint VictorFrancja
Chiesi Pharmaceuticals GmbHGonzagagasse 16/161010 Wien Austria
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Lietuva
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
България
Chiesi Bulgaria EOOD
Teл.: + 359 29201205
Luxembourg/Luxemburg
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Česká republika
Chiesi CZ s.r.o.
Tel: + 420 261221745
Magyarország
Chiesi Hungary Kft.
Tel.: + 36-1-429 1060
Danmark
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Malta
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Deutschland
Chiesi GmbH
Tel: + 49 40 89724-0
Nederland
Chiesi Pharmaceuticals B.V.
Tel: + 31 88 501 64 00
Eesti
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
Norge
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Ελλάδα
Chiesi Hellas AEBE
Τηλ: + 30 210 6179763
Österreich
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
España
Chiesi España, S.A.U.
Tel: + 34 93 494 8000
Polska
Chiesi Poland Sp. z.o.o.
Tel.: + 48 22 620 1421
France
Chiesi S.A.S.
Tél: + 33 1 47688899
Portugal
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
123
Hrvatska
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
România
Chiesi Romania S.R.L.
Tel: + 40 212023642
Ireland
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Slovenija
Chiesi Slovenija d.o.o.
Tel: + 386-1-43 00 901
Ísland
Chiesi Pharma AB
Sími: +46 8 753 35 20
Slovenská republika
Chiesi Slovakia s.r.o.
Tel: + 421 259300060
Italia
Chiesi Italia S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Suomi/Finland
Chiesi Pharma AB
Puh/Tel: +46 8 753 35 20
Κύπρος
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Τηλ: + 39 0521 2791
Sverige
Chiesi Pharma AB
Tel: +46 8 753 35 20
Latvija
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
United Kingdom (Northern Ireland)
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Data ostatniej aktualizacji ulotki:.
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
124
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Trimbow, 88 mikrogramów + 5 mikrogramów + 9 mikrogramów, proszek do inhalacji
beklometazonu dipropionian + formoterolu fumaran dwuwodny + glikopironium
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. - Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Trimbow
3. Jak stosować lek Trimbow
4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Trimbow
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Trimbow i w jakim celu się go stosuje
Trimbow jest lekiem pomagającym w oddychaniu i zawierającym trzy substancje czynne: beklometazonu dipropionian,
formoterolu fumaran dwuwodny oraz glikopironium.
Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które działają w celu zmniejszenia obrzęku i podrażnienia płuc.
Formoterol i glikopironium są lekami zwanymi długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela.Działają one w różny sposób w celu rozkurczenia mięśni w drogach oddechowych, dzięki czemurozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.
Regularne leczenie tymi trzema substancjami czynnymi pomaga w złagodzeniu i zapobieganiu objawom, takim jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u dorosłych pacjentów z przewlekłąobturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek Trimbow może zmniejszać częstość zaostrzeń (nasilenieobjawów) objawów POChP. POChP jest ciężką, przewlekłą chorobą, w której drogi oddechoweulegają zablokowaniu, a pęcherzyki płucne ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do trudnościw oddychaniu.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Trimbow
Kiedy nie stosować leku Trimbow
Jeśli pacjent ma uczulenie na beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny i glikopironium lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
125
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Trimbow stosuje się w obturacyjnej chorobie płuc jako leczenie podtrzymujące. Nie należy stosowaćtego leku do leczenia nagłego napadu duszności lub świszczącego oddechu.
Jeśli pogorszy się oddychanie
Jeśli u pacjenta zaraz po wdechu leku nasili się duszność lub wystąpi świszczący oddech (oddychanie ze świstem), należy przerwać stosowanie inhalatora z lekiem Trimbow i niezwłocznie zastosować inhalator z szybko działającym „lekiem doraźnym”. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz oceni objawy u pacjenta i w razie konieczności rozpocznie inne leczenie.Patrz również punkt 4 „Możliwe działania niepożądane”.
Jeśli nasili się choroba płuc
Jeśli objawy się nasilą lub są trudne do opanowania (np. jeśli pacjent częściej stosuje osobny inhalatorz „lekiem doraźnym”) lub jeśli inhalator z „lekiem doraźnym” nie zmniejsza objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może nasilać chorobę płuc i lekarz może zalecić inne leczenie.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Trimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z sercem, takie jak dusznica bolesna (ból serca, ból w klatce piersiowej), niedawno przebyty zawał serca (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca, zwężenie tętnic wokół serca (choroba wieńcowa), choroba zastawek serca lub inne choroby serca, lub jeśli występuje u niego choroba zwana kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory (zwaną również HOCM, ang. hypertrophic obstructive cardiomyopathy, stan, w którym mięsień sercowy jest nieprawidłowy);
jeśli u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca, takie jak nieregularne tętno, szybkie tętno lub
kołatanie serca, lub jeśli stwierdzono, że zapis czynności serca (EKG) jest nieprawidłowy;
jeśli u pacjenta występuje zwężenie tętnic (znane również jako miażdżyca tętnic), wysokie ciśnienie krwi lub jeśli u pacjenta występuje tętniak (nieprawidłowe wybrzuszenie ściany naczynia krwionośnego);
jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy;
jeśli pacjent ma małe stężenie potasu we krwi (hipokaliemia). Skojarzenie leku Trimbow z niektórymi innymi lekami stosowanymi w chorobach płuc lub takimi lekami jak diuretyki (leki moczopędne, stosowane w leczeniu chorób serca lub wysokiego ciśnienia krwi) może powodować znaczne zmniejszenie stężenia potasu we krwi. Dlatego lekarz od czasu do czasu może zalecić kontrolę stężenia potasu we krwi;
jeśli pacjent ma jakąkolwiek chorobę wątroby lub nerek;
jeśli pacjent ma cukrzycę. Duże dawki formoterolu mogą zwiększać stężenie glukozy we krwi i dlatego podczas rozpoczynania stosowania tego leku i od czasu do czasu podczas leczenia konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań krwi w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi;
jeśli pacjent ma guz nadnercza (znany jako guz chromochłonny);
jeśli pacjent ma być poddany znieczuleniu; w zależności od rodzaju znieczulenia, może być
konieczne przerwanie stosowania leku Trimbow na co najmniej 12 godzin przed znieczuleniem;
126
jeśli pacjent jest lub był kiedykolwiek leczony na gruźlicę lub jeśli u pacjenta występuje
zakażenie w obrębie klatki piersiowej;
jeśli pacjent ma zaburzenia oczu zwane jaskrą z wąskim kątem przesączania; jeśli pacjent ma trudności w oddawaniu moczu;
jeśli u pacjenta występuje zakażenie jamy ustnej lub gardła.
Jeśli którekolwiek z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem leku Trimbow należy omówić to z lekarzem.
Jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości problemy zdrowotne lub jakiekolwiek alergie lub jeślima wątpliwości, czy może stosować lek Trimbow, przed rozpoczęciem stosowania inhalatora z lekiem Trimbow należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent stosuje już lek Trimbow
Jeśli pacjent stosuje lek Trimbow lub duże dawki innych kortykosteroidów wziewnych przez dłuższyczas i znajdzie się w sytuacji stresu (np. przyjęcie do szpitala po wypadku, po poważnym urazie lubprzed operacją) może być konieczne podanie pacjentowi większej dawki tego leku. W takiej sytuacjimoże być konieczne zwiększenie dawki kortykosteroidów przez lekarza, aby pacjent poradził sobie zsytuacją stresu. Lekarz może przepisać je w postaci tabletek lub wstrzyknięć.Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się zlekarzem.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Trimbow a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również lekówpodobnych do leku Trimbow, stosowanych w chorobie płuc.
Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Trimbow i lekarz może chcieć uważnie monitorować stan pacjenta przyjmującego takie leki (w tym niektóre leki na HIV: rytonawir, kobicystat).
Nie stosować tego leku z lekiem blokującym receptory beta (stosowanym w leczeniu określonychchorób serca, takich jak dusznica bolesna lub do zmniejszenia ciśnienia krwi), chyba że lekarz wybrał lek beta-adrenolityczny, który nie wpływa na oddychanie. Leki beta-adrenolityczne (w tym leki blokujące receptory beta, w postaci kropli do oczu) mogą osłabiać działanie formoterolu lub powodować, że nie będzie działać wcale. Z drugiej strony, stosowanie innych leków pobudzających receptory beta-2 (działających w taki sam sposób jak formoterol) może nasilić działanie formoterolu.
Jednoczesne stosowanie leku Trimbow z:
lekami stosowanymi w leczeniu
- nieprawidłowego rytmu serca (chinidyna, dyzopiramid, prokainamid), - reakcji alergicznych (leki przeciwhistaminowe),
- objawów depresji lub zaburzeń psychicznych, takimi jak inhibitory monoaminooksydazy (na przykład fenelzyna i izokarboksazyd), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (na przykład amitryptylina i imipramina), fenotiazyny
może powodować pewne zmiany w elektrokardiogramie (EKG, zapis czynności serca). Możerównież zwiększyć się ryzyko zaburzeń rytmu serca (komorowe zaburzenia rytmu);
lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (lewodopa), w leczeniu niedoczynności tarczycy (lewotyroksyna), z lekami zawierającymi oksytocynę (powodującą skurcze macicy) i z alkoholem może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych formoterolu na serce;
127
inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), w tym z lekami o podobnych właściwościach jak furazolidon i prokarbazyna, stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych, może powodować zwiększenie ciśnienia krwi;
lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca (digoksyna) może powodować zmniejszenie stężenia potasu we krwi; może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca;
innymi lekami stosowanymi w leczeniu obturacyjnej choroby płuc (teofilina, aminofilina lub kortykosteroidy) i z lekami moczopędnymi może również powodować zmniejszenie stężenia potasu;
niektórymi lekami znieczulającymi może zwiększyć ryzyko zaburzeń rytmu serca;
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Trimbow należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zalecił tak lekarz. Zaleca się unikaniestosowania leku Trimbow podczas porodu ze względu na hamujące działanie formoterolu na skurczemacicy.
Nie należy stosować leku Trimbow podczas karmienia piersią. Pacjentka i lekarz muszą podjąćdecyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie lekiem Trimbow lub z niego zrezygnować, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie jest prawdopodobne, aby lek Trimbow wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Trimbow zawiera laktozę
Laktoza zawiera niewielkie ilości białek mleka.
3. Jak stosować lek Trimbow
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Zalecana dawka to dwie inhalacje rano i dwie inhalacje wieczorem.
Jeśli pacjent uważa, że lek jest niezbyt skuteczny, powinien zwrócić się do lekarza.Jeśli wcześniej pacjent stosował inny inhalator zawierający beklometazonu dipropionian, należyskonsultować się z lekarzem, ponieważ skuteczna dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Trimbow w leczeniu obturacyjnej choroby płuc może być mniejsza niż w przypadku innych inhalatorów.
Droga podania
Lek Trimbow jest przeznaczony do podawania wziewnego.
Lek należy wdychać przez usta, co spowoduje dostarczenie leku bezpośrednio do płuc.
128
Instrukcja stosowania
A. Zawartość opakowania
W celu sprawdzenia zawartości opakowania, patrz punkt 6.
Jeśli zawartość opakowania różni się od opisu w punkcie 6, inhalator należy zwrócić osobie, od której został nabyty, i uzyskać nowy.
B. Ostrzeżenia ogólne i środki ostrożności
Nie należy wyjmować inhalatora z saszetki, jeśli nie będzie od razu używany. Inhalator należy stosować wyłącznie zgodnie ze wskazaniami. Nie należy otwierać wieczka, jeśli nie jest konieczne przyjęcie dawki z użyciem inhalatora.
Jeśli inhalator nie jest używany, należy go przechowywać w czystym i suchym miejscu. Pod żadnym pozorem nie należy podejmować prób rozebrania inhalatora na części.
C. Główne elementy inhalatora
Okienko
licznika
dawek
Wieczko Ustnik Otwór wlotu
powietrza
W celu przyjęcia dawki za pomocą inhalatora należy wykonać trzy proste czynności: otworzyć, wykonać inhalację, zamknąć.
D. Przed użyciem nowego inhalatora
1. Otworzyć saszetkę i wyjąć inhalator.
o Nie należy używać inhalatora, jeśli saszetka nie jest szczelnie zamknięta lub jest uszkodzona inhalator należy zwrócić osobie, od której został nabyty, i uzyskać nowy.
o Na etykiecie znajdującej się na pudełku należy zapisać datę otwarcia saszetki.
2. Sprawdzić inhalator.
o Jeśli inhalator wygląda na zepsuty lub zniszczony, należy zwrócić go osobie, od której został nabyty i uzyskać nowy.
129
3. Sprawdzić okienko licznika dawek (inhalacji). Jeśli inhalator jest nowy, okienko
licznika będzie wskazywać 120.
o Nie należy używać nowego inhalatora, jeśli liczba widoczna w okienku licznika jest mniejsza niż „120” inhalator należy zwrócić osobie, od której został nabyty i uzyskać nowy.
E. Jak używać inhalator
E.1. Otwieranie
1. Uchwycić mocno inhalator w pozycji pionowej.
2. Należy sprawdzić liczbę pozostałych inhalacji: jakakolwiek liczba od 1 do 120 wskazuje, że w inhalatorze pozostał jeszcze lek.
o Jeśli licznik dawek wskazuje „0”, oznacza to, że lek został w całości zużyty
należy usunąć inhalator i nabyć nowy lek.
3. Otworzyć całkowicie wieczko.
4. Przed wykonaniem inhalacji wykonać wydech tak głęboki, jak jest to możliwe bez
uczucia dyskomfortu.
o Nie wydychać powietrza przez inhalator.
E.2. Wykonywanie inhalacji
Jeśli jest to możliwe, podczas inhalacji należy stać lub siedzieć w pozycji wyprostowanej.
1. Unieść inhalator, umieścić go w ustach i objąć ustnik wargami. o Trzymając inhalator nie wolno zatykać otworu wlotu powietrza. o Nie należy wykonywać inhalacji przez otwór wlotu powietrza.
130
2. Wykonać energiczny i głęboki wdech przez usta.
o W trakcie przyjmowania dawki można poczuć pewien smak. o W trakcie przyjmowania dawki można usłyszeć lub poczuć kliknięcie.o Nie należy wykonywać inhalacji przez nos.
o Nie należy wyjmować inhalatora z ust podczas wykonywania inhalacji.
3. Wyjąć inhalator z ust.
4. Wstrzymać oddech przez 5 do 10 sekund lub tak długo, jak jest to możliwe bez
uczucia dyskomfortu.
5. Powoli wykonać wydech.
o Nie należy wydychać powietrza przez inhalator.
Jeśli pacjent nie jest pewien, czy przyjął odpowiednią dawkę leku, powinien
skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
E.3. Zamykanie
1. Ponownie uchwycić inhalator w pozycji pionowej i zamknąć całkowicie wieczko.
2. Sprawdzić, czy licznik inhalacji wskazuje o jedną inhalację mniej.
Jeśli pacjent nie ma pewności czy po wykonaniu inhalacji licznik wskazuje liczbę inhalacji zmniejszoną o jeden, powinien poczekać do następnej planowanej dawki i przyjąć ją jak zwykle. Nie należy przyjmować dodatkowej dawki.
3. W przypadku konieczności przyjęcia kolejnej dawki, należy powtórzyć czynności
opisane w punktach od E.1 do E.3.
F. Czyszczenie
Zazwyczaj czyszczenie inhalatora nie jest konieczne.
Jeśli jest to konieczne, po użyciu inhalator można go wytrzeć suchą szmatką lub
chusteczką.
o Nie należy czyścić inhalatora wodą ani innymi płynami. Przechowywać w suchym
miejscu.
131
G. Przechowywanie i usuwanie
Informacje na temat warunków przechowywania i instrukcja dotycząca usuwania, patrz punkt 5.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow
Ważne jest, aby przyjmować dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować dawki większej od przepisanej bez konsultacji z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trimbow może spowodować wystąpienie działań niepożądanych opisanych w punkcie 4.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Trimbow i jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów. Lekarz może chcieć wykonać określone badania
krwi.
Pominięcie zastosowania leku Trimbow
Pacjent powinien zastosować lek, jak tylko sobie o tym przypomni. Jeśli zbliża się czas przyjęcianastępnej dawki, nie należy przyjmować dawki, którą pominięto, tylko następną dawkę we właściwymczasie. Nie przyjmować podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku Trimbow
Ważne jest, aby stosować lek Trimbow codziennie. Pacjent nie powinien przerywać stosowania leku Trimbow ani zmniejszać dawki, nawet jeśli czuje się lepiej lub nie ma żadnych objawów choroby. Jeśli pacjent chce to zrobić, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bezpośrednio po zastosowaniu leku Trimbow może nasilić się duszność i wystąpić świszczący oddech; jest to znane jako paradoksalny skurcz oskrzeli (może wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów). Należy wówczas przerwać stosowanie leku Trimbow i użyć inhalatora z szybko działającym „lekiem doraźnym”, aby leczyć duszność i świszczący oddech. Należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi
jeśli wystąpią reakcje alergiczne, takie jak alergie skórne, pokrzywka, świąd skóry, wysypka skórna (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów), zaczerwienienie skóry, obrzęk skóry lub błon śluzowych, szczególnie w okolicy oczu, twarzy, warg i gardła (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów);
jeśli wystąpi ból lub dyskomfort oka, tymczasowe niewyraźne widzenie, widoczne „aureole” wokół przedmiotów lub barwne obrazy, w połączeniu z zaczerwienieniem oczu; mogą to być objawy ostrego napadu jaskry z wąskim kątem przesączania (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów).
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli podczas stosowania leku Trimbow wystąpią którekolwiek z następujących objawów, ponieważ mogą to być objawy zakażenia płuc (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów z obturacyjną chorobą płuc): gorączka lub dreszcze,
zwiększone wytwarzanie śluzu, zmiana barwy śluzu, nasilony kaszel lub nasilone trudności w oddychaniu.
132
Możliwe działania niepożądane wymienione poniżej w zależności od ich częstości występowania.
Często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów) l gardła
katar lub zatkany nos i kichanie
zakażenia grzybicze jamy ustnej; płukanie jamy ustnej i gardła wodą i mycie zębów szczoteczką
bezpośrednio po inhalacji może pomóc w zapobieganiu tym działaniom niepożądanym chrypka
ból głowy
zakażenie dróg moczowych.
Niezbyt często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 100 pacjentów)
grypa podrażnienie gardła zapalenie zatok przynosowych krwawienia z nosa swędzący, zakatarzony lub zatkany nos zaczerwienienie gardła zakażenia grzybicze gardła lub przełyku suchość w jamie ustnej zakażenia grzybicze pochwy biegunka
niepokój trudności w połykaniu drżenie nudności
zawroty głowy rozstrój żołądka nieprawidłowe lub zmniejszone dolegliwości żołądkowe po posiłkach odczuwanie smaku uczucie pieczenia warg drętwienie próchnica zębów zapalenie ucha wysypka, pokrzywka, świąd skóry nieregularne bicie serca zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z zmiany w elektrokardiogramie (zapis owrzodzeniem lub bez owrzodzenia pracy serca) zwiększona potliwość niezwykle szybkie bicie serca i zaburzenia skurcze mięśni i bóle mięśni rytmu serca
ból rąk lub nóg kołatanie serca (odczuwanie
ból mięśni, kości lub stawów klatki nieprawidłowego bicia serca)
piersiowej
zaczerwienienie twarzy zmęczenie
zwiększony przepływ krwi do niektórych podwyższenie ciśnienia krwi
tkanek w organizmie zmniejszenie zawartości niektórych atak astmy
składników krwi: liczby niektórych białych kaszel i kaszel z odkrztuszaniem
krwinek zwanych granulocytami, stężenia potasu lub kortyzolu
zwiększenie zawartości niektórych składników krwi: glukozy, białka C-reaktywnego, liczby płytek krwi, insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych lub ketonów.
Rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów)
zakażenia grzybicze klatki piersiowej wyciek krwi z naczynia krwionośnego do zmniejszenie apetytu otaczających je tkanek zaburzenia snu (skrócenie lub wydłużenie) obniżenie ciśnienia krwi miażdżący ból w klatce piersiowej osłabienie
uczucie pominiętego uderzenia serca lub ból w tylnej części jamy ustnej i gardła dodatkowych uderzeń serca, niezwykle zapalenie gardła
powolne bicie serca suchość w gardle
nasilenie astmy bolesne i częste oddawanie moczu trudności i ból podczas oddawania moczu
zapalenie nerek.
133
Bardzo rzadko (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 pacjentów) zmniejszenie liczby krwinek zwanych płytkami krwi uczucie bezdechu lub duszności
obrzęk dłoni i stóp
opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) nieostre widzenie.
Stosowanie wziewne dużych dawek kortykosteroidów przez długi czas może bardzo rzadkospowodować wystąpienie działania na organizm:
zaburzenia czynności nadnerczy (zahamowanie czynności nadnerczy) zmniejszenie gęstości mineralnej kości (ścieńczenie kości) zmętnienie soczewek oczu (zaćma).
Trimbow nie zawiera dużej, przyjmowanej wziewnie dawki kortykosteroidów, jednak lekarz może odczasu do czasu zalecić pomiar stężenia kortyzolu we krwi.
Następujące działania niepożądane mogą wystąpić także podczas wziewnego stosowania przez długiczas dużych dawek kortykosteroidów, ale obecnie ich częstość występowania nie jest znana (częstośćnie może być określona na podstawie dostępnych danych):
depresja
uczucie zmartwienia, nerwowości, nadmiernego pobudzenia lub rozdrażnienia.Te działania mogą częściej występować u dzieci.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane możnazgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego
w załączniku V. D
zięki
zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Trimbow
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku po skrócie (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać inhalator w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i wyjąć goz saszetki wyłącznie bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
Po pierwszym otwarciu saszetki lek należy zużyć w ciągu 6 tygodni i przechowywać w suchymmiejscu. Należy zapisać datę otwarcia saszetki na samoprzypepnej etykiecie znajdującej się na pudełku zewnętrznym oraz przykleić etykietę na spodzie inhalatora.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
134
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Trimbow
Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny i glikopironium.
Każda dostarczona dawka (rozpylenie opuszczające ustnik) zawiera 88 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium (w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).
Każda odmierzona dawka zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramówformoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 10 mikrogramów glikopironium (w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2) i magnezu stearynian.
Jak wygląda lek Trimbow i co zawiera opakowanie
Lek Trimbow jest białym lub prawie białym proszkiem do inhalacji. Jest dostarczany w białym, plastikowym inhalatorze o nazwie NEXThaler z szarym wieczkiem ustnikai licznikiem inhalacji.
Każdy inhalator jest zapakowany w szczelnie zamkniętą saszetkę ochronną (opakowanie z folii aluminiowej).
Lek Trimbow jest dostępny w opakowaniach zawierających jeden inhalator i w opakowaniachzbiorczych zawierających dwa lub trzy inhalatory dostarczające po 120 inhalacji każdy (120, 240 lub360 inhalacji).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Włochy
Wytwórca
Chiesi Farmaceutici S.p.A.Via San Leonardo 9643122 Parma Włochy
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do
miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Lietuva
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
България
Chiesi Bulgaria EOOD
Teл.: + 359 29201205
Luxembourg/Luxemburg
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Česká republika
Chiesi CZ s.r.o.
Tel: + 420 261221745
Magyarország
Chiesi Hungary Kft.
Tel.: + 36-1-429 1060
135
Danmark
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Malta
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Deutschland
Chiesi GmbH
Tel: + 49 40 89724-0
Nederland
Chiesi Pharmaceuticals B.V.
Tel: + 31 88 501 64 00
Eesti
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
Norge
Chiesi Pharma AB
Tlf: + 46 8 753 35 20
Ελλάδα
Chiesi Hellas AEBE
Τηλ: + 30 210 6179763
Österreich
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
España
Chiesi España, S.A.U.
Tel: + 34 93 494 8000
Polska
Chiesi Poland Sp. z.o.o.
Tel.: + 48 22 620 1421
France
Chiesi S.A.S.
Tél: + 33 1 47688899
Portugal
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Hrvatska
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
România
Chiesi Romania S.R.L.
Tel: + 40 212023642
Ireland
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Slovenija
Chiesi Slovenija d.o.o.
Tel: + 386-1-43 00 901
Ísland
Chiesi Pharma AB
Sími: +46 8 753 35 20
Slovenská republika
Chiesi Slovakia s.r.o.
Tel: + 421 259300060
Italia
Chiesi Italia S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Suomi/Finland
Chiesi Pharma AB
Puh/Tel: +46 8 753 35 20
Κύπρος
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Τηλ: + 39 0521 2791
Sverige
Chiesi Pharma AB
Tel: +46 8 753 35 20
Latvija
Chiesi Pharmaceuticals GmbH
Tel: + 43 1 4073919
United Kingdom (Northern Ireland)
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Data ostatniej aktualizacji ulotki:.
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu.
136